5 najlepszych książek o miłości

Doceniasz tę treść?

Zapraszamy na kolejny odcinek „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”! Mamy luty, a więc walentynkowy miesiąc miłości. Z tego powodu, dość nietypowo tym razem, proponujemy Państwu… pięć najlepszych książek o miłości. Miłej lektury!

1. Emily Jane Brontë, „Wichrowe Wzgórza”

Historia jak z bajki – choć w długich momentach jest to rodzaj bajki braci Grimm. Mamy zatem przełom XVIII i XIX wieku. Posępna sceneria – rozległe wrzosowiska, pośród dzikich wzgórz północnej Anglii. To tu rozgrywa się mroczna historia przekraczającej wszelkie bariery miłości. Mówimy bowiem z jednej strony o tragedii, z drugiej o uczuciach, które (dosłownie) wykraczają poza śmierć. Catherine i Heathcliffa łączy szczególne pokrewieństwo dusz, lecz choć są dla siebie stworzeni, ich drogi się rozchodzą, wciąż coś staje na przeszkodzie relacji dwojga kochanków. Książka angielskiej powieściopisarki, zmarłej w 1848 roku nasycona jest interesującymi opisami przeżyć wewnętrznych i dialogów głównych bohaterów. Historia zyskała szerszy rozgłos dzięki filmowej ekranizacji powieści, której podjął się Peter Kosminsky. Znakomite role Ralpha Fiennesa i Juliette Binoche.

2. Jane Austen, „Duma i uprzedzenie”

Zostajemy w Anglii i XIX wieku. Książka ma 61 rozdziałów i pomimo upływu lat (wydana w 1813 roku, choć napisana kilkanaście lat wcześniej) nie straciła na poczytności, nie nadgryzł jej ząb czasu. Konwencja romansu nie przeszkodziła Austen w trafnym sportretowaniu życia brytyjskich elit żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku. Historia zaczyna się w momencie, gdy do posiadłości Netherfield Park, położonej w sąsiedztwie majątku rodziny Bennetów, wprowadza się niejaki Charles Bingley. Mężczyzna jest młodym i majętnym kawalerem. Jego obecność elektryzuje panią Bennet, która dostrzega szansę na zamążpójście jednej z jej pięciu córek. Powieść nasączona dobrym humorem, odpowiednim rytmem i szeregiem wątków. Nie traci na popularności, gdyż w plebiscycie BBC w roku 2003 powieść Jane Austen została uznana ulubioną książką na Wyspach Brytyjskich.

3. Francis Scott Fitzgerald, „Czuła jest noc”

Przenosimy się 100 lat do przodu w czasie i o setki kilometrów – z Brytanii na kontynent. Południe Francji, Dick Diver i jego żona Nicole (zmagająca się ze schizofrenią) spędzają wraz z dwójką dzieci lato 1925 roku w swej willi w otoczeniu zamożnych Amerykanów. Wszystko nabiera tempa, gdy poznają młodziutką i świetnie zapowiadającą się aktorkę Rosemary Hoyt, która wyraźnie kokietuje lekarza. Doprowadza to do kolejnych perypetii małżeństwa Dicka i Nicole. Czasem miłość niejedno ma imię, a prawdziwe uczucia miesza się z fantazjami i chwilowymi uniesieniami. W wybitnej książce amerykański prozaik umieścił wiele ze swoich autobiograficznych przeżyć, przemyśleń i relacji w małżeństwie. „Czuła jest noc” pełna jest ciekawych momentów i sentencji: „– Zastanów się jak mnie kochasz – szepnęła. – Nie proszę, żebyś mnie tak kochał zawsze, lecz żebyś zapamiętał. W głębi mnie zawsze gdzieś będzie ta istota, którą jestem dziś wieczorem”. Na wieczór polecam tę lekturę.

4. Margaret Mitchell, „Przeminęło z wiatrem”

Posuwamy się naprzód – tym razem o 11 lat w stosunku do „Czułej nocy” (jeśli chodzi o czas powstania książki, bo realia dotyczą wojny secesyjnej – w tym wymiarze znów się cofamy) i za ocean, bowiem powieść rozgrywa się w Ameryce. Wojna północy z południem. Główna bohaterka, Scarlett O’Hara, pała wielką miłością do Ashleya Wilkesa. Ten jednak żeni się ze swoją delikatną kuzynką, Melanią Hamilton. Scarlett, której nie brakuje urody oraz pewności siebie. Od chwili ślubu ukochanego znienawidziła kobietę – swoją rywalkę i życzy jej śmierci. „Kocham cię, Scarlett, za to, że jesteś tak bardzo do mnie podobna… Za to, że oboje jesteśmy renegatami i egoistami. Żadne z nas nie dba o to, czy świat idzie na psy, byle nam było dobrze i przyjemnie”. Książka doczekała się nieśmiertelnej ekranizacji z Clarkiem Gable’m i Vivien Leigh.

5. Lew Tołstoj, „Anna Karenina”

Były same autorki, na koniec rosyjski gigant prozy, bez którego miłosno-romansowe zestawienie książkowe nie byłoby kompletne. Tytułowa Anna Karenina, młoda mężatka, mama małego Sieroży jest bywalczynią petersburskich salonów. Pewnego dnia na jej drodze staje hrabia Aleksy Wroński. Początkowa fascynacja szybko przeradza się w płomienny romans, co zmusza Annę do podjęcia dramatycznego wyboru: utrzymać stabilne, choć niekiedy nużące życie, czy pójść za głosem serca i spalić się w płomieniu uczucia, jakie rozbudził w niej Wroński. „Zawsze cię kochałam, a gdy się kogoś kocha, to kocha się całego człowieka, takiego, jaki jest, a nie takiego, jakim by się go mieć chciało”. Ale jak to się skończyło? Tego dowiecie się z tej ponadczasowej lektury.

Inne wpisy tego autora

5 najlepszych książek o libertarianizmie

Dawno nas nie było? No to jesteśmy z powrotem! I zapraszamy na kolejny „Książkowy SKANER Warsaw Enterprise Institute”. Tym razem polecamy literaturę wolnościową. I to

5 najciekawszych książek 2023 roku

Zapraszamy na pierwszy w tym roku „Książkowy Skaner Warsaw Enterprise Institute”. Mamy nadzieję, że po świątecznej przerwie jesteście Państwo głodni… kolejnych ciekawych lektur. Ten rok

5 najlepszych książek o „narodach zjednoczonych”

Zapraszamy na kolejny odcinek „Książkowego SKANERA Warsaw Enterprise Institute”. 24 października obchodziliśmy Dzień Narodów Zjednoczonych – to coroczne święto obchodzone jest z okazji wejścia w