PREMIERA „Czarnej Księgi” wydatków publicznych

Doceniasz tę treść?

⚫ Warsaw Enterprise Institute zaprasza na premierę „Czarnej Księgi”, dokumentującej marnotrawstwo pieniędzy polskich podatników! ⚫

Niewiele jest kwestii, co do których – przynajmniej teoretycznie – powinna panować powszechna zgoda ponad podziałami. Na pewno należy do nich przekonanie, że pieniądze pobierane w podatkach powinny być wydatkowane z głową i w sposób służący wszystkim obywatelom. Niestety, nie są.

Przygotowaliśmy „Czarną Księgę”, czyli zbiór 49 dowodów na to, że władza, zarówno ta lokalna, jak i samorządowa pieniądze podatnika traktuje rozrzutnie i bezmyślnie. Toalety publiczne w cenie warszawskiego mieszkania, zwijane drogi i zimne termy za setki tysięcy złotych, opóźnienia w wykonaniu ważnych inwestycji kosztujące setki milionów i puste dworce za miliardy? Wydaje się, że władza sądzi, że polski podatnik zniesie to wszystko biernie i pokornie.

Mamy nadzieję, że jednak nie i że „Czarna Księga”, której autorem jest dziennikarz i publicysta Przemysław Staciwa, pozwoli nam na stworzenie związku dbającego o interes podatników.

Swoje stowarzyszenia mają w Polsce niemal wszystkie grupy społeczne. Oprócz podatników właśnie. Zasługują oni na posiadanie własnej reprezentacji wobec władzy. W trakcie spotkania premierowego zaprezentujemy nasz pomysł na działanie takiego związku.

👉 Zapraszamy wszystkich chętnych już 24 października od godz. 16.00 do Świetlicy Wolności (ul. Nowy Świat 6/12).

W ramach premiery – oprócz prezentacji książki – odbędą się też dwie debaty, w których wezmą udział eksperci z Polski i zagranicy. Nie zabraknie także wieczornego spotkania koktajlowego!

Aby zarejestrować się na wydarzenie, należy wypełnić formularz, który dostępny jest TUTAJ.

Poniżej program wydarzenia:

16.00–16.15 Dlaczego zakładamy związek podatników?
Keynote: Tomasz Wróblewski

16.15–16.35 Jak oni to marnują?
Prezentacja Czarnej Księgi – Przemysław Staciwa

16.35–17.35 Panel 1. Finansowe must-do – Priorytety nowego polskiego ministra finansów
Nowy minister finansów ma przed sobą wyjątkowe wyzwania. Polski system podatkowy należy do najgorszych w Europie pod względem skomplikowania. Największym z tych wyzwań jest jego uproszczenie i stabilizacja. Czy to jest jednak w ogóle możliwe? Co może być główną przeszkodą? Jakie konkretnie kroki należy podjąć? Od czego zacząć? Na kim się wzorować? Oprócz uproszczenia kluczowe jest także wprowadzenie skuteczniejszych mechanizmów kontroli wydatków publicznych na poziomie krajowym i samorządowym, a także całościowa i kompleksowa analiza budżetu centralnego.

17.50–18.50 Panel 2. Marnotrawstwo pieniędzy podatnika – problem całej Europy
Marnotrawstwo pieniędzy podatników nie jest wyjątkowym problemem Polski. Stowarzyszenia podatników w wielu krajach prowadzą archiwa najbardziej skandalicznych przypadków tego zjawiska. Każdy kraj ma jednak swoją specyfikę. Dodatkowo do marnotrawstwa dochodzi także na poziomie UE w ramach różnego rodzaju programów redystrybucji środków. Dyskusja będzie obejmować oprócz omówienia przykładów i powodów marnotrawstwa także przykłady skutecznych sposobów na jego zwalczanie.

Inne wpisy tego autora