Gospodarka
Pouczająca historia 8 milionów
13.05.2014

Tymczasem dwa miesiące wcześniej podległa temu resortowi GDDKiA zwana dalej Gdaką wybrała w przetargu wykonawcę rozbudowy bramek od Wrocławia do Gliwic. Zwycięzcom tego przetargu zapłaci teraz 8 milionów zł kary za zerwanie bezsensownego kontaktu. Rzecznik Gdaki przekonuje, że zapłacenie kary „jest korzystne dla publicznej kasy”, dzięki czemu zapisze się w annałach PR.

Internauci się wściekli, w pół godziny było już ponad 30 komentarzy krytycznych, bardzo krytycznych i skrajnie krytycznych. I słusznie. Ale też nie przesadzajmy, co to jest głupie 8 baniek wyrzuconych w błoto. W końcu nie takie pieniądze idą na przemiał. Bardziej mnie ciekawi dlaczego wściekli internauci głosują później na polityków, którzy są zwolennikami wszechobecnego państwa, które rzecz jasna wymaga wszechobecnych podatków, a potem je wszechobecnie marnotrawi.

Ciekawi mnie też, czy przetarg rozstrzygnął jeszcze poprzedni wieloletni p.o. prezesa, czy też nowa p.o. prezesa. Tak się bowiem składa, że p. Wituckiego, dotychczasowego szefa Gdaki p. Bieńkowska zwolniła też w lutym. Z tym wiąże się pytanie, czy ktoś z tej znakomitej trójki za wyrzucone pieniądze odpowie – tak po ludzku, jak w prywatnej firmie, z własnej kieszeni.

Trzecie pytanie dotyczy kompetencji nowej p.o. prezesa. Przez ponad trzy lata pani Tomala-Borucka była dyrektorem oddziału katowickiego Gdaki i jak poinformowało MRR w komunikacie o jej powołaniu „dzięki jej pracy i zaangażowaniu udało się rozwiązać problem naprawy i dokończenia budowy mostu w Mszanie na odcinku autostrady A1”. Czyżby, sądząc z dat, pani Tomala-Borucka najpierw stworzyła problem, a potem go jak w socjalizmie z najwyższym wysiłkiem rozwiązała? Nigdzie nie można też znaleźć informacji, co z konkursem na szefa Gdaki, który zapowiedziano w lutym. Wydaje się, że nie został ogłoszony do dziś.

Być może brak informacji jest ważniejszy niż sama informacja. A na pewno bardziej niż 8 milionów.

Piotr Aleksandrowicz

Fot. na lic. CC2.0/aut. Ousseynou Cissé/flickr.com