5 najlepszych książek, by… zostać beneficjentem 800+

Doceniasz tę treść?

Dwa tygodnie to zdecydowanie wystarczający czas odpoczynku od „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”. Dlatego zapraszamy na najnowszy odcinek! Dużo się ostatnio mówi o demografii, przyroście naturalnym, zachętach do posiadania dzieci, programach społecznych. Jedni politycy obiecują już 800 złotych na każde dziecko, drudzy chcą, by waloryzować 500+ jak najszybciej. Dlatego my proponujemy Państwu 5 książek do przeczytania, by… zostać beneficjentem 800+.

 

1. Olga Smalej, „Kultura bezdzietności. Niska dzietność i bezdzietność z wyboru w perspektywie społeczno-ekonomicznej”

Dlaczego dzieci rodzi się coraz mniej? Czy to tylko kwestia zbyt słabej infrastruktury – żłobków, przedszkoli oraz braku elastyczności rynku pracy, czy przeciwnie; ma to związek głównie ze zmianą wartości widoczną szczególnie u przedstawicieli Zachodu? Autorka stara się zgłębić ten temat, rozpatrując go z wielu perspektyw: „Podejmuje w Kulturze bezdzietności tematykę niskiego poziomu wskaźników urodzeń w większości państw Europy, a także powiązaną z tym tematykę zmian praktyk prokreacyjnych Europejczyków. Szczególną uwagę autorki przykuwa skrajny model zachowań polegający na celowym zaniechaniu prokreacji (tj. bezdzietności intencjonalnej). W opracowaniu przedstawiono względnie kompleksowy obraz przemian dzietności z perspektywy społeczno-ekonomicznej. Badaczka łączy podejścia kilku dyscyplin naukowych oraz kilka poziomów analizy”. Pozycja zaciekawi zarówno nauczycieli akademickich, polityków, jak i wszystkich tych, którzy chcieliby zrozumieć, czemu na Zachodzie rodzi się coraz mniej dzieci.

 

2. Redakcja Magazynu Cosmopolitan, „Kamasutra 2.0. 99 obłędnych sekspozycji”

Coś dla tych, którzy myśląc o rodzicielstwie, nie zapominają o seksie. Kamasutra 2.0. to synteza starożytnych mądrości w przystępnej formie przystającej do XXI wieku. „Każda pozycja pokazana jest poprzez rysunek oraz opis, uwzględniający wskazówki dla obojga kochanków oraz wskazujący na mocne strony danej pozycji. Opatrzona jest także dodatkowymi osobistymi radami, np. jak opanować dany układ oraz ikonkami pokazującymi stopień »choreograficznych« trudności”. A mocne strony tej książkowej pozycji, będą Państwo mogli dzięki „Skanerowi” sami przetestować 🙂

 

3. Bryan Caplan, „Egoistyczne powody, by mieć więcej dzieci”

Ile tak naprawdę powinno się mieć dzieci? Jedno, dwójkę, trójkę, a może wcale? Bryan Caplan odpowiada bez wahania: więcej. Caplan jawi się w swoich narracjach jako kojący terapeuta, który podchodzi do rodziców z wyrozumiałością. Jesteś zabiegany? Obwiniasz się, że nie jesteś idealną matką? Spokojnie, przekonuje Caplan, Twoje dzieci dadzą radę, daj im nieco luzu. Jeśli mają Twoje geny, będą podobne do Ciebie i niewiele się z tym zrobi. Autor, ekonomista z pasją zgłębiający temat rodzicielstwa przybliża nam odkrycia genetyki behawioralnej i przekonuje, że tym egoistycznym powodem jest po prostu obopólne szczęście – radość rodzica z gromadki szkrabów oraz radość tych bąbelków, które otrzymały dar życia i możliwość eksplorowania świata. Caplan przeciwstawia motyw gliny, z której „urabia” się dzieci, plastikowi – możesz na niego wywrzeć nacisk, lecz po chwili on i tak odkształci się zgodnie ze swoim pierwotnym kształtem. Według Caplana lekceważymy siłę genów, nie powinniśmy się martwić, jeśli chcemy, by nasze dzieci odziedziczyły nasze cechy, gdyż robotę załatwia tu za nas biologia. Gorzej, gdy chcielibyśmy zrobić odwrotnie… Poza szeregiem ciekawych pojęć wychowawczych i nowatorskich cech, mnie najbardziej spodobała się ta, płynąca z serca konkluzja autora: „Dla mnie ważniejsze jest, aby zasłużyć sobie na uznanie moich dzieci, niż po prostu je otrzymać. Wychowywałbym je z dobrocią i szacunkiem, nawet gdybym wiedział, że ich nie otrzymam. Mimo to mam jednak nadzieję, że tak się stanie. Chcę, żeby czuły się ze mną dobrze i z sentymentem wspominały swoje dzieciństwo”.

 

4. Marta Niedźwiecka, Krystyna Romanowska, „Nastolatki na krawędzi”

Gdy dzieci pojawią się w naszym życiu, warto zadbać o to, by uchronić je od niebezpieczeństw, przestrzec przed zgubnymi trendami, ale też umieć po prostu ich wysłuchać i wsłuchać się w to, co mają do powiedzenia. Wszystko to wiąże się z wysiłkiem i zaangażowaniem. Co należy wiedzieć, nad czym pracować w relacji rodzicielskiej? O tym rozmawiają autorki: „W czasach, w których żyjemy, dorośli składają swoim nastoletnim dzieciom obietnice, których nie są w stanie dotrzymać. Stwarzają iluzję dostępności i nieograniczonych możliwości, których nie da się zrealizować. Ogłaszają: „możecie być, kim chcecie”. Przestają wyznaczać granice. Obiecują dobrą edukację, a fundują szkolny chaos, brak uwagi i nierealne oczekiwania (…). W pełnej niepokoju rzeczywistości nastolatki szukają potwierdzenia swojej wartości w mediach społecznościowych. Padają ofiarą seksualizacji i nadużyć. Zmagają się z depresją i myślami samobójczymi. Nie śpią. Cierpią na ADHD. Popadają w konformizm. Mają problemy z identyfikacją płci. Nie umieją dogadać się z dorosłymi”. „Nastolatki na krawędzi” konfrontują rodzica z tym, co warto mieć z tyłu głowy podczas codziennego dbania o swoje pociechy.

 

5. Joan Raphael-Leff, „Ciąża. Kulisy wewnętrznego świata”

„Od czego zależy, czy kobieta zdecyduje się na gościnne przyjęcie – zarówno do ciała, jak i umysłu – tego nowego »obcego«? Gdzie zaczyna się historia nowego życia? Czy nowoczesna technologia pomaga oswajać nadejście kolejnego członka rodziny?”. Książka, która wyszła spod pióra psychoanalityczki, wykładowczyni Uniwersytetu w Essex, jest ciekawą i wyróżniającą się wędrówką po arkanach macierzyństwa. Od fantazji na temat posiadania dzieci, przez poczęcie, zmiany w relacji z partnerem, po właściwe narodziny. Bogactwo znaczeń i ciekawych uwag. Pozycja napisana z psychoanalitycznej perspektywy, ale jasna, klarowna i przystępna.

Inne wpisy tego autora

5 najlepszych książek o libertarianizmie

Dawno nas nie było? No to jesteśmy z powrotem! I zapraszamy na kolejny „Książkowy SKANER Warsaw Enterprise Institute”. Tym razem polecamy literaturę wolnościową. I to

5 najlepszych książek o miłości

Zapraszamy na kolejny odcinek „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”! Mamy luty, a więc walentynkowy miesiąc miłości. Z tego powodu, dość nietypowo tym razem, proponujemy Państwu…

5 najciekawszych książek 2023 roku

Zapraszamy na pierwszy w tym roku „Książkowy Skaner Warsaw Enterprise Institute”. Mamy nadzieję, że po świątecznej przerwie jesteście Państwo głodni… kolejnych ciekawych lektur. Ten rok