Gospodarka
Polska w Doing Business 2018. Raport z urzędniczej niemocy
02.11.2017

Polska zajmuje 27. miejsce w rankingu Doing Business. Rok temu była 24. Pozycja jest jednak mało istotna. Istotne jest czemu tkwimy w stagnacji.

Tegoroczny ranking Banku Światowego może wydawać się dziwny. Polska zdobyła nieco więcej punktów, ale spadła w rankingu. Poprawiliśmy się o 0,18 pkt., ale z pozycji 24 spadliśmy na 27. Ani triumf, ani zgon. Inni poprawiali się szybciej i nas przegonili.

A na tle bezpośredniej konkurencji i tak wyglądamy nieźle (Niemcy są 20., Czechy 30., Węgry 48.). Za nami Włochy, Francja, Grecja.

Niepokoi coś innego. Poprawa sytuacji w Polsce o ułamek procenta to sygnał, że niewiele się zmienia. A słabości znamy od lat. W kategorii „start w biznesie” jesteśmy dopiero na 120. pozycji. Czy łatwo płacić podatki? Nie bardzo – jesteśmy tu na 51. miejscu. Podłączenie do systemu energetycznego – pozycja 54. Łatwość procesowania się – pozycja 55. To złe dane. A wszystkie łączy jedno – kategorie, w których jesteśmy „słabi” są związane ze słabym działaniem administracji. W dodatku to okoliczności znane od lat, powtarzające się w biznesowych dyskusjach, omawiane po wielokroć.
Polski biznes ma ogromny potencjał. Na razie musi wielokrotnie skupiać się na sporach z administracją lub żmudnym wypełnianiu administracyjnych oczekiwań. I to ma większe znaczenie, niż miejsce, które zajmuje Polska w corocznym rankingu. Bez zmian w tych sferach – dobrze znanych i opisywanych – lepiej nie będzie. A świat ucieka…