Tomasz Wróblewski OCENIA Unię Europejską

Doceniasz tę treść?

Unia Europejska musi stawić czoła wyzwaniom geopolitycznym i gospodarczym współczesności. W ocenie Tomasza Wróblewskiego, prezesa WEI, robi to nieudolnie, o czym świadczy zwiększający się dystans między UE a USA.

Wciąż w UE mamy zamrożony układ polityczny, oś niemiecko-francuska pozostaje wciąż dominująca. Pierwotnie projekt UE był reakcją na przegraną wojen kolonialnych i próbą wielkich potęg europejskich na stworzenie nowego mechanizmu gwarantującego im siłę i pozycję. Świat się jednak zmienił, układ sił gospodarczych w UE także. Nikt z założycieli UE nie przewidział upadku ZSRR i dołączenia do niej w przyszłości krajów Europy Wschodniej. A Niemcy i Francja chciałyby, żeby z punktu widzenia podejmowania decyzji w UE wszystko zostało po staremu, ich pozycja jest jednak realnie coraz słabsza – przekonuje Tomasz Wróblewski w najnowszych Rozmowach Sebastiana Stodolaka.

Tomasz Wróblewski uważa także, że Unia Europejska ma problem z przeregulowaniem i biurokracją, z którą nie umie sobie poradzić. Wszystkie dotychczasowe komisje deregulacyjne w UE poniosły porażkę, ponieważ nawet jeśli dobrze definiowały problem, pojawiały się równolegle do nich pomysły, które zwiększały biurokratyzację, chociażby pakiety polityk klimatycznych, czy ESG.

Inne wpisy tego autora