Gospodarka
CZERWONY ALERT WEI: Odsunąć Komisję Europejską od negocjacji z Londynem
26.10.2016

Zajęci zmaganiami CETA przeoczyliśmy znacznie poważniejszy problem dla polskiego handlu. Blisko 50 mld złotych rocznego eksportu do Wielkiej Brytanii zagrożone jest przez urażoną dumę urzędników Komisji Europejskiej. Bruksela, wbrew naszym interesom i zdrowemu rozsądkowi, odrzuca możliwość zachowania wolnej wymiany handlowej z Wyspami Brytyjskimi po 1 marca 2017 roku.

Warsaw Enterprise Institute ogłasza czerwony alert dla polskiego rządu, musimy natychmiast podjąć negocjacje, zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i z wykorzystaniem wszystkich nieformalnych kanałów do podjęcia rozmów z Londynem. Nie stać nas na utratę drugiego najważniejszego partnera handlowego na świecie.

Fatalne doświadczanie z zakulisowymi negocjacjami Komisji Europejskiej nie pozwalają nam wierzyć w zapewnienia KE, że „wywalczy” najlepsze możliwe porozumienie dla państw członkowskich. W marcu znowu może się okazać, że jest już za późno. Trudne do przewidzenia perturbacje rynkowe po Brexicie mogą doprowadzić do utraty rynku, na którym Polska ma dziś ponad 25 mld złotych nadwyżki handlowej.

Po negocjacjach z Grecją, Wielką Brytanią, Turcją, TTIP i CETA, należy przyjąć, że urzędnicy unijni utracili zdolność do zawierania jakichkolwiek międzynarodowych umów.  To, co w przeszłości stawało im na drodze, czyli arogancja, brak skutecznych mechanizmów konsultacji i kierowanie się abstrakcyjnymi ideałami unijnej spójności a nie pragmatyzmem ekonomicznym, wciąż pozostaje problemem. Więcej, wnosząc z tonu wypowiedzi unijnych polityków należy przyjąć, że kierować będzie nimi zwykły ludzki rewanżyzm. Pamiętajmy, że ci sami ludzie, których kampania zastraszania brytyjskich wyborców została skompromitowana, teraz mają prowadzić z Londynem negocjacje.  Stawką w rozmowach będzie nie tylko ich urażona duma, ale również historyczny łup. Biznes wart setki miliardów euro, które najzamożniejsze państwa UE mają nadzieję przechwycić po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.

Biorąc pod uwagę fakt, że same tylko Niemcy stracą 3.5 miliarda euro w handlu z Wielką Brytanią – tyle wyniosłyby nowe opłaty celne – należy założyć, że unijni politycy będą dążyli do zrekompensowania sobie potencjalnych strat tworząc tak nieznośne warunki handlowe, żeby nie tylko centra finansowe, ale i wszystkie zamorskie firmy porzuciły Wielką Brytanię. Nie wiemy jeszcze kto i ile zyska na Brexicie, ale wiemy na pewno, że na takiej konstrukcji umowy Polska może tylko stracić. Dlatego apelujemy o:

  1. Podjęcie nowych rozmów, których celem będzie utrzymanie wolnocłowych umów z Wielką Brytanią a nie ukaranie 65 mln Brytyjczyków.
  2. Zobowiązanie Londynu do łożenia na obronę zewnętrznych granic Unii zamiast twardych warunków brzegowych, dotyczących przyjmowania imigrantów.
  3. Odsunięcie od negocjacji polityków Komisji Europejskiej, którzy uczestniczyli w rozmowach z Londynem przed referendum.