[RAPORT] Poradnik reformatora. Czym i w jakiej kolejności powinien zająć się nowy rząd?

Wiatr dziejowy wieje w ostatnich latach z większą siłą. To, czy będzie sprzyjał rozwojowi naszego kraju, czy będzie go opóźniał, zależy w dużej mierze od tego, jak Polska będzie rządzona. Słowem, klucz do naszego dobrobytu dzierży nie kto inny, a my sami.

Warsaw Enterprise Institute od lat w oparciu o rzetelne ekspertyzy i wiedzę czerpaną z ekonomii, socjologii, czy historii i nauk politycznych przygotowuje konkretne rekomendacje dla polityk publicznych, które pozwolą nam z owego klucza do dobrobytu dobrze korzystać.

W niniejszym opracowaniu przedstawiamy rekomendacje dla reform w sześciu obszarach: ochronie zdrowia, gospodarce, wymiarze sprawiedliwości, polityce społecznej, szkolnictwie i edukacji wyższej oraz energii i klimacie. Diagnozujemy obecną ich kondycję oraz wskazujemy dwa rodzaje reform: szybkie rozwiązania, które można wdrożyć bez fundamentalnej zmiany systemowej, a które przynoszą wymierne efekty oraz reformy systemowe wymagające gruntownej przebudowy systemu i kompleksowego przygotowania. Nasz Poradnik ma formę krótką, treściwą i przejrzystą. To konkret przeznaczony do praktycznej realizacji, ale oparty w tysiącach stron raportów i analiz dostępnych na www.wei.org.pl.

Żeby dowiedzieć się, jak Polacy postrzegają trapiące ich problemy i czy problemy, które dostrzegamy my, pokrywają się z ich obserwacjami przeprowadziliśmy wraz z firmą Maison&Partners badania ankietowe. Poprosiliśmy respondentów o uporządkowanie dziedzin polityk publicznych w zależności od tego, jak pilnej wymagają reformy oraz o wskazanie najważniejszych w ich ramach kwestii. Okazuje się, że najbardziej bolą Polaków niedoskonałości ochrony zdrowia, wymiaru sprawiedliwości oraz szeroko rozumiane problemy gospodarcze.

Bardzo ważne jest, by przystępując do reform, opracowywać je w zgodzie ze społecznymi oczekiwaniami co do ich ogólnego charakteru. W związku z tym zapytaliśmy też Polaków, czy wolą, by reformy były budowane na fundamencie wiary w samodzielność oraz zaradność obywateli i przedsiębiorców, czy też na wierze w kompetencje i regulacje państwowe. Okazuje się, że najważniejsze dziedziny życia kraju, a przede wszystkim gospodarkę, należy zdaniem Polaków reformować zgodnie z duchem wolności i oddając władzę społeczeństwu.

Wierzymy, że nasze pomysły okażą się przydatną inspiracją dla ministrów nowego rządu. Wszystkich Polaków łączy wspólny cel, tj. dobro kraju, ale w debacie publicznej trwa emocjonalna dyskusja co do konkretnych rozwiązań. Jesteśmy jednak przekonani, że nasze propozycje są do pogodzenia z właściwie każdym, poza ekstremalnym, światopoglądem politycznym oraz odpowiadają realnym problemom naszych współobywateli.

Polska potrzebuje zmian, które spowodują wzrost jej znaczenia na arenie międzynarodowej, poprawią zamożność społeczeństwa oraz zagwarantują trwałą ochronę prawną wolności i swobód obywatelskich.

 

POBIERZ PORADNIK

Inne wpisy tego autora