Mołdawia wychodzi ze Wspólnoty Niepodległych Państw. „Był to pewien kanał dialogu z Moskwą”

Doceniasz tę treść?

Republika Mołdawii rozpoczęła procedurę opuszczania Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) – organizacji polityczno-gospodarczo-wojskowej utworzonej z inicjatywy Federacji Rosyjskiej na początku lat 90. – Do tej pory był to pewien kanał dialogu z Moskwą dla prezydentów republik Azji Centralnej i sposób, by spotkać się z Putinem. Mołdawia to przekreśla – tłumaczył w Jedynce Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, Dyrektor Centrum Studiów Strategicznych Warsaw Enterprise Institute.

Mołdawianie nie zawsze byli antyrosyjscy. Badania wskazują, że zaufanie do Władimira Putina w latach 2014–2021 było na poziomie 50–65 proc., a teraz – od początku roku – spadło do 35–38 proc. – W dużym stopniu jest to rezultat wojny rosyjsko-ukraińskiej i tego, że Mołdawianie się tej wojny i agresywnej polityki Rosji przestraszyli. Myślę, że też pogorszenie się wskaźników rosyjskich to jest wynik decyzji o ograniczeniu nadawania rosyjskiej telewizji w Mołdawii. Ona przez wiele lat była właściwie główną telewizją oglądaną przez Mołdawian i to zwiększało oddziaływanie rosyjskiej propagandy – ocenia dr Adam Eberhardt.

Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Eberhardt o wojnie w Ukrainie: Mamy impas

– W rok 2023 Ukraina wchodziła z bardzo dużą dozą optymizmu, licząc na skuteczną kontrofensywę, która być może załamie nie tylko armię rosyjską, ale wręcz