Bezpieczeństwo
Domowe elektrownie słoneczne – inwestowanie
12.04.2015

Przemyśleć umiejscowienie. Oczywistym jest, że aby czerpać najwięcej energii ze słońca, potrzeby jest maksymalnie duży dostęp do jego promieniowania. Powinno się więc ogniwa zawsze kierować w południową stronę w miejscu, gdzie przez większą część dnia nie pada żaden cień. Co więcej, najlepiej, aby było to miejsce w miarę łatwo dostępne. Każde zanieczyszczenie na powierzchni panelu zmniejsza przepustowość promieniowania, a tym samym z czasem powoduje znaczny spadek wydajności urządzenia. Nie mówiąc już o opadających liściach w czasie jesieni (drzewa zazwyczaj są wyższe niż budynki) lub zalegającym śniegu zimą, które potrafią całkowicie odciąć to źródło zasilania.

Panele czy kolektory – wybór technologii. Pierwszym sposobem na wykorzystanie energii słońca jest montaż kolektorów słonecznych. Przemieniają one energię słoneczną bezpośrednio w ciepło służące do ogrzewania wody. Jest to niezwykle korzystne, ponieważ koszt ten stanowi nawet ponad 70% rachunku za prąd – czyli około 100zł z powyżej wspomnianych 160zł. Ciepłą wodą nie jesteśmy niestety w stanie w efektywny sposób handlować, jak również produkujemy jej najmniej w zimie, w czasie gdy jest najbardziej potrzebna. Kolektory słoneczne są zdecydowanie mniej uniwersalne niż panele fotowoltaiczne, jednak specjalizacja pozwala im na osiągnięcie niezwykłej skuteczności. Używając kolektorów można zmniejszyć koszta podgrzania wody w skali roku aż o 90%. Z drugiej strony mamy panele słoneczne produkujące energię elektryczną. Stosunek ich ceny do wydajności jest nie najlepszy, jednak mają pewne zalety przy planowaniu większych inwestycji. Można za ich pomocą pokryć zapotrzebowanie całego gospodarstwa domowego, a nadmiar wyprodukowanej energii odsprzedać do sieci. Ostatnio rząd przyjął poprawkę do ustawy, która nakłada obowiązek wykupu przez przedsiębiorstwa energetyczne energii produkowanej z odnawialnych źródeł. Więcej na ten temat można przeczytać w oddzielnym artykule.
https://wei.org.pl/na-biezaco/bezpieczenstwo/run,sejm-przyjal-poprawke-prosumencka-do-ustawy-o-oze-jakie-beda-tego-skutki,page,1,article,1494.html

Na co zwracać uwagę, przy wybieraniu konkretnego produktu.

Kolektory. W przypadku kolektorów słonecznych sprawa jest bardzo prosta, gdyż technologia ta nie jest skomplikowana, a wszystkie podawane przez producentów dane są zazwyczaj przejrzyste. Ważny jest stopień absorpcji, który w procentach informuje nas jaka część promieni słonecznych padających na powierzchnie absorbera jest zmieniana w ciepło. Przy wyborze produktu warto kierować się polem powierzchni czynnej, która jest pokryta przez panele i bierze udział w procesie produkcji. Czasem producenci podają jedynie powierzchnię całkowitą, która może być nawet do 25% większa od powierzchni czynnej. Oprócz samego kolektora, potrzeba jeszcze kilku elementów, aby instalacja mogła działać, są one jednak w zdecydowanej większości przypadków sprzedawane w zestawie konkretnie pod model kolektora. Czas życia instalacji to około 20-25 lat, niektóre przy wyższej jakości nawet do 30.

Panele. W tym wypadku szczególną uwagę należy zwrócić na oznaczenia producentów, gdyż bardzo łatwo pogubić się w stosowanej przez nich terminologii. Po pierwsze, wytwarzana moc. Najpierw trzeba zorientować się w jakich jednostkach jest podana, a następnie przeliczyć je na kW [kilowaty]. Istnieją dwa sposoby podawania tej danej. Pierwszym jest moc maksymalna, czyli teoretyczna możliwa ilość wyprodukowanej energii przy idealnych warunkach i z pominięciem wszystkich strat. Aby wiedzieć, ile rzeczywiście panel jest w stanie jej wyprodukować, trzeba tę wielkość przemnożyć przez wydajność, która dla różnych układów może wahać się od 10 do 30%. Innym sposobem jest podawanie mocy nominalnej, czyli już po przemnożeniu przez wydajność. Jednak wciąż jest to moc, którą można uzyskać przy sprzyjających warunkach, więc ilość wyprodukowanej energii będzie raczej o wiele niższa. Czasem może się zdarzyć, że firma może pomylić moc maksymalną z nominalną, zaniżając tym samym jakość swoich wyrobów.
W przypadku paneli słonecznych jest bardzo duży rozstrzał jeśli chodzi o ich żywotność. Zazwyczaj jest to 20-25 lat, jednak szybki rozwój technologii sprawia, że niektóre, według szacunków, mogą przetrwać dużo więcej – nawet do 40 lat. Trzeba mieć jednak na uwadze również to, że z czasem samoistnie tracą wydajność.

Marcin Cybulak