Czy Rosjanie zaatakują Ukrainę z terenu Białorusi?

Doceniasz tę treść?

Rosjanie raczej nie będą w stanie wejść na teren Ukrainy z Białorusi – prognozuje w najnowszym odcinku Rzutu na mapę w RMF FM Adam Eberhardt, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute. To oznacza, że nie będą w stanie odciąć Ukrainy od dostaw sprzętu wojskowego z Zachodu.

Dlaczego zdaniem Eberhardta Rosjanie nie zaatakują z Białorusi? – Są ku temu bardzo wymierne powody: ukształtowanie terenu, bagna poleskie, Ukraina w znacznym stopniu jest przygotowana na ewentualne uderzenie ze strony Białorusi. Armia białoruska niekoniecznie jest do tego przygotowana, więc ten scenariusz wydaje mi się na tym etapie mniej prawdopodobny – mówił Adam Eberhardt.

Jego zdaniem Władimir Putin będzie starał się zastraszyć swoich obywateli, żeby zmusić ich do szerszego udziału w wojnie. Właśnie dlatego na wielu rządowych budynkach w Moskwie postawiono działa artylerii przeciwlotniczej, a w mediach straszy się napaścią Zachodu. To jest taki teatr, który ma pokazać, że Rosja jest na wojnie. Mamy do czynienia z olbrzymią militaryzacją państwa rosyjskiego w każdym wymiarze – dodał.

Cały wywiad można obejrzeć TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Eberhardt o wojnie w Ukrainie: Mamy impas

– W rok 2023 Ukraina wchodziła z bardzo dużą dozą optymizmu, licząc na skuteczną kontrofensywę, która być może załamie nie tylko armię rosyjską, ale wręcz