Rozmowy Sebastiana Stodolaka o wolności, gospodarce i cywilizacji z ekonomistami, intelektualistami, przedsiębiorcami i artystami.

Co wyróżnia nowy cykl Oka Bastiata”? Po zakończeniu lockdownu wyszliśmy wreszcie z domu i przenieśliśmy się do Świetlicy Wolności, by tam – przy mocnej kawie czy dobrym alkoholu – rozkoszować się rozmową z drugim człowiekiem. W nowym cyklu Sebastian Stodolak ponownie będzie angażował do rozmów ciekawych gości, nie bojąc się trudnych rozmów i angażujących społecznie tematów. 

Odcinki z serii Rozmowy Sebastiana stodolaka:

ROZMOWA z Jackiem Dukajem. OKIEM BASTIATA #6

Nie tylko Andrzej Sapkowski dał inspirację twórcom netfliksowych seriali. Jacek Dukaj także. Na bazie jego „Samotności aksolotla” powstały dwa sezony serialu „Into the Night”. O Dukaju mówi się, że to nowy Lem – jego powieści fantastyczne dają głęboki wgląd w ludzką naturę i wyobrażenie o tym, jak może wyglądać świat przyszłości. Dukaj łączy talent pisarski z filozoficznie usposobionym umysłem i dostrzega prądy i zjawiska, które zaczynają coraz silniej kształtować naszą rzeczywistości. 

ROZMOWA z prof. Łukaszem Hardtem. OKIEM BASTIATA #5

Inflacja w Polsce, gdy nagrywaliśmy ten wywiad, wynosiła 5,9 proc. Dzisiaj, gdy go publikujemy, wynosi już 6,8 proc. Posłuchajcie rozmowy z jednym z niewielu członków Rady Polityki Pieniężnej NBP, który chce z inflacją walczyć – prof. Łukaszem Hardtem, ekonomistą i filozofem ekonomii z Uniwersytetu Warszawskiego.

ROZMOWA z ks. werbistą Jackiem Gniadkiem. OKIEM BASTIATA #4

Poznajcie księdza, który: nie chce katechezy w szkole i pieniędzy od państwa; uważa, że polityka socjalna szkodzi; przekonuje, że Jezus używał zdroworozsądkowej ekonomii do tłumaczenia świata; zawodowo pomaga migrantom; przepracował lata na misjach w Afryce. Wysłuchajcie rozmowy Sebastiana Stodolaka z ks. werbistą Jackiem Gniadkiem.

Rozmowa z Robertem Makłowiczem. Okiem Bastiata #3

Wolność ma różne oblicza – nie tylko to gospodarcze. Z Robertem Makłowiczem o kulinarnych odcieniach wolności rozmawia Sebastian Stodolak w nowym cyklu rozmów w Świetlicy Wolności, naszym pubie znajdującym się w samym centrum Warszawy. Z rozmowy dowiesz się m.in.: Czy Robert Makłowicz chce wprowadzić zakaz imigracji z Ukrainy? Jaki jest związek PKB z rozwojem kuchni lokalnej? Czy chińska kuchnia może być narzędziem kulturowego podboju? 

Rozmowa z Tomaszem Rożkiem. Okiem Bastiata #2

5G, szczepionki, GMO – czy to bezpieczne technologie ❓🤔 Dlaczego tak często nie ufamy nowinkom i czy to aby na pewno postawa godna potępienia? Co to w ogóle znaczy ufać technologiom i nauce? Sprawę rozjaśnia dr Tomasz Rożek, fizyk i popularyzator nauki (twórca kanału Nauka. To lubię) w Świetlicy Wolności”.

Rozmowa z Łukaszem Warzechą. Okiem Bastiata #1

Łukasz Warzecha o tym, że zakres naszych wolności osobistych się zmniejsza, mimo że od 30 lat zachłystujemy się „wolną Polską”. W optyce Warzechy „wolna Polska” nie oznacza wolnego obywatela, to dwa różne rodzaje wolności. Dzisiaj kolejne regulacje ograniczające naszą swobodę uzasadnia się dbałością o nasze dobro i bezpieczeństwo. To jednak ślepa uliczka, która może skutkować reżimem, w którym wszystko – nawet nasz jadłospis – jest regulowane.