Rozmowy Sebastiana Stodolaka o wolności, gospodarce i cywilizacji z ekonomistami, intelektualistami, przedsiębiorcami i artystami.

Co wyróżnia nowy cykl Oka Bastiata”? Po zakończeniu lockdownu wyszliśmy wreszcie z domu i przenieśliśmy się do Świetlicy Wolności, by tam – przy mocnej kawie czy dobrym alkoholu – rozkoszować się rozmową z drugim człowiekiem. W nowym cyklu Sebastian Stodolak ponownie będzie angażował do rozmów ciekawych gości, nie bojąc się trudnych rozmów i angażujących społecznie tematów. 

Odcinki z serii Rozmowy Sebastiana stodolaka:

ROZMOWA z janem adamskim. OKIEM BASTIATA #27

Jan Adamski to były przedsiębiorca i menedżer, a dzisiaj jeden z najlepszych znawców klasycznej mody męskiej w Polsce. A przy okazji to gospodarczy liberał. W rozmowie z Sebastianem Stodolakiem nie podpowiada jednak, jaki garnitur powinniście założyć na ślub kuzyna. Rozmowa dotyczy tego, jak moda męska ewoluuje, co ją kształtuje, także z kulturowego i społecznego punktu widzenia i – koniec końców – co moda ma wspólnego z gospodarką. 

ROZMOWA z jackiem golińczakiem. OKIEM BASTIATA #26

Dopóki nie udowodnią wam winy, domniemuje się, że jesteście niewinni. To fundamentalna i jedna z najstarszych zasad prawnych. Wynika z niej, że bez dowodów winy, procesu i wyroku nie można zamykać ludzi w więzieniu. A jednak w Polsce takie sytuacje zdarzają się często: prokuratorzy wnioskują o aresztowanie tymczasowe bez dobrych podstaw, a sądy automatycznie akceptują te wnioski. Czas spędzany w areszcie tymczasowym wynosi u nas średnio 9 miesięcy, czyli trzykrotnie dłużej niż w Austrii czy Wielkiej Brytanii. 

ROZMOWA z Michałem Lubiną. OKIEM BASTIATA #25

Geopolityka bazuje na uproszczeniach, nie ma metody i nie nadaje się do opisu stosunków międzynarodowych. Największym grzechem geopolityki jest determinizm. Przekonanie, że człowiek ma niewielkie znaczenie i ostatecznie zdecyduje jakaś góra, las, czy morze – przekonuje prof. Michał Lubina, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w kolejnej rozmowie Sebastiana Stodolaka.

ROZMOWA z prof. piotrem korysiem. OKIEM BASTIATA #24

Według wstępnych ustaleń Polska ma po wojnie na Ukrainie odbudować Donbas. Czy to jednak w ogóle możliwe i pod jakimi warunkami? Piotr Koryś, ekonomista i historyk gospodarki z Uniwersytetu Warszawskiego, w kolejnej Rozmowie Sebastiana Stodolak tłumaczy zawiłości powojennej rekonstrukcji. 

ROZMOWA z Cezarym Kaźmierczakiem. OKIEM BASTIATA #23

Czy wiecie, że Cezary Kaźmierczak siedział w więzieniu? W latach 80. Za działalność opozycyjną. – Siedziałem awansem, bo jakimś wielkim opozycjonistą nie byłem. Zawodowym konspiratorem stałem się, dopiero gdy z więzienia wyszedłem — tłumaczy prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w odcinku inaugurującym kolejny sezon Rozmów Sebastiana Stodolak.

ROZMOWA z Mają Chroboczek. OKIEM BASTIATA #22

 Maja Chroboczek to jedna z niewielu kobiet działających aktywnie w polskim środowisku libertariańskim, a także przedsiębiorczyni prowadząca w Tczewie swój escape room. W rozmowie z Sebastianem Stodolakiem Maja Chroboczek opowiada o swoich wolnościowych początkach, które zainspirował Janusz Korwin-Mikke.

ROZMOWA z Pawłem sołtysem. OKIEM BASTIATA #21

Czy media publiczne – tj. media dostarczające powszechnie wartościowe programy – muszą być utrzymywane z abonamentu i podatków? W Polsce rozwijają się prężnie nowoczesne media – kanały vlogowe, radia internetowe – które nie potrzebują przymusowych danin, by świetnie prosperować. Posłuchajcie rozmowy Sebastiana Stodolaka z Pawłem Sołtysem, byłym dziennikarzem radiowej „Trójki”, który po odejściu z rozgłośni założył z innymi dziennikarzami jedną z najprężniej działających internetowych stacji radiowych. Radio utrzymuje się z crowdfundingu. Słuchacze wpłacają 900 tys. zł miesięcznie! Można? Można!

ROZMOWA z BRYANEM CAPLANEm. OKIEM BASTIATA #20

Prof. Bryan Caplan to jeden z najbardziej znanych obecnie libertarian na świecie. Autor książek takich, jak „Mit racjonalnego wyborcy”, czy wydanych w formie komiksowej „Otwartych granic”, w których tłumaczy korzyści płynące z imigracji. Sebastian Stodolak rozmawia z Profesorem dokładnie w chwili, gdy tysiące uchodźców z Ukrainy napływają do Polski. Czy dla naszej gospodarki oznacza to ciężar, czy szansę? I czy rozdawanie pieniędzy uchodźcom to dobry pomysł? Na te pytania padają jasne odpowiedzi.

ROZMOWA z prof. Krzysztofem Piechem. OKIEM BASTIATA #19

W kolejnym odcinku Rozmów Sebastiana Stodolaka prof. Krzysztof Piech, ekonomista z Uczelni Łazarskiego tłumaczy, jak działa pieniądz w czasie wojny. W tej wielowątkowej rozmowie pojawia się odpowiedź na pytania:

  • Czy kryptowaluty pomagają uniknąć sankcji oligarchom?
  • Jak kryptowaluty wykorzystuje ukraiński rząd?
  • Czy trzymanie oszczędności w PLN jest bezpieczne?
  • Czy Polska powinna jednak przyjąć euro?
  • Jak sfinansować wydatki wojenne?
  • Czy czeka nas kryzys inwestycyjny?

ROZMOWA z Mikołajem Barczentewiczem. OKIEM BASTIATA #18

anim Rosja zaatakowała Ukrainę powszechne było przekonanie, że kraj Putina dysponuje niezwykle zaawansowanymi technologiami do prowadzenia cyberwojny. To właśnie skuteczne ataki na ukraińską infrastrukturę teleinformatyczną i kluczowe systemy miały rozbroić kraj i pozwolić przejąć nad nim kontrolę rosyjskiemu wojsku. Tak się nie stało – cyberataki były, ale nie w takiej skali i nie tak skuteczne, jak przewidywano. Dlaczego i czy to oznacza, że Rosjanie „nie umieją w internety”? Na to pytanie odpowiada w kolejnej Rozmowie Sebastiana Stodolaka dr Mikołaj Barczentewicz, prawnik i programista, wykładowca na Uniwersytecie Surrey oraz research associate na Uniwersytecie Oksfordzkim.

ROZMOWA z Robertem Reinfussem. OKIEM BASTIATA #17

Na rynku pracy panuje deficyt pracowników, co przekłada się na rosnące płace. Niektórzy dochodzą do wniosku, że w związku z tym panuje rynek pracownika. – Na pewno warunki na rynku dla pracowników są lepsze, ale obawiam się, że wciąż to pracodawca ma ostatnie słowo jeśli chodzi o płacę. Z drugiej strony pracownicy w ostatnich latach uświadomili sobie, że nie są skazani na jednego pracodawcę, otworzyły się im perspektywy i to jest głównym czynnikiem poprawy ich bytu – przekonuje w Rozmowach Sebastiana Stodolaka Robert Reinfuss, który od ponad 20 lat zajmuje się kadrami w polskich firmach.

ROZMOWA z Maciejem Samcikiem. OKIEM BASTIATA #16

Już przed wybuchem wojny złotówka traciła na wartości, a po wydarzeniach na Ukrainie sytuacja nabrała jeszcze szybszego tempa. W ostatnim czasie coraz silniej odczuwalna jest inflacja. Każdy z nas widzi zmieniające się ceny w sklepach, które z miesiąca na miesiąc konsekwentnie rosną. Ostatni raz pieniądz tracił tak szybko na wartości w 2001 roku. Czy jest to realna strata? Jak można ,,chronić” swoje oszczędności? Czy warto inwestować, a jeżeli tak to w co? O tym w kolejnym odcinku Rozmów Sebastiana Stodolaka mówi dziennikarz i komentator ekonomiczny Maciej Samcik.

ROZMOWA z Piotrem Małeckim. OKIEM BASTIATA #15

W rankingu siły militarnej Global Firepower Polska zajmuje 24 miejsce, ustępując m.in. Ukrainie. Jak interpretować te wyniki? W obliczu napięć za naszymi wschodnimi granicami czas na debatę o polskiej obronności. W kolejnym odcinku Rozmów Sebastiana Stodolaka prezes zarządu Defence24 i wiceprzewodniczący rady nadzorczej WEI Piotr Małecki komentuje kondycję polskiej armii. 

ROZMOWA z Marcinem możdżonkiem. OKIEM BASTIATA #14

Na ile sukces życiowy jest zasługą naszą, a na ile czynników od nas niezależnych – genów i otoczenia? M.in. o tym w nowym odcinku Rozmów Sebastiana Stodolaka opowiada Marcin Możdżonek, były reprezentant Polski w piłce siatkowej, mistrz świata juniorów z Iranu (2003) i mistrz Europy z Turcji (2009). Możdżonek dzieli się także refleksją nad optymalnym finansowaniem sportu oraz opowiada o swoim zderzeniu z biurokracją, odkąd zajął się biznesem w sektorze budowlanym.

ROZMOWA z prof. Robertem Gwiazdowskim. OKIEM BASTIATA #13

Konstytucja RP stanowi, że „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”. Na pytanie, co to właściwie znaczy odpowiada prof. Robert Gwiazdowski, prawnik i doradca podatkowy w najnowszej odsłonie Rozmów Sebastiana Stodolaka. Prof. Gwiazdowski komentuje także Polski Ład i zmiany w podatkach, niewydolne sądownictwo, a także porusza problematykę zapewniania równych szans życiowych wszystkim obywatelom. Odnosi się także do swojej krótkiej przygody z polityką w ramach ruchu Polska Fair Play.

ROZMOWA z prof. Hannesem H. Gissurarsonem. OKIEM BASTIATA #12

Za jego radą rząd Davio Oddssona uwolnił w latach 90 islandzką gospodarkę. Prof. Hannes H. Gissurarson, politolog z Uniwersytetu Islandzkiego opowiada Sebastianowi Stodolakowi o sukcesie gospodarczym swojego kraju, przypisując go… neoliberalizmowi. — Nie wstydzę się neoliberalizmu — deklaruje Gissurarson, godząc neoliberalny światopogląd ekonomiczny z konserwatywnym-liberalizmem. 

ROZMOWA z prof. Tomaszem Rostkowskim. OKIEM BASTIATA #11

– Taka polityka wypychana aut wynika z przekonania, że polskie miasta powinny przypominać pełen rowerów Amsterdam, czy Barcelonę. Jest ono jednak nierealistyczne. Bez odpowiednio rozwiniętego transportu publicznego wypychanie aut z polskich miast zmniejsza komfort życia mieszkańców — tłumaczy prof. Tomasz Rostkowski, ekonomista z SGH, w najnowszym odcinków Rozmów Sebastian Stodolaka.

ROZMOWA z dr Bogdanem Stelmachem. OKIEM BASTIATA #10

Ile jest płci? Nie jest to pytanie, które leży w obrębie klasycznego liberalizmu — chyba że pojawia się grupa ludzi chcąca narzucić drugiej z pomocą państwowego aparatu przymusu odpowiedź, która jest zarówno sprzeczna z ustaleniami nauki, jak i z rozumieniem kluczowych dla funkcjonowania wspólnoty pojęć.

ROZMOWA z Karolem Parkitą. OKIEM BASTIATA #9

Libertarianie zinfiltrowali polskie urzędy! W kolejnym odcinku Rozmów Sebastiana Stodolaka o patologiach w działaniu polskiej administracji państwowej opowiada były urzędnik ministerstwa energii, a także koordynator krajowy wolnorynkowej partii Możemy Karol Parkita.

ROZMOWA z Szymonem Pękalą. OKIEM BASTIATA #8

  • o bezkrwawych bitwach idei
  • o cancel culture w Polsce
  • o emocjach w internecie i zarabianiu na nich
  • o cenzurze w sieci

ROZMOWA z Arturem Napiórkowskim. OKIEM BASTIATA #7

Piwo. Oto wreszcie temat wywiadu licujący z miejscem Rozmów Sebastiana Stodolaka – pubem „Świetlica Wolności”. Artur Napiórkowski, sędzia piwny i ekspert branży browarniczej, tłumaczy w nim, jak to możliwe, że w ciągu zaledwie dekady Polska z krainy płynącej tanimi lagerami zamieniła się w piwny raj, pełen egzotycznych rodzajów piwa. 

ROZMOWA z Jackiem Dukajem. OKIEM BASTIATA #6

Nie tylko Andrzej Sapkowski dał inspirację twórcom netfliksowych seriali. Jacek Dukaj także. Na bazie jego „Samotności aksolotla” powstały dwa sezony serialu „Into the Night”. O Dukaju mówi się, że to nowy Lem – jego powieści fantastyczne dają głęboki wgląd w ludzką naturę i wyobrażenie o tym, jak może wyglądać świat przyszłości. Dukaj łączy talent pisarski z filozoficznie usposobionym umysłem i dostrzega prądy i zjawiska, które zaczynają coraz silniej kształtować naszą rzeczywistości. 

ROZMOWA z prof. Łukaszem Hardtem. OKIEM BASTIATA #5

Inflacja w Polsce, gdy nagrywaliśmy ten wywiad, wynosiła 5,9 proc. Dzisiaj, gdy go publikujemy, wynosi już 6,8 proc. Posłuchajcie rozmowy z jednym z niewielu członków Rady Polityki Pieniężnej NBP, który chce z inflacją walczyć – prof. Łukaszem Hardtem, ekonomistą i filozofem ekonomii z Uniwersytetu Warszawskiego.

ROZMOWA z ks. werbistą Jackiem Gniadkiem. OKIEM BASTIATA #4

Poznajcie księdza, który: nie chce katechezy w szkole i pieniędzy od państwa; uważa, że polityka socjalna szkodzi; przekonuje, że Jezus używał zdroworozsądkowej ekonomii do tłumaczenia świata; zawodowo pomaga migrantom; przepracował lata na misjach w Afryce. Wysłuchajcie rozmowy Sebastiana Stodolaka z ks. werbistą Jackiem Gniadkiem.

Rozmowa z Robertem Makłowiczem. Okiem Bastiata #3

Wolność ma różne oblicza – nie tylko to gospodarcze. Z Robertem Makłowiczem o kulinarnych odcieniach wolności rozmawia Sebastian Stodolak w nowym cyklu rozmów w Świetlicy Wolności, naszym pubie znajdującym się w samym centrum Warszawy. Z rozmowy dowiesz się m.in.: Czy Robert Makłowicz chce wprowadzić zakaz imigracji z Ukrainy? Jaki jest związek PKB z rozwojem kuchni lokalnej? Czy chińska kuchnia może być narzędziem kulturowego podboju? 

Rozmowa z Tomaszem Rożkiem. Okiem Bastiata #2

5G, szczepionki, GMO – czy to bezpieczne technologie ❓🤔 Dlaczego tak często nie ufamy nowinkom i czy to aby na pewno postawa godna potępienia? Co to w ogóle znaczy ufać technologiom i nauce? Sprawę rozjaśnia dr Tomasz Rożek, fizyk i popularyzator nauki (twórca kanału Nauka. To lubię) w Świetlicy Wolności”.

Rozmowa z Łukaszem Warzechą. Okiem Bastiata #1

Łukasz Warzecha o tym, że zakres naszych wolności osobistych się zmniejsza, mimo że od 30 lat zachłystujemy się „wolną Polską”. W optyce Warzechy „wolna Polska” nie oznacza wolnego obywatela, to dwa różne rodzaje wolności. Dzisiaj kolejne regulacje ograniczające naszą swobodę uzasadnia się dbałością o nasze dobro i bezpieczeństwo. To jednak ślepa uliczka, która może skutkować reżimem, w którym wszystko – nawet nasz jadłospis – jest regulowane.