Tylko wprawne oko dostrzega to, co najważniejsze w gospodarce, społeczeństwie i polityce. I ta prawda jednak nie jest oczywista. Zwrócił na nią uwagę i opisał w eseju „Co widać i czego nie widać” Claude Frédéric Bastiat, XIX-wieczny francuski ekonomista i polityk. Spostrzeżenia Bastiata warto przypominać zwłaszcza dzisiaj, gdy chcący zbawiać świat politycy nie rozumieją, że ich działania mają nieprzewidziane, często negatywne konsekwencje – tłumaczy Sebastian Stodolak, autor cyklu rozmów z naukowcami, intelektualistami i aktywistami wolnościowymi.

Odcinki z serii okiem bastiata:

rozmowa z joelem waldfogelem. Okiem bastiata #16

Rząd chce rozszerzyć podatek reprograficzny na kolejne rodzaje urządzeń elektronicznych. Ceny sprzętu pójdą w górę, ale artyści przekonują, że to uzasadniony krok – w erze Internetu trudniej im zarabiać. W najnowszym odcinku „Okiem Bastiata” ekonomista Joel Waldfogel z University of Minnesota odpowiada na pytanie, czy ich zastrzeżenia są zasadne. 

rozmowa z donaldem boudreaux. Okiem bastiata #17

Czeka nas odwrót od wolnorynkowej globalizacji i nie jest to dobra wiadomość – przekonuje w kolejnym odcinku „Okiem Bastiata” prof. Donald Boudreaux, ekonomista z George Mason University. Profesor Boudreaux jest autorem wielu artykułów naukowych, popularnego bloga cafehayek.com

rozmowa z guyem johnem a. allisonem . okiem bastiata #18

John A. Allison IV to jeden z niewielu amerykańskich bankierów, którzy w 2008 r. nie potrzebowali i nie chcieli rządowej pomocy. Pracował wtedy jako prezes banku BB&T. Dzisiaj pracuje jako jeden z dyrektorów firmy inwestycyjnej Moelis & Company.

rozmowa z jimem rogersem. Okiem bastiata #13

To bardzo dobry czas dla starych ludzi. Gorszy dla młodych. Wygrają ci, którzy nauczą się dostrzegać szanse inwestycyjne w kataklizmach – przekonuje w najnowszym „Oku Bastiata”, Jim Rogers słynny inwestor, który w latach 70 w. zakładał z Georgem Sorosem Quantum Fund. Dzisiaj z Sorosem nie ma już nic wspólnego. r

rozmowa z randallem c. holcombem. Okiem bastiata #14

Gospodarka rośnie, gdy władza polityczna i ekonomiczna są rozdzielone. Im są sobie bliższe, tym gorzej dla rozwoju – przekonuje w kolejnym odcinku „Okiem Bastiata” Randall G. Holcombe, ekonomista z Florida State University.

rozmowa z guyem rogersem . okiem bastiata #15

Otaczają nas bzdury, a wiele z tych bzdur dotyczy wolnego rynku – przekonuje Guy Sorman w rozmowie z Sebastianem Stodolakiem w wywiadzie z serii Okiem Bastiata. Guy Sorman to francuski filozof i dziennikarz, który wydał własny słownik bzdur.

rozmowa z richardem vedderem. Okiem bastiata #10

Pandemiczny wzrost wydatków rządowych jest bardzo niebezpieczny. Politycy i wydatki publiczne są jak nastoletni chłopcy uganiający się za dziewczętami. Tak jak trzeba narzucić jakieś ograniczenia na relacje męsko-damskie, tak trzeba narzucać limity wydatkowe politykom – przekonuje prof. Richard Vedder

rozmowa z alejandro chafuenem. Okiem bastiata #11

Papież Franciszek myli się w swoich krytycznych ocenach działania wolnego rynku. Nie jest może socjalistą, ale jest „optymistycznym interwencjonistą.” Jan Paweł II rozumiał gospodarkę znacznie lepiej – przekonuje w najnowszym „Okiem Bastiata” Alejandro Chafuenem, dyrektor zarządzający amerykańskiego Instytutu Actona.

rozmowa z peterem lessonem. okiem bastiata #12

Co ekonomia mówi o polowaniach na czarownice? Na czym polegała gospodarka piratów? Właśnie takimi zagadnieniami – tłumaczeniem dziwnych zwyczajów z przeszłości – zajmuje się Peter Leeson, ekonomista i prawnik z George Mason University. Posłuchajcie rozmowy z Leesonem w kolejnym odcinku naszego cyklu „Okiem Bastiata”. 

rozmowa z alvaro vargasem llosą . Okiem bastiata #7

Bogactwo nie jest dane raz na zawsze. Wenezuela, czy Argentyna jeszcze w pierwszej połowie XX w. dorównywały niemal zamożnością Stanom Zjednoczonym, dzisiaj piszczy tam bieda. Dlaczego? Te kraje zniszczył socjalizm i kapitalizm kolesiów – przekonuje ekonomista Alvaro Vargas Llosa.

rozmowa z arnoldem klingiem. Okiem bastiata #8

Czy stare prawdy ekonomii upadają (i czy grozi nam hiperinflacja? Rządy rozdają pieniądze na lewo i prawo, banki centralne je drukują, a ekonomiści przyklaskują temu z podziwem. Nie wszyscy – na pewno nie związany z Cato Institute dr Arnold Kling.

rozmowa z Johanem lomborgiem okiem bastiata #9

Czy Szwecja, która nie wprowadziła lockdownu to eksperyment? Tak, ale wy, którzy go wprowadzacie, robicie jeszcze większy eksperyment! – przekonuje szwedzki historyk idei Johan Norberg w kolejnym odcinku „Okiem Bastiata”.

rozmowa z bjornem lomborgiem. Okiem bastiata #4

Globalne ocieplenie to fałszywy alarm! – pisze w swojej najnowszej książce Bjorn Lomborg, słynny ekonomista klimatu i szef Copenhagen Consensus Center. Czy Lomborg to klimatyczny denialista? I dlaczego nie uważa „zielonej transformacji energetycznej” w wydaniu europejskich elit za najlepszy pomysł pod słońcem? 

rozmowa z brianem caplanem. Okiem bastiata #5

Nie marnujmy pieniędzy na nieprzydatną edukację – przekonuje prof. Bryan Caplan z George Mason University w najnowszym odcinku „Oka Bastiata”. Caplan o jeden z tych ekonomistów, którzy lubią siać ferment. W książce „Edukacja pod lupą”, wydanej w Polsce przez Fijor Publishing, przekonuje, że wydatki na edukację są marnotrawne… Przynajmniej z punktu widzenia państwa

rozmowa z lawrencem reedem. Okiem bastiata #6

Rządy w trakcie pandemii powiększają swoją władzę oraz wpływ na gospodarkę. Czy po pandemii sytuacja wróci do normy? – Obawiam się, że nie. Rządy zawsze traktują kryzysy jak okazję do wzmocnienia władzy – ubolewa Lawrence Reed, były szef najstarszego amerykańskiego wolnorynkowego think-tanku Foundation for Economic Education. Reed pozostaje jednak… optymistą.

rozmowa z jeffreyem tuckerem. Okiem bastiata #1

Lockdown od początku był bardzo złym pomysłem – twierdzi w rozmowie z WEI Jeffrey A. Tucker, jeden z najbardziej rozpoznawalnych libertariańskich ekonomistów, dyrektor wydawniczy American Institute for Economic Research, jednego z najstarszych think-tanków na świecie.

rozmowa z vitem jedlicką. Okiem bastiata #2

– Chciałbym stworzyć najlepszy raj podatkowy na świecie – przekonuje w „Okiem Bastiata” Vít Jedlička, prezydent Liberlandu, nowego państwa położonego między Chorwacją a Serbią. Jedlička, Czech z pochodzenia, uznał przed pięcioma laty, że łatwiej założyć nowe państwo niż przekonać swoich rodaków do idei wolnościowych

rozmowa z davidem friedmanem. Okiem bastiata #3

Przedstawiamy najnowszy odcinek z naszego nowego cyklu „Okiem Bastiata”. Dzisiejszym gościem jest profesor David Friedman, syn TEGO Miltona Friedmana.

Jako podcast audio: