5 najlepszych książek o praworządności

Doceniasz tę treść?

Po dwutygodniowym odpoczynku od książek zapraszamy na kolejny odcinek „Skanera” Warsaw Enterprise Institute. Wiele się o niej w ostatnich latach mówi, stała się przedmiotem ożywionego sporu politycznego, dla niej tysiące ludzi przez długi czas wychodziło na ulicę, jedni twierdzą, że jest, drudzy, że jej nie ma, a jeszcze inni – że nigdy nie było. Tak, chodzi o praworządność i sądownictwo. Zapraszamy do zapoznania się z pięcioma ciekawymi książkami zagadnieniach prawnych. Miłej lektury!

 

1. Robert Gwiazdowski, „(Nie)praworządność”

Doskonale znany miłośnikom polskiej myśli wolnorynkowej autor, komentator, ekspert w dziedzinie podatków i wykładowca, powraca w swoim stylu z najnowszą książką. O ile profesor Sadurski stawia mocną tezę: „utraciliśmy praworządność”, o tyle profesor Gwiazdowski przekonuje: „praworządności nigdy nie mieliśmy”. Współzałożyciel Centrum im. Adama Smitha pisze z przekąsem, kontrowersją i swadą. Nie poprzestaje jednak na bon motach, ładnych zdaniach i erystycznych łamańcach – swoje tezy mocno argumentuje, osadza w bieżącym kontekście prawnym, łączy z sytuacją polityczną: „PiS ma swoich adwokatów i Platforma też ich ma. Ale zemsta ma dosięgnąć też sędziów, którzy zostali sędziami po wygranej PiS, choć pewnie, na znak protestu, nie powinni chyba byli (…). Dlatego mechanizm rządów prawa (czyli praworządność) należy dopiero zbudować” – pisze. Ciekawa lektura, szczególnie że dystansująca się od plemiennej wojenki, niuansująca. Pozycja przedstawia inny punkt widzenia, a więc ożywia nieco już zakurzony dyskurs.

 

2. Timothy Snyder, „Droga do niewolności”

Dokąd zmierzamy? Do większej wolności, czy zniewolenia? Autokracje i oligarchie za nic mające prawo i porządek społeczny szanujący wolność, znów podniosły swój groźny łeb. „Wierzyliśmy, że koniec zimnej wojny przyniesie ostateczne zwycięstwo demokracji i zapewni wolność przyszłym pokoleniom. Byliśmy naiwni. Autorytaryzm powrócił do Rosji i Putinowska oligarchia bogaczy znalazła sojuszników na całym świecie” – pisze znany w świecie autor, który w swojej książce z 2019 roku przewidział szereg zawirowań społeczno-prawno-politycznych. Snyder zastanawia się, w którą stronę przesunie się wahadło, czy demokratyczny, zachodni świat obroni swoje wartości i pryncypia, czy stoczy się na dno nękany przez podstępnych wrogów. Ciekawa pozycja, nie tylko o praworządności.

 

 

3. Wojciech Sadurski „Polski kryzys konstytucyjny”

Autor, profesor prawa i wykładowca uniwersytetu w Sydney oraz UW przygotował przekrojową analizę polskiego stanu prawnego. Wojciech Sadurski jest znanym krytykiem zmian w polskim systemie sądownictwa, a ta pozycja określana jest przez entuzjastów diagnoz uczonego „Przekrojową analizą procesu demontażu konstytucyjnego państwa prawa w Polsce po 2015 roku”. Książka z jednej strony jest wyczerpującym studium przykładów natury prawnej, którymi posiłkuje się autor, z drugiej zawiera opinie prawne, a także analizę w odniesieniu do europejskiego wymiaru problematyki sądowej.  Od prokuratury, przez Trybunał Konstytucyjny, po prawa i swobody jednostek. Całość napisana zjadliwym, jak na zawiłości tematyczne, językiem.

 

4. Stefan Sękowski, Tomasz Pułról, „Upadła praworządność. Jak ją podnieść”

„Jak doprowadzono do momentu, w którym sprawy sądowe ciągną się dłużej niż kiedyś, uzależniona od władzy prokuratura podejmuje decyzje motywowane politycznie, jakość stanowionego prawa spada na łeb na szyję, a pewność prawa spadła niemal do zera?” – te pytania zadają autorzy, którzy napisali książkę pod skrzydłami Nowej Konfederacji. Obaj starają się metodycznie i rzetelnie prześledzić kulisy polskiej zawieruchy z praworządnością i poszukać odpowiedzi na podstawowe pytanie: jak sprawić, by było lepiej? Obaj uważają, że droga do statusu quo nie jest usłana różami i wiodą do niej bardzo kręte ścieżki. Atutem pozycji jest przystępny język pozwalający czytelnikowi wgryźć się w trudny, często odstraszający laików temat.

 

5. „Jakość rządzenia w Polsce” pod red. Jerzego Wilkina

Było więcej publicystyki, tu więcej teorii. Ta zbiorowa praca podejmuje temat refleksji nad stanowionym prawem i możliwościami usprawnienia państwa. Książka podejmuje ważny temat zarówno dla rozwoju nauki, jak i praktyki funkcjonowania administracji publicznej w ramach ustroju demokratycznego. Omawia trudny i wieloaspektowy problem „jakości rządzenia”. Autorzy przyglądają się zagadnieniu z różnych perspektyw, pod różnymi „kątami”. Analiza dotyczy nie tylko zagadnień czysto prawnych, ale także ekonomicznych.

 

Inne wpisy tego autora