Gospodarka
Australia tnie biurokrację
17.06.2015

Jak wynika z “Raportu Rocznego o Deregulacji 2014 r.“, australijski rząd podjął decyzję, aby zredukować 2,3 mld dolarów australijskich, które poszłyby na biurokrację. To ponad dwukrotnie więcej niż założony roczny cel – 1 miliard dolarów.

Rząd australijski obchodzi dwa razy w roku tzw. Repeal Day (wiosną i jesienią). Są to dni mają, które mają przypominać o rządowym zobowiązaniu do ograniczania biurokracji. Rząd australijski zobowiązał się bowiem do obcięcia co roku co najmniej 1 milarda dolarów, które szłoby na biurokrację.

Kluczowe oszczędności pochodzą z: usprawnienia zeznań podatkowych za pomocą myTax (oszczędności: 156 milionów dolarów), poprawę systemu Pay as you go w celu zmniejszenia obciążeń dla podatników (oszczędności: 67 milionów dolarów) oraz poprzez usunięcie podatku górniczego, wprowadzonego przez poprzedni rząd Australijskiej Partii Pracy (oszczędności: 10 milionów dolarów).

Australijski minister ds. MSP, Bruce Billson skomentował, że przestrzeganie przepisów podatkowych kosztuje małe firmy 18,7 miliarda dolarów rocznie.

Portfolio Skarbu Państwa stanowi rocznie ok. 47 miliardów dolarów kosztów przestrzegania przepisów dla przedsiębiorców, osób fizycznych i organizacji społecznych. Stanowi to około trzech czwartych całkowitych obciążeń regulacyjnych nałożonych przez Australię.

Fot. na lic. Creative Commons/ Wikimedia Commons/aut. Rtype909/ CC BY-SA 3.0