Granice Rosji. Co może zyskać, co może stracić?

Doceniasz tę treść?

Jak mogą wyglądać granice Rosji za kilka lat? Czy Białoruś zostanie wchłonięta przez Rosję? Jaki jest dla Rosji korzystny rozwój wojny? Co stanie się z Mołdawią i Gruzją? Jakie terytoria Rosja może stracić? Na te pytania w Układzie Otwartym odpowiada Adam Eberhardt.

Na Kremlu jest pewien konsensus ekspercko-polityczny. Według niego Białoruś warto połknąć. Uważałem, że ten plan jest realistyczny, ale wojna przewraca wszystko do góry nogami. Jeśli reżim Putina upadnie, to razem z nim reżim Łukaszenki. Natomiast scenariuszem bazowym jest zwiększanie zależności Białorusi. Równolegle z podbojem Ukrainy lub jako nagroda pocieszenia – mówi dyrektor Centrum Studiów Strategicznych WEI.

Jednak Adam Eberhardt zaznacza, że Łukaszenka jest świetnym taktykiem. Strategicznie oddaje poszczególne instrumenty rządzenia, ale nie te najważniejsze. Rezygnuje tylko z tych elementów, które są dla niego mało istotne w wymiarze jego bezpośrednich rządów.

Putin myśli mapą, myśli o swoim dziedzictwie nie przez pryzmat tego jak zmodernizowaną Rosję zostawi, ale w jakich granicach – mówi.

Całą rozmowę można obejrzeć TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Eberhardt o wojnie w Ukrainie: Mamy impas

– W rok 2023 Ukraina wchodziła z bardzo dużą dozą optymizmu, licząc na skuteczną kontrofensywę, która być może załamie nie tylko armię rosyjską, ale wręcz