5 najlepszych książek o kryptowalutach

Doceniasz tę treść?

Zapraszamy do lektury najnowszego  „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”. Miał swoje wzloty i upadki. Nieprzenikniony, tajemniczy, uwodzicielski. Niejednokrotnie wieszczono jego koniec, a on odradzał się niczym feniks z popiołów. Wielu, łącznie z rządami, chciałoby go kontrolować, natomiast inni uważają, że jest kontrolowany i można na nim jedynie stracić. Jaki jest naprawdę? W tym odcinku opowiemy Państwu więcej o kryptowalutach, a przede wszystkim królu wszystkich cyfrowych coinów – Bitcoinie. Zapraszamy.

 

 1. Saifedean Ammous „Standard Bitcoina”

To jedna ze sztandarowych pozycji opisująca historię najbardziej znanej kryptowaluty. Jej autorem jest libański ekonomista, pracownik Lebanese American University. Wykłada m.in. makroekonomię i ekonomię rozwoju. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na Bitcoinie. Prowadzi bloga ekonomicznego, kursy oraz seminaria online. Opowieść Saifedeana zaczyna się w 2008 roku, kiedy nieznany wówczas nikomu programista ukrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto przedstawił swoją koncepcję systemu elektronicznych płatności, które nie wymagały potwierdzenia i zaufania tzw. trzeciej strony. Z biegiem lat siła Bitcoina rosła, technologia się upowszechniała, zyskując fanów i rozgłos. Dla wielu wolnościowców stało się jasne, że kryptowaluty mogą stać się alternatywą dla kontrolowanych przez państwa klasycznych walut, których obrót i system pieniężny podlegają kontroli. Autor analizuje fenomen najsłynniejszej kryptowaluty, przy okazji wyjaśniając niewtajemniczonym sposób jego funkcjonowania. Książka zawiera tezy i odpowiedzi na pytania takie jak:  „Czy kryptowaluty finalnie rozwiązują problem transferu pieniądza bez użycia zaufanej trzeciej strony? Czy w przyszłości tego typu system może zostać uznany w obiegu gospodarczym za podstawowy?”.

 

2. Michał Zajda, „Kryptowaluty dla zabieganych”

Czy to pieniądz przyszłości? Narzędzie spekulantów? Obietnica szybkiego i łatwego zysku? Napompowana bańka? Kamień milowy rozwoju cywilizacji? Polski autor, Michał Zajda jako jeden z pierwszych rodaków pochyla się kompleksowo i w książkowej formule nad tym zagadnieniem. Wie, o czym mówi, gdyż jest jednym ze współautorów technologii blockchain, służącej do kodowania, wspierającej wymianę kryptowalut i stanowiącą budulec i bazę niektórych z nich. Niewątpliwą zaletą książki jest przystępny język, co sugeruje sam tytuł. Sceptycy, którzy sięgną po literaturę, nie muszą się obawiać mnogości niezrozumiałych pojęć. Można nie podzielać entuzjazmu autora co do samej technologii, nie zarzucałbym jednak spójności przekazu i klarownych środków wyrazu. Książka została podzielona na 19 rozdziałów, a Zajda w każdym z nich porusza także wątki poboczne, m.in. jak świat kryptowalut może wpłynąć na ekologię, demokrację, służbę zdrowia czy system finansowy XXI wieku.

 

3. Marcin Szymankiewicz „Wirtualna waluta internetu”

Tę pozycją wyróżnia wzbogacenie perspektywy o tło historyczne. Autor opisuje rozwój pieniądza, ewolucję procesów transakcyjnych; od klasycznej wymiany namacalnych dóbr, po współczesne, cyfrowe i błyskawiczne przelewy. Kolejny rozdział poświęcony jest charakterystyce Bitcoina, ale Szymankiewicz na nim nie poprzestaje i przybliża rys także innych kryptowalut. Z książki dowiemy się również więcej o poszukiwaczach Bitcoina, popularnych koparkach, mitach na jego temat oraz statusie prawnym kryptowalut, w tym ich sytuacji w Polsce. Marcin Szymankiewicz jest absolwenta informatyki na Politechnice Poznańskiej i specjalistą od spraw bezpieczeństwa IT. Jego książka to pięć rozdziałów treściwej, bitcoinowej porcji wiedzy.

 

4. Witold Srokosz, Tomasz Kopyściański, Sebastian Bala, „Kryptowaluty jako elektroniczne instrumenty płatnicze bez emitenta. Aspekty informatyczne, ekonomiczne i prawne”

Tę pozycję z kolei wyróżnia interdyscyplinarność. Napisali ją bowiem wspólnie informatyk, ekonomista i prawnik. Trójka bitcoinowych muszkieterów porusza szereg zagadnień, między innymi bada, czy system kryptowalutowy posiada cechy piramidy finansowej w ujęciu ekonomicznym i prawnym. Lektura może okazać się przydatna nie tylko dla osób, które już wstępnie zapoznały się z problematyką kryptowalut i technologią łańcucha bloków, ale także dla tych, którzy nadal jeszcze niewiele wiedzą o tej innowacji posiadającej znamiona rewolucyjne.

 

5. Adam Behan, Waluty wirtualne jako przedmiot przestępstwa

W tej pozycji mamy do czynienia z unikalnym podejściem. Autor, pracownik Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest ekspertem Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Jego specjalizacja obejmuje prawne aspekty nowych technologii i cyberprzestępczości. Dlatego też monografia stanowi pierwsze na polskim rynku wydawniczym i kompleksowe omówienie rozwoju walut wirtualnych oraz innych aktywów cyfrowych (w tym CBDC oraz in-game currency), a także ich prawnokarnego statusu. Bitcoin może generować kłopoty prawne, dlatego książka stanowi pomoc dla prawników, którzy ze względu na specjalizację mają kontakt z zagadnieniem lub okazjonalnie będą musieli mierzyć się ze sprawami dotyczącymi nowych technologii. Chodzi o waluty wirtualne i wirtualne systemy bankowe. Chodzi o adwokatów, radców prawnych, sędziów, prokuratorów, komorników, legislatorów, urzędników administracji i przedstawicieli NGO’sów.

Inne wpisy tego autora

5 najlepszych książek o miłości

Zapraszamy na kolejny odcinek „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”! Mamy luty, a więc walentynkowy miesiąc miłości. Z tego powodu, dość nietypowo tym razem, proponujemy Państwu…

5 najciekawszych książek 2023 roku

Zapraszamy na pierwszy w tym roku „Książkowy Skaner Warsaw Enterprise Institute”. Mamy nadzieję, że po świątecznej przerwie jesteście Państwo głodni… kolejnych ciekawych lektur. Ten rok

5 najlepszych książek o „narodach zjednoczonych”

Zapraszamy na kolejny odcinek „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”. 24 października obchodziliśmy Dzień Narodów Zjednoczonych – to coroczne święto obchodzone jest z okazji wejścia w