[RAPORT] Wskaźnik Bogactwa Narodów. Edycja 2023

Tegoroczna (tj. trzecia) edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów, podobnie jak poprzednia, obejmuje wszystkie kraje OECD oraz Unii Europejskiej. Tym razem wskazania WBN odpowiadają stanowi z początku 2022 roku, a więc momentowi wyjścia z epidemii COVID-19. Interesujące jest więc zestawienie ich z pierwszą edycją wskaźnika, która przedstawiała sytuację w przededniu pandemii; można w ten sposób przekonać się, jak gospodarki zbadane zarówno w pierwszym, jak i obecnym badaniu (tj. kraje UE oraz Zjednoczone Królestwo) poradziły sobie z ogólnoświatowym kryzysem społeczno-ekonomicznym.

 

Zachód na minus, Wschód na plus

Prawidłowością wśród krajów Unii Europejskiej jest spadek wskazania WBN na zachodzie kontynentu oraz wzrosty obserwowane na wschodzie. Największe gospodarki UE straciły w porównaniu z 2020 rokiem: Niemcy 2,1 punktu (2,2%), Francja 3,4 punktu (4,2%), a Włochy 0,7 punktu (0,9%). Spadek odnotowało również Zjednoczone Królestwo (4,4 punktu, tj. 5,1%). Widać więc, że wstrząs spowodowany epidemią oraz towarzyszącymi jej politykami rządów odcisnął w krajach Europy Zachodniej tak duże piętno, że pełna odbudowa gospodarcza wciąż się jeszcze nie dokonała. Wyjątkami od omawianej reguły są Dania (0,5 punktu wzrostu, tj. 0,5%) oraz Szwecja (2,9 punktu wzrostu, tj. 3,7%) oraz Irlandia, lecz jak co roku wynik tej ostatniej uznajemy za niemiarodajny z uwagi na specyfikę irlandzkiego dochodu narodowego.

Z drugiej strony wydaje się, że kraje Europy Wschodniej – przynajmniej w sensie gospodarczym – zostawiły epidemię COVID-19 za sobą. Poza nielicznymi wyjątkami np. w postaci Czech, gospodarki naszego regionu odnotowały wyższe wyniki WBN niż dwie edycje temu. Prym wśród nich wiedzie Polska ze wskazaniem o 4,2 punktu (7,0%) przewyższającym to sprzed dwóch lat. Niemal równie dobrze poradziły sobie Chorwacja (plus 3,7 punktu, tj. 6,4%), Litwa (3,6 punktu, tj. 5,1%), Bułgaria (2,1 punktu, tj. 4,5%) czy Estonia (2,9 punktu, tj. 4,1%).

 

Strona Wskaźnika Bogactwa Narodów dostępna jest TUTAJ.

 

POBIERZ RAPORT

Inne wpisy tego autora

5 najlepszych książek o polityce

Przyszedł czas na kolejny odcinek „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”. Jesteśmy rozpolitykowanym narodem, czas jest polityczny, świeżo po wyborach, nie dziwi zatem, że zaproponujemy Państwu