Za wyższą płacę minimalną zapłacą przedsiębiorcy i podatnicy, nie rząd

Doceniasz tę treść?

Nie powiedziałbym, że stan gospodarki ma się świetnie, ale z pewnością ma się całkiem dobrze, jak na lata czy rok największego spowolnienia, przez który przechodzimy. To jest jedna strona prawdy – powiedział w Debacie TVP Info Piotr Palutkiewicz, wiceprezes WEI. – Druga jest taka, że mamy inflację i trochę naturalne jest, że w tym czasie powinniśmy podnosić płacę minimalną w obliczu rosnących kosztów życia. Są jednak problemy z tym bardzo dynamicznym, regulowanym podnoszeniem płac, bo choć rynek już zaczyna nadążać za inflacją (mamy wzrost wynagrodzeń za ostatni miesiąc na poziomie 12,4% i w ciągu najbliższego kwartału prawdopodobnie przestaniemy realnie tracić siłę nabywczą naszych wynagrodzeń), to jednak płaca minimalna prawdopodobnie rośnie zbyt szybko jak na możliwości naszej gospodarki. Budżet państwa ma tutaj niewielkie znaczenie, ponieważ to nie z budżetu będziemy ponosić koszty minimalnego wynagrodzenia dla pracowników. Za to zapłacą przedsiębiorcy, ale też i my, podatnicy – dodał.

Całej debaty możecie posłuchać TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Polska gospodarka nabiera rozpędu

– Polska gospodarka konsekwentnie rośnie od 30 lat. Notujemy każdego roku rekordowe wskaźniki i przyczyn tego zjawiska może być wiele – mówi Piotr Palutkiewicz w

Bo u nas w gminie dobrze jest

Kolejne światowe rankingi dostarczają danych mówiących o niebywałym sukcesie i potencjale do dalszych wzrostów nie tylko całego naszego kraju, ale także naszych największych ośrodków miejskich.