CPK? To nie jest MEGALOMANIA! – Bartosz Marczuk

Doceniasz tę treść?

W pierwszym odcinku nowego sezonu Rozmów Sebastiana Stodolaka, Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, opowiada o potrzebie inwestowania w infrastrukturę.

 

Wesprzyj działania Wolności w Remoncie na naszym nowym kanale na Patronite!
👉 patronite.pl/wolnoscwremoncie

 

Marczuk przekonuje, że takie inwestycje, jak Centralny Port Komunikacyjny rozumiany jako zarówno port lotniczy, jak i sieci kolejowe, duży i mały atom, czy rozbudowa portu w Świnoujściu, to nie narodowa megalomania, a odpowiedź na realne potrzeby rozwojowe Polski. Dodatkowo, jak twierdzi Marczuk, w przypadku lotniska CPK publiczne koszty inwestycji są w mediach zawyżone, gdyż rzadko zwraca się uwagę, że częściowo spłaci koszty własnej budowy z emitowanych przez siebie obligacji i pieniędzy inwestorów. Zdaniem Marczuka upolitycznienie i gorąca temperatura sporu o CPK wynika z tego, że poprzedni rząd uczynił go swoim sztandarowym projektem, co sprawiło, że jedno z drugim jest utożsamiane przez obecną władzę. W rozmowie pojawia się także wątek błędów inwestycyjnych USA i Chin, z których pierwsze zaniedbały, a drugie przeskalowały swoją infrastrukturę, co w obu przypadkach prowadzi do olbrzymich problemów finansowych państwa. Marczuk uważa, że w Polsce nie ma obecnie zagrożenia przeskalowaniem inwestycji, choć faktycznie istnieją spore potrzeby konserwacyjne i modernizacyjne, jak choćby w przypadku linii przesyłowych.

Inne wpisy tego autora

Czas na rewolucję w polskiej służbie zdrowia

W Polsce znów rozgorzała debata o finansowaniu służby zdrowia, tym razem po wprowadzeniu nowych zasad naliczania podatku zdrowotnego, dla niepoznaki zwanego składką. Cieszą się ci,