Wróblewski: Można iść z pomocą innym państwom, ale musi być jakaś więź kulturowa

Doceniasz tę treść?

Przewidywania, że nasze państwo się rozpadnie, gdy zjawią się w Polsce imigranci, wyszły z Zachodu. Ostatnio brałem udział w wielu spotkaniach międzynarodowych, gdzie sprawa imigrantów się pojawiała. Nie widzimy jednak ani zamieszek, ani palenia samochodów, napadów, gwałcenia i tego, co się działo w Berlinie, w Paryżu i w innych miastach europejskich – mówił Tomasz Wróblewski w „Debacie Tygodnia” w Polsat News.

Powtarzam, że wśród wielu mitów, które padają przy okazji wojny na Ukrainie, jest również ten, że można robić migracje na zasadzie przesiedlania ludzi innych kultur, narodowości w sam środek takiego państwa jak Niemcy, Włochy czy Grecja i zakłada się, że wszystko będzie w porządku. Można iść z pomocą innym państwom, narodom, ale musi być tam jakaś więź kulturowa, zrozumienie, empatia, która jest głębsza niż komunikaty rządu i tworzenie obozów wewnątrz miast. To, co się działo w Polsce teraz, to jest historia bez precedensu. Wydaje mi się, że Europa za mało wyciąga z tego wniosków. Prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie przyjmować milionów emigrantów z całego świata, natomiast jesteśmy w stanie asymilować się z ludźmi, którzy mają podobne doświadczenia historyczne i kulturowe. To jest wymóg emigracji. Chciałbym, żeby Unia Europejska odrobiła tę lekcję i zrozumiała, że to są dwa różne zjawiska. To, co dzieje się w Grecji, we Włoszech, gdzie jest to upokarzające nie tylko dla Włochów i Greków, ale i dla tych ludzi, którzy się przesiedlili. Mamy tam też rosnącą przestępczość, kryminalizację. To, co się działo na polskiej granicy, gdy Łukaszenka próbował przepchnąć do Polski osoby podstępem zwabione do Białorusi, to są sytuacje, który nie powinny mieć miejsca w Europie – dodał.

Cały wywiad można obejrzeć TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Niszczenie pomników to przykład ekoterroryzmu

– W ostatnim czasie obserwujemy ruchy aktywistów w całej Europie i takie zachowania przenikają także do Polski – mówił Tomasz Wróblewski w programie „Punkt Widzenia”