Amerykanie rozumieją, że utrzymanie Rosji w ryzach nie jest możliwe bez Polski

Doceniasz tę treść?

Amerykanie doskonale rozumieją, że bez Polski utrzymanie Rosji w ryzach i istnienie wschodniej flanki NATO z uwagi na położenie geograficzne jest niemożliwe. Amerykanie bardzo niechętnie oddaliby ten poziom wpływu, który mają na dzień dzisiejszy innym partnerom, na których nie mogą tak bardzo polegać, jak na Polsce – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Winkler (WEI).

Krzysztof Winkler zwracał uwagę, że wizytę tę można komentować w kontekście wyników wyborów w Polsce. – Są podpisane umowy dotyczące zakupu czołgów Abrams, wyrzutni Himmars i myśliwców F-35. Z drugiej strony mamy inwestycje infrastrukturalne, które dają profity amerykańskiej pozycji w Europie – mowa tu o CPK, hubie lotniczym i kolejowym, do tego terminal kontenerowy w Świnoujściu. Z punktu widzenia armii amerykańskiej, stworzenie tego systemu do roku 2028 dałoby im w tym momencie dodatkowe wsparcie logistyczne, mogliby na tę flankę przerzucać w bardzo płynny swoje jednostki, mieliby także kanały komunikacji z państwami regionu. To mogło być jednym z tematów rozmów, które się odbyły – zaznaczył gość audycji.

 – Amerykanie będą tutaj pilnować swoich interesów. W momencie, kiedy obie strony sporu politycznego w Stanach Zjednoczonych oraz zaplecze eksperckie Republikanów i Demokratów mówi o powrocie rywalizacji mocarstw i tym, że zaczynają znowu liczyć się strefy wpływów, trudno sobie wyobrazić, że USA, jedne z dwóch globalnych graczy obok Chin, mając na terenie Polski ok. 10 tys. żołnierzy, „odpuści sobie” dane państwo tylko dlatego, że jakiś mniej znaczący sojusznik również chciałby tu się znaleźć – ocenił ekspert.

Inne wpisy tego autora

Jak Izrael odpowie na atak Iranu?

–  Odwet Iranu był bardzo specyficzny, ponieważ Irańczycy już 7 kwietnia podali do wiadomości swoim sąsiadom, że coś takiego jest planowane. Zasygnalizowano ten atak i