Zakaz w sprawie pluszowego słonia
Jerzy Wysocki 15.01.2020

Państwowa Inspekcja Pracy chce zaostrzyć ustawę ograniczającą handel w niedzielę. Uważa, że zakaz powinien objąć także sklepy, które mają status placówek pocztowych oraz te, które sprzedają alkohol i papierosy, np. stacje benzynowe. Państwowa Inspekcja Pracy, kolejna instytucja rządowa do kontrolowania i regulowania wolnego rynku, powołana została co prawda dekretem Józefa Piłsudskiego 101 lat temu, ale dziś powinna stać się eksponatem muzealnym. Tak czy owak – jak widać – ma się dobrze ze swoimi 2444 pracownikami ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto w wysokości 7586 zł (dane za 2017 rok), którzy w pocie czoła ograniczają wolność gospodarczą. A ja za darmo, przy butelce wina piszę, dlaczego to bez sensu.

 

Jest faktem, że stacje benzynowe, od czasu wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę stały się mini-galeriami w połączeniu z jarmarkiem. Jest irytujące gdy stoisz w długiej kolejce, by zapłacić za benzynę, a przed tobą pełne koszyki zakupów spożywczych, pomieszanych z piwami, paczką prezerwatyw, pluszowym krokodylem i ciasteczkami dla babci. Dzieci kolejkowiczów zgłodniały, więc jeszcze 3 hot dogi. Ale jakie, tyle sosów do wyboru? Długa dyskusja z ekspedientem, czy sos meksykański pasuje do hot doga z parówką zwykłą, czy raczej wziąć keczup do tego z kabanosem. Przed tobą jeszcze dwa lokalne pijaczki w nostalgicznym dyskursie: 0.7 litra czystej, czy dwie półlitrówki żołądkowej gorzkiej i popitka, na którą zabrakło dychy, a nikt z kolejki nie wspomógł w potrzebie.

Szanowni rządzący. Sami sobie zapewniliście tę patologię. Skasujecie irytujący jarmark na stacjach benzynowych, handel przeniesie się do prywatnych kin, teatrów, galerii obrazów. A jeśli i tam wkroczy wasza inspekcja, to zostaną meliny, gdzie można będzie w niedzielę kupić też chleb, jajka, prezerwatywy, pluszowego słonia… Gratulacje za pomysłowość instytucji od zwalczania wolnego handlu.

Oczywiście, że rozumiem. Ciągłe naciski związków zawodowych i Kościoła, konsekwentna i skuteczna walka o elektorat. Problem w tym, że centrale tych słabnących instytucji niewiele kumają ze współczesnego świata. Związki zawodowe, z legendarną „Solidarnością” na czele, nie rozpoznając znaków czasów, chronią pracowników przed pracą w niedzielę. W tym tych, którzy chcieliby pracować i zarabiać, bo mają czas i ochotę. Dawno temu pisałem o kompromisie niedzielnym w tym zakresie. Jak można komuś zakazać pracy? Jak jest do tego etyczna podstawa? Absurd.

Drugi antagonista: Kościół i rząd z Kościołem związany: niedziela jest po to, by odpocząć i spędzić czas także w kościele. Problem w tym, że tu nic się zmieniło. Frekwencja w kościołach wzrosła z 38.2 procent do 38.3 procent. Uporczywe szukanie korelacji pomiędzy robieniem zakupów, a udziałem w nabożeństwie to kolejny idiotyzm. Podobnie jak wtłoczenie religii katolickiej do szkół. Ale to już inny temat.

Na koniec trzeci antagonista: PIP jako emanacja rządu. Kompletny brak logiki. Te stacje z benzyną, a obecnie galerie i jarmarki, to nie tylko wasze dzieło ale wasza własność – patrz Orlen, Lotos jako spółki z dominującym udziałem Skarbu Państwa. Przychody z tej wódy, fajek, hot dogów a nawet pluszowego misia zasilają w postaci podatków i dywidendy wasz państwowy budżet, trwoniony później na socjalne, wyborcze fanaberie. Aż tak opętała was jakaś mania (nie wiem jaka to jednostka chorobowa), że szkodzicie sami sobie. To już ustrojowa patologia.