Raport
Cwanego Mikołaja

Raport Cwanego Mikołaja to interaktywny projekt, w którym WEI wylicza, ile przeciętny podatnik zapłacił za prezenty od państwa. Nie wiemy, skąd Święty Mikołaj bierze pieniądze na prezenty. Wiemy za to, skąd pieniądze na prezenty dla wyborców bierze rząd – z ich własnych kieszeni. 

Celem raportu jest zwiększenie świadomości ekonomicznej Polaków, która znajduje się na niezadowalającym poziomie. Z badania przeprowadzonego w 2017 r. dla serwisu ciekaweliczby.pl wynika, że tylko niecałe 40 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że źródłem finansowania programów takich, jak 500+ są podatki, które płacą także oni, a nie np. sąsiedzi, czy zwolennicy innych partii. Chcemy pokazać, że deficyty budżetowe i dług publiczny to nie tylko abstrakcyjne pojęcia ekonomiczne, ale realne problemy pustoszące nasze portfele. W czasie pandemii jest to szczególnie istotne, gdyż Polska notuje silny wzrost zadłużenia w relacji do PKB, a to wytworzy presję, by w najbliższych latach podnosić podatki. Rząd nie ma własnych pieniędzy, a darmowe obiady nie istnieją.

Tworząc nasze raporty, korzystaliśmy z dostępnych w internecie publikacji medialnych oraz komunikatów rządowych. Wyliczenia mają charakter szacunkowy.