Państwo i Prawo
Rząd nie odmrozi gospodarki do Bożego Narodzenia – to błąd!
21.11.2020
Rząd ogłosił dzisiaj, że branże takie, jak fitness, gastronomia, czy kina i teatry pozostają zamknięte do Świąt Bożego Narodzenia. Tylko placówki handlowe – np. sklepy meblowe – od przyszłej soboty będą mogły wrócić do funkcjonowania. To krok w dobrą stronę, ale zdecydowanie zbyt mały.
 
Liczyliśmy na odwrót od „pełzającego lockdownu”, czyli planu odmrożenia gospodarki. Odwrotu nie ma.
 
Warsaw Enterprise Institute od dawna i jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce przekonuje, że lockdown to zła strategia walki z pandemią koronawirusa. Lockdown może sprawdzać się we wczesnej fazie walki z epidemią jako sposób na obniżenie wskaźnika przyrostu zachorowań i strategia kupowania czasu na przygotowanie służby zdrowia, ale nie może się sprawdzać na dłuższą metę, gdyż on sam wytwarza olbrzymie koszty.
 
W raporcie „Na twardy lockdown jest za późno” tłumaczyliśmy, że nie są to wyłącznie koszty czysto gospodarcze, to także koszty zdrowotne i – szerzej rzecz biorąc – społeczne. Wskazywaliśmy na dane, z których wynika, że lockdown przekłada się m.in. na:
 
  • niższe wskaźniki wyszczepiania dzieci,
  • pogarszające się przebiegi chorób układu krążenia,
  • mniej badań przesiewowych pod kątem zachorowań na raka,
  • pogarszający się stan zdrowia psychicznego,
  • wzrost przemocy domowej.
 
Dane, które cytowaliśmy pochodziły z różnych państw, w których wprowadzono politykę lockdownu. Dzisiaj, gdy znamy polskie statystyki dotyczące nadmiarowych zgonów w październiku, wiadomo, że jest nawet gorzej niż przewidywaliśmy. System ochrony zdrowia, który mimo lockdownu pozostał niewydolny, zaczął „odmawiać” leczenia schorzeń niecovidowych oraz podejmowania ratujących życie interwencji, co przełożyło się na owe dodatkowe zgony.
 
Warsaw Enterprise Institute rekomenduje – obok odmrożenia gospodarki – stworzenie jasnych wytycznych funkcjonowania gospodarki w pandemii oraz publiczną gwarancję ze strony rządu, że kolejnego lockdownu nie będzie. Nie chodzi o obecnie przedstawiane “reguły” stosowania restrykcji zależne od wskaźnika zachorowań, a o reguły umożliwiające działanie gospodarki pomimo pandemii.
 
Skuteczniejszą od lockdownu strategią walki z pandemią jest stworzenie odpowiednich procedur wyszukiwania, testowania i izolowania zarażonych połączone z przestrzeganiem wymogów sanitarnych.

 

W tym miejscu możesz zapoznać się z naszym stanowiskiem 👇