[RAPORT] Odporni na cyberataki? Poziom bezpieczeństwa cyfrowego Polski

Polska po odzyskaniu pełnej niezależności przeszła bardzo długą drogę od zacofanego, postsocjalistycznego kraju zmagającego się z problemami transformacji z gospodarki centralnie sterowanej poprzez gospodarkę wolnorynkową o niskim PKB, wysokim bezrobociu i inflacji aż do jednego z liderów regionu, a nawet Europy. Jeszcze w 1989 r. PKB per capita Polski wynosiło zaledwie 32,7 proc. niemieckiego. Dla porównania ten sam wskaźnik dla Ukrainy wynosił 43,4 proc., Estonii – 43,2 proc., a dla Węgier – 48,8 proc. Obecnie zgodnie z danymi Eurostatu za 2022 r. Niemcy w stosunku do średniej unijnej posiadają PKB per capita na poziomie 117 proc., zaś Polska – 79 proc. Zgodnie z danymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego nasz kraj jest 6. największą gospodarką Unii Europejskiej i 22. na świecie.

Wraz ze wzrostem znaczenia gospodarczego Polski rośnie pozycja naszych firm nie tylko w regionie, ale i na świecie. Rośnie także nasze znaczenie na mapie politycznej, zwłaszcza w kontekście roli, jaką odgrywamy, pomagając Ukrainie w obronie przed inwazją Federacji Rosyjskiej. Nie bez znaczenia są również plany modernizacji naszych sił zbrojnych, które mogą uczynić z naszego kraju najsilniejszą armię w Unii Europejskiej i kluczowego gracza w tej części świata w NATO, co wiązać się będzie z dalszym zacieśnianiem strategicznego sojuszu Polski z USA. Wszystkie te czynniki mogą jednak prowadzić do zwiększania się zagrożeń dla naszego kraju. Będąc „na świeczniku”, z pewnością zaczniemy przyciągać uwagę różnych sił działających na świecie. Armia, instytucje publiczne i urzędy mogą stać się celem ataków mających pozyskać informacje tajne i kluczowe dla bezpieczeństwa naszego kraju oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polskie firmy mogą stać się celem szpiegostwa korporacyjnego, czy kradzieży własności intelektualnej, danych oraz pieniędzy. Polscy obywatele natomiast, z uwagi na rosnące zarobki, mogą przyciągać uwagę złodziei. O ile jeszcze kilkanaście lat temu kradzież tajnych informacji państwowych, czy korporacyjnych kojarzyła się nam głównie z filmami szpiegowskimi, a kradzież pieniędzy przeciętnego obywatela ze zwykłymi przestępcami, to dziś zjawiska te występują powszechnie w Internecie. To wzrostowi cybernetycznych zagrożeń w naszym kraju postanowiliśmy się przyjrzeć w niniejszym raporcie, aby odpowiedzieć na pytania, czy mamy się czego obawiać, jak wypadamy na tle innych państw i co możemy zrobić, aby się lepiej zabezpieczyć na przyszłość. Na świecie trwają obecnie bardzo intensywne konflikty na cybernetycznym polu walki, którym powinniśmy się przyglądać i zastanowić się, jak możemy przygotować się na podobne scenariusze.

 

POBIERZ RAPORT

Inne wpisy tego autora

Zapotrzebowanie na pracę na polskim rynku

Bezrobocie w Polsce według GUS wynosi 5,5 proc., zaś według Eurostatu 3 proc. i jest to drugi najniższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. Polska gospodarka