14-ki pomogą uboższym emerytom, ale nie poprawią systemu emerytalnego

Doceniasz tę treść?

Emerytury w Polsce nie należą, delikatnie mówiąc, do najwyższych i dobrze, że są podejmowane pewne działania szczególnie w okresie wysokiej inflacji, aby poprawić sytuację szczególnie najuboższych emerytów. Minusem wprowadzenia 14 emerytury jest jednak to, że nie jest to rozwiązanie systemowe, powinniśmy raczej wprowadzić czytelny system długookresowy na lata, który będzie zapewniał godną emeryturę. Chociaż powinniśmy także zapewnić emeryturę na minimalnym, godnym poziomie i powiedzieć wprost wszystkim Polakom, że za 20–30 lat nie będzie można liczyć naprawdę na wysokie wypłaty z systemu ubezpieczeń społecznych z uwagi na zmiany demograficzne – mówił Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute w programie „Rządy Pieniądza”.
– Od lat naklejamy „łatki” na system, o którym od lat mówimy, że nie będzie wydajny w długim okresie. Mieliśmy PPK, które też były i są całkiem dobrym rozwiązaniem. Mamy 14 emerytury, które trochę rekompensują emerytury najuboższym, ale ciągle nie podjęliśmy wyzwania, by kompleksowo zreformować ten system – powiedział. – Myślę, że 14 emerytury mogą wpłynąć pozytywnie na konsumpcję, ale nie spodziewałbym się, że będą one zmieniały w jakiś sposób dynamikę wzrostu bądź spadku tej konsumpcji – dodał.
Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Nasi polscy ajatollahowie

Co prawda kampania wyborcza się skończyła, ale jeszcze w jej trakcie przeciekały plany i rozważania rządzących i tych aspirujących do władzy, odnośnie do  tego, co