[RAPORT] Punkty zapalne świata: Sahel

  • Sahel jest jednym z najbardziej niestabilnych obszarów w Afryce. Głównym punktem zapalnym, mającym także znaczenie globalne, jest jego zachodnia część, obejmująca przede wszystkim Mali, Burkina Faso i Niger. Łączą je trzy destabilizujące czynniki: aktywność dżihadystycznych organizacji dążących do kontroli nad terytorium, brutalna polityka junt wojskowych po dokonanych zamachach stanach, opuszczenie regionu przez aktorów zachodnich i wejście tam Rosji.
  • Obalenie rządów cywilnych w latach 2020-2023 w zachodnim Sahelu wynikało z nieskuteczności strategii walki z islamistami realizowanej przez cywilne rządy przy znaczącej pomocy wojskowej Zachodu, szczególnie Francji. Jednak strategia przyjęta przez junty i obecność wagnerowców nie przyniosły lepszych wyników.
  • Zamachy stanu, wymuszone odejście sił międzynarodowych i pojawienie się Rosjan wzmocniły regionalne filie Al-Kaidy i Państwa Islamskiego. Lokalne i regionalne grupy terrorystyczne starają się wykorzystać próżnię polityczną. W przypadku Mali dodatkowym czynnikiem destabilizującym jest kolejna rebelia Tuaregów dążących do zbudowania na północy kraju własnego państwa Azawad.
  • Niestabilność zachodniego Sahelu zagraża bezpieczeństwu nie tylko wspomnianych trzech państw. Terroryści islamscy przenikają już na terytoria krajów sąsiednich, w tym państw położonych nad Zatoką Gwinejską. Jednocześnie specyfika regionu sprawia, że zwiększają się zagrożenia dla Europy. Od zwiększenia nielegalnej imigracji, przez przemyt narkotyków, po napływ terrorystów islamskich gotowych do zamachów na terenie UE.
  • Sahel zachodni stał się w ostatnich latach kolejną sceną starcia Zachodu z Rosją. Zachód to starcie przegrywa. Francja traci wpływy w kolejnych byłych koloniach, osłabiana jest pozycja organizacji międzynarodowych: ONZ, UE oraz regionalnych, takich jak ECOWAS. Moskwa zaś zyskuje sojuszników także na arenie międzynarodowej, choćby w ONZ.

 

POBIERZ RAPORT

Inne wpisy tego autora

[RAPORT] Punkty zapalne świata: Jemen

Kampania ataków jemeńskich rebeliantów Huti na żeglugę handlową na południu Morza Czerwonego i w Zatoce Adeńskiej destabilizuje Bliski Wschód i uderza w gospodarkę światową. Konflikt