Emerytury są niskie, a system prawa skomplikowany

Doceniasz tę treść?

Nowe tablice trwania życia w Polsce i konsekwencje dla systemu ubezpieczeń społecznych, ale też rynku pracy i systemu ochrony zdrowia oraz zobowiązanie dla budżetu państwa związane z obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców były tematami najnowszej audycji „Rządy Pieniądza”  w PR24.

– Różny wiek emerytalny jest problemem dla całego systemu emerytalnego. Dla kobiet to jest oczywiście korzystne, że pracują krócej, ale już wysokość emerytury nie jest dla nich tak korzystna, ponieważ otrzymują one niższe wynagrodzenia niż – pracujący dłużej – mężczyźni. Ponadto kobiety żyją dłużej i tutaj widać naprawdę dużą niesprawiedliwość systemu – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Palutkiewicz, wiceprezes WEI. – System emerytalny w Polsce jest bardzo skomplikowany, co widać np. w sposobie wyliczenia emerytur oraz w tym, jaki będziemy mieli poziom ich wypłat. Teraz dla 50-latków to jest około 35–45% w stosunku do ich ostatniej pensji, a dla 30-latków to będzie 1/3 ostatniej pensji – takie są obecnie wyliczenia. Wszyscy jesteśmy świadomi tego, że system jest skomplikowany, że jest duża różnica wypłat emerytur i że są one niskie, natomiast niewiele się dzieje, aby to zmienić – dodał.

Całej rozmowy można wysłuchać TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Polska gospodarka nabiera rozpędu

– Polska gospodarka konsekwentnie rośnie od 30 lat. Notujemy każdego roku rekordowe wskaźniki i przyczyn tego zjawiska może być wiele – mówi Piotr Palutkiewicz w

Bo u nas w gminie dobrze jest

Kolejne światowe rankingi dostarczają danych mówiących o niebywałym sukcesie i potencjale do dalszych wzrostów nie tylko całego naszego kraju, ale także naszych największych ośrodków miejskich.