Inflację głównie napędzają politycy

Doceniasz tę treść?

NBP realizuje swoją politykę monetarną i to, czego nie można odmówić prezesowi Glapińskiego to to, że przewidział wysokość inflacji na koniec roku. Pamiętamy przecież w czasie kampanii wyborczej zapowiedzi pewnych ekonomistów, którzy straszyli nas dwucyfrową, a nawet 20-procentową inflacją, a to się nie sprawdziło – mówił w programie „Rządy Pieniądza” Polskiego Radia 24 Piotr Palutkiewicz, wiceprezes WEI. – Inflację obecnie napędzają głównie politycy, w tym także rząd, który jest zakładnikiem obietnic wyborczych trwającej (do czerwca br.) kampanii wyborczej. Do tego dochodzą instrumenty takie jak np. tarcze antyinflacyjne, które nawet jeśli teraz nie wpływają na inflację, to po ich zakończeniu znacząco ją podbiją. Mocno na inflację wpływa także kredyt 2% na mieszkania, który w Krakowie spowodował wzrost cen mieszkań o 30% – dodał.

Cała audycja dostępna jest TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Polska gospodarka nabiera rozpędu

– Polska gospodarka konsekwentnie rośnie od 30 lat. Notujemy każdego roku rekordowe wskaźniki i przyczyn tego zjawiska może być wiele – mówi Piotr Palutkiewicz w

Bo u nas w gminie dobrze jest

Kolejne światowe rankingi dostarczają danych mówiących o niebywałym sukcesie i potencjale do dalszych wzrostów nie tylko całego naszego kraju, ale także naszych największych ośrodków miejskich.