5 najlepszych książek o sztucznej inteligencji

Doceniasz tę treść?

Zapraszamy na kolejny odcinek „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”. Tym razem przyjrzymy się zjawisku bardzo istotnemu, aczkolwiek w pewien sposób nieuchwytnemu. A to dlatego, że nim zdążymy spojrzeć, jest ono już dalej, wyprzedza książki i koncepcje. Pobudza przez to lęki, fantazje i skojarzenia. Już teraz ma wpływ na nasze życie, a najprawdopodobniej wywrze jeszcze większy. Tak, zgadliście, chodzi o sztuczną inteligencję. Prezentujemy pięć interesujących książek poświęconych temu zagadnieniu.

 

 1. A. Przegalińska, P. Oksanowicz „Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka”

Współautorka Aleksandra Przegalińska jest ekspertką w dziedzinie sztucznej inteligencji i transhumanizmu. Niedawno zdradziła, że z pomocą chata GPT napisała już rozdziały do książki i wdała się w dyskusję na ile wobec tego pozostajemy kreatorem danego dzieła, a na ile oddajemy je w ręce bota, który wykonuje zlecone przez nas zadania i realizuje wytyczne. W omawianej książce autorzy analizują różne scenariusze, do których może nas doprowadzić rozwój najnowszej technologii, którą żyje świat. „Sztuczna Inteligencja staje się rzeczywistością. Przyjmujemy wobec niej skrajne stanowiska: od wielkiego technooptymizmu z Doliny Krzemowej do ogromnego lęku, który inspiruje snujących scenariusze rodem z Matrixa i Terminatora. Jak działa? Po co ją stworzono? Jak zmienia nasze życie?” – nad tym się głowią. Książka jest swoistą „biografią sztucznej inteligencji”. Przegalińska porusza pytania związane z etyką używania sztucznej inteligencji i wdaje się w polemiki ze znanymi teoretykami i naukowcami, jak choćby z Hararim. Ciekawa, wciągająca lektura.

 

2. Daniel Susskind, „Świat bez pracy”

Jak przemiany technologiczne, rewolucja cyfrowa i naturalnie, rozwój sztucznej inteligencji wpłyną na ważny element naszego życia, pracę? O tym jest książka Daniela Susskinda. Autor dostrzega zarówno plusy, jak i wspomina o zagrożeniach. Za jedną z kluczowych osi tej książki wskazuje problem dystrybucji – technologie poprawią naszą egzystencję, ale jak należy podejść do kwestii rozdysponowania nadwyżki dóbr? Zaraz potem Susskind mówi o zagrożeniu związanym z rosnącą siłą ogromnych korporacji big-tech, które są w stanie naginać do swej woli nawet rządy i głowy państw. W książce padają ważne pytania – jak poradzić sobie z nadmiarem czasu wolnego, w jaki sposób nowe technologie przemodelują nam życie społeczne, na które branże najmocniej odciśnie piętno automatyzacja? Susskind wzbogaca swoje wywody barwnymi odniesieniami historycznymi i wtrętami. Można dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy, dostrzec różnorakie konteksty, a także zostać zaskoczonym ciekawymi danymi: „Pewien gorliwy urzędnik sanitarny pracujący w Rochester (w stanie Nowy Jork) obliczył, że konie w jego mieście wytwarzały w ciągu roku tyle odchodów, że mogłyby pokryć nimi akr ziemi na wysokość 175 stóp, czyli prawie tyle, ile ma Krzywa Wieża w Pizie”. Warto.

 

3. Kai-Fu Lee, Chen Qiufan, „Sztuczna inteligencja 2041”

Jak będzie wyglądał świat w 2041 roku? Autorzy tej książki stawiają mocne tezy, przekonując, że zdefiniuje ona cały XXI wiek: „wygeneruje bezprecedensowe bogactwo, zrewolucjonizuje medycynę i edukację poprzez symbiozę człowiek-maszyna oraz stworzy zupełnie nowe formy komunikacji i rozrywki. Jednak uwalniając nas od rutynowej pracy, zakwestionuje także zasady organizacyjne naszego ładu gospodarczego i społecznego i przyniesie nowe zagrożenia w postaci autonomicznej broni i inteligentnej technologii”. Pozycja to dziesięć opowiadań, w których autorzy przedstawiają swoje koncepcje. Prowokują, być może przesadzają, ale na pewno pobudzają do myślenia i refleksji.

 

4. Feliks Kurp, „Sztuczna inteligencja od podstaw”

To bardzo świeża pozycja, która pozwoli czytelnikowi kompleksowo zapoznać się z zagadnieniem. Autor wyjaśnia podstawowe terminy, tłumaczy i objaśnia. „Wędrówka” zaczyna się od klasycznych metod SI i ich opisów, by przejść dalej, do algorytmów genetycznych, mrówkowych, czy zaawansowanych modeli na sieciach neuronowych. Jeśli boicie się, bo brzmi to niezrozumiale, autor nie pozostawi was w niewiedzy. „skrupulatnie objaśnia złożone zagadnienia dotyczące zarówno podstaw teoretycznych, jak i budowy i zastosowań takich systemów, nie unika przy tym odwołania do historii ich rozwoju”. Książka da możliwość zapoznania się z historią sztucznej inteligencji, ale także na bazie udostępnionych kodów źródłowych i autorskich aplikacji umożliwi postawienie pierwszych kroków w zakresie tworzenia i optymalizacji systemów sztucznej inteligencji.

 

 5. Kai Strittmatter, „Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura”

Państwo Środka jest jednym z pionierów wdrażania rozwiązań cyfrowych. Według Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej Chiny są liderem w 37 z 44 krytycznych technologii, które nadają bieg naszemu globalnemu rozwojowi. To dobrze? Nie z perspektywy Zachodu. I o tym między innymi jest książka Strittmattera, który przygląda się niepokojącemu wzrostowi technologicznemu Chin, które lubują się w rozwiązaniach kontrolujących ludzi: „Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki partia próbuje stworzyć najlepszy na świecie system obserwacji. Celem jest kontrola chińskiego rządu nad wszystkim”. Wieloletni korespondent „Süddeutsche Zeitung”  zastanawia się, co będzie, gdy demokratyczny świat nie znajdzie recepty i należytej odpowiedzi na cyfrowe zapędy Chin.

Inne wpisy tego autora

5 najlepszych książek o libertarianizmie

Dawno nas nie było? No to jesteśmy z powrotem! I zapraszamy na kolejny „Książkowy SKANER Warsaw Enterprise Institute”. Tym razem polecamy literaturę wolnościową. I to

5 najlepszych książek o miłości

Zapraszamy na kolejny odcinek „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”! Mamy luty, a więc walentynkowy miesiąc miłości. Z tego powodu, dość nietypowo tym razem, proponujemy Państwu…

5 najciekawszych książek 2023 roku

Zapraszamy na pierwszy w tym roku „Książkowy Skaner Warsaw Enterprise Institute”. Mamy nadzieję, że po świątecznej przerwie jesteście Państwo głodni… kolejnych ciekawych lektur. Ten rok