Dobrze jest posiadać mieszkanie na własność, ale rządowe programy mieszkaniowe nie są za darmo

Doceniasz tę treść?

Rząd ogłosił prace nad nowym programem. Pierwsze Mieszkanie to projekt, który ma ruszyć 1 lipca 2023. Program przewidziany jest dla osób młodych, które nie ukończyły 45. roku życia, a mierzą się z zakupem pierwszego mieszkania. Wsparcie w zakupie pierwszego własnego mieszkania ma polegać m.in. na dofinansowaniu kredytu hipotecznego. O tym pomyśle rozmawiano podczas debaty TVP Info, w której wziął udział Wiceprezes WEI – Piotr Palutkiewicz.

Zdaję sobie sprawę z tego, że mnóstwo ludzi, szczególnie młodych, nie stać w naszym kraju na mieszkanie. Oczywiście podchodzę z rozwagą do danych mówiących o tym, że tym, co zniechęca Polaków do zakładania rodziny, jest brak własnego mieszkania – mówił Piotr Palutkiewicz, wiceprezes WEI w debacie TVP Info. – Musimy jeszcze spojrzeć na rynek mieszkaniowy w Europie z innej perspektywy – Polska ma jeden z najwyższych współczynników własności mieszkań w stosunku do wynajmu. W Europie (poza Rumunią, Węgrami i Słowacją) jesteśmy krajem, gdzie Polacy posiadają najwięcej mieszkań. Problem, jakim jest brak dostępu do kapitału na rynku mieszkaniowym, występuje w każdym kraju, natomiast nie wszędzie jest to fundamentalny powód prowadzenia polityk publicznych.

Prawdziwy koszt programu Pierwsze Mieszkanie

– Oczywiście, własność jest stanem, do którego powinniśmy dążyć. Majątek świadczy o naszej niezależności finansowej, ale musimy też z pokorą patrzeć na to z innej strony i zastanowić się, kiedy decydować się na zakup mieszkania. Przed nami teraz minimum 3 lata wysokiego poziomu stóp procentowych i trzeba się przyzwyczaić do tego, że jesteśmy w okresie dekoniunktury, ciężkich czasów gospodarczych. Niestety politycy, w tych ciężkich czasach gospodarczych, znowu próbują wyjść naprzeciw pewnym trendom rynkowym i trochę na siłę rozwiązywać każdy najmniejszy problem w gospodarce – od rosnących cen paliwa, po rosnące ceny węgla i po brak dostępności mieszkań. Program rządu „Pierwsze Mieszkanie” nie jest za darmo, zapłacimy za to wszyscy w podatkach – dodał.

Całą debatę można obejrzeć TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Nie zgrzeszmy zaniedbaniem

Uderzenie w gotówkę to nie tylko uderzenie w nasze kieszenie z tytułu opłat i prowizji na rzecz instytucji finansowych. To także podkopanie fundamentów naszej wolności

Inflację głównie napędzają politycy

– NBP realizuje swoją politykę monetarną i to, czego nie można odmówić prezesowi Glapińskiego to to, że przewidział wysokość inflacji na koniec roku. Pamiętamy przecież