[RAPORT] Stan Gry. Armenia–Polska

Prezentujemy „Stan Gry” – nowy cykl publikacji dotyczących współpracy gospodarczej Polski z państwami spoza UE. Każda z publikacji będzie przedstawiać aktualny stan relacji ekonomicznych z wybranym krajem oraz oceniać potencjał dla ich rozwoju, identyfikując konkretne branże, a także ewentualne bariery instytucjonalne.

Konieczność rozwijania współpracy z innymi państwami nie wymaga długich uzasadnień. Wojna na Ukrainie wpływa silnie nie tylko na kwestie związane z bezpieczeństwem, lecz także z gospodarką. Obecność w globalnych łańcuchach wartości poddanej sankcjom Rosji będzie ograniczona nawet po zakończeniu działań wojennych. Państwa, które dotąd były z nią silnie gospodarczo związane, będą musiały od nowa zdefiniować kierunki współpracy gospodarczej, natomiast w interesie państw takich, jak Polska jest współuczestnictwo w tym procesie. Dzięki nawiązaniu cennych obustronnych relacji ekonomicznych zadbamy nie tylko o bardziej stabilny łańcuch dostaw, czy damy dodatkowy impuls dla inwestycji wzajemnych, lecz także ułatwimy przepływ idei. To właśnie innowacyjne idee będą najsilniejszym motorem rozwoju w najbliższych dekadach, na czym skorzystają obszary najbardziej w nie obfitujące. Handel międzynarodowy, jak wykazali najwięksi ekonomiści w historii, przynosi korzyści obu stronom, bez względu na wyjściowy stan ich zamożności. Gdyby w 1989 r. Polsce nie dano szansy handlować z zachodem Europy, byłaby wciąż krajem bardzo ubogim, a jest jednym z 25 państw świata o największym i najdynamiczniej rosnącym PKB.

Publikacje w ramach „Stanu Gry” będą dwuczęściowe. W części pierwszej zostanie przedstawiona perspektywa Polski, w drugiej – dzięki współpracy z zaprzyjaźnionymi think-tankami zagranicznym (tym razem współpracowaliśmy z Orbeli Center of Armenia, którego eksperci przygotowali drugą część tej publikacji) – perspektywa kraju partnerskiego. Liczymy, że będzie to cenne kompendium wiedzy dla polskich firm, a także decydentów politycznych.

 

POBIERZ RAPORT

 

Inne wpisy tego autora