Gwiazdowski mówi Interii. Spory o bezprawie w Polsce

Doceniasz tę treść?

– Co chwila w opinii publicznej pojawiają się nowe tezy na temat praworządności lub jej braku i konieczności jej ewentualnego przywrócenia. Uważam, że nie można przywrócić czegoś, czego nigdy nie było. A praworządności u nas nie było – mówił Robert Gwiazdowski. Czym jest zatem ta praworządność? O tym w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.

Czym jest ta praworządność? To – jak wskazuje Gwiazdowski – rządy prawa, nie ludzi. I pyta: Tylko czy każde prawo może rządzić? – Czy wystarczy przeprowadzić jakiś proces ustawodawczy i powiedzieć takie jest prawo? Zawsze twierdziłem, że nie. Pierwszy raz zetknąłem się z tym problemem na studiach w czasach komunistycznych, gdzie broniłem idei prawa natury. To był dobry moment, żeby takiej koncepcji bronić, bo to było takie antykomunistyczne. Komuniści stanowili prawo jakie stanowili, a myśmy mówiliśmy no nie: to nie może być tak, że obowiązuje prawo tylko dlatego, że uchwalił je Sejm. Notabene wydawało mi się, że w sporze między zwolennikami praworządności a prawa stanowionego, to zdecydowanie ostatecznym rozwiązaniem było rozwiązanie dokonane przez trybunał norymberski. Przecież ten trybunał nie orzekał na podstawie obowiązującego prawa, on orzekał na podstawie prawa narodów. A – proszę państwa – to takie prawo natury – dodaje.

Najnowszą książkę Roberta Gwiazdowskiego można kupić na stronie wydawnictwa WEI.

Cały podcast można obejrzeć TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

(Nie)Praworządność

Idea rządów prawa stała się w Polsce przedmiotem ożywionego dyskursu prawnego po wyborach (prezydenckich i parlamentarnych) w 2015 roku, który sprawia, niestety, wrażenie politycznego, a