Gospodarka
RAPORT EUROPE ECONOMICS
09.10.2014

Raport przygotowany przez brytyjski instytut Europe Economics, wskazuje na ryzyko sfinansowania przez konsumentów strat w wysokości 1,9 mld złotych z tytułu europejskiej regulacji opłat interchange. Raport wskazuje na doświadczenia z dotychczasowych regulacji, które w konsekwencji obciążyły konsumenta dodatkowymi opłatami bankowymi przy jednoczesnym braku spadku cen w punktach handlowych.
Opłaty interchange są uiszczane pomiędzy bankami, kiedy posiadacz karty płatniczej dokonuje płatności z jej użyciem. Raport wyciąga wnioski z wprowadzenia podobnych rozwiązań regulacyjnych w różnych państwach. W sposób szczególny wskazuje na możliwe konsekwencje dla Polski i wzywa państwa członkowie Unii Europejskiej do dalszej krytycznej analizy regulacji interchange.
Raport “Economic Impact of Interchange Fee Regulation” to niezależne opracowanie przygotowane przez Europe Economics, które zostało sfinansowane przez MasterCard.
Wpływ europejskiej regulacji interchange na rynek w Polsce (dane Europe Economics)
Dla konsumentów:
•    Polskie banki utracą przychody z tytułu opłat interchange w wysokości 1,9 mld złotych, które będą rekompensowane poprzez wyższe lub nowe opłaty i prowizje bankowe.
•    Każdy posiadacz karty płatniczej poniesie dodatkowe koszty w wysokości ponad 110 zł rocznie.
•    Akceptanci zatrzymają ponad 1,7 mld złotych z tytułu obniżki opłat interchange. Oszczędności te nie zostaną przeniesione na niższe ceny produktów.
Dla sprzedawców:
•    Oszczędności akceptantów w wysokości ponad 1,7 mld złotych zostaną głównie skonsumowane przez dużych sprzedawców detalicznych w Polsce.
•    Mali i średni sprzedawcy nie będą beneficjentami regulacji, co więcej obciążenia wobec nich (koszty bankowe) prawdopodobnie wzrosną.
•    Regulacja kart komercyjnych przyniesie przedsiębiorcom straty w wysokości ponad 110 mln złotych z uwagi na utracone benefity w płatnościach B2B.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem Europe Economics: http://www.europe-economics.com/publications/economic_impact_of_if_regulation_-_poland.pdf

Fot.Flickr na lic. CC2.0