Gospodarka
Afery konsekwencją nieuregulowanej własności ziemskiej
10.05.2014

Posługując się sfałszowanymi dokumentami, zakładali księgi wieczyste, ze wskazaniem podstawionych osób. Nieruchomość natychmiast sprzedawana była dalej osobom działającym w dobrej wierze.

Warszawa jak mało które miasto, choć daleko nie jest to jedyny rejon w kraju gdzie z jednej strony deweloperzy potrzebują nowych gruntów pod inwestycje a z drugiej strony całe połacie miast są zajęte przez ziemie o nieuregulowanym statusie.

Po 25 latach nie udało się znaleźć żadnego rozwiązania. Choć na świecie mamy sporo dobrze działających wzorców. Choćby Amerykański koncept Escrow account działający już od 80 lat. To forma umowy – usługi bankowej polegająca na otwarciu i prowadzeniu rachunku powierniczego, który przeznaczony jest do gromadzenia środków i prowadzenia rozliczeń pomiędzy konkretnymi osobami, lub osobami, które ujawnić mogą się w przyszłości. Nieruchomość, czy prawa mineralne, do których legalnych właścicieli nie można odszukać, albo sami z jakichś względów się nie zgłaszają, zostaje wystawiona na sprzedaż a pieniądze z transakcji parkowane są na escrow account z obowiązującym oprocentowaniem w danym banku. Jeżeli po latach ktoś upomni się o nieruchomość i udowodni własność, to bank przekazuje mu kontrolę nad kontem.

W obecnej sytuacji, przy głodzie działek pod zabudowę i gwałtownie rosnących cenach ziemi, pokusa podobnych oszustw jest ogromna, tak jak ogromny jest potencjalny zysk. Proste rozwiązanie nie tylko pozwoli na szybszy rozwój branży budowlanych, docelowo pozwoli obniżyć ceny nieruchomości i ceny przestrzeni handlowej czy mieszkalnej w miastach, ale znacząco również ograniczy nielegalne procedery.

Tomasz Wróblewski

Fot. na lic. CC/Wikipedia