Tajna Broń Ameryki
04.11.2019

Przygotowując się do podcastu nr 73 o fiskalnej strategii amerykańskiej wojny o nowy ład geopolityczny, przypadkiem wpadłem na polski trop. Rzecz pośrednio dotyczy przepychanek wokół NordStream2, a dokładniej o to kto będzie kontrolował polski rynek gazu. Polacy czy Gazprom. W centrum całej batalii jest działający od lat w Polsce fiński koncern Fortum i amerykański regulator. W podcaście będzie więcej o regulatorze a tu o Fortum – firmie, która za chwilę stanie się głównym udziałowcem niemieckiej spółki Uniper – tak – tej samej co otworzyła ostatnio nową elektrownie węglową w Janschwalde w Niemczech. Ale to co dla nas jest ciekawsze , to to, że Uniper jest również współwłaściciela Nordstream2, i tym samym partnerem Gazpromu. Rzecz dość szeroko komentowana jest na międzynarodowych rynkach finansowych, w Polsce o sprawie pisał jakiś czas temu Biznesalert.

 

Fortum od lat jest zaufanym partnerem Moskwy i inwestorem na terenie Rosji, a teraz dodatkowo wspólnikiem Nord Stream2 po niemieckiej stronie rury jako główny udziałowiec (70,5%) Uniperu. Wykorzystując swój polski oddział i koncesje na obrót gazem, może stać się główną konkurencją dla PGNiG rozprowadzając tu tańszy gaz z NordStream2. Według Business Alert, Fortum z łatwością może przejąć  strategicznych klientów w Polsce w tym państwowe firmy, oferując niższe ceny za rosyjski gazu z Niemiec dystrybuowany za pośrednictwem spółki słowackiego milionera, i z udziałem fińskiego sprzedawcy gazu. I tym sposobem Gazprom stanie się głównym rozgrywającym na rynku gazu w Polsce..

Ponieważ podobny scenariusz ćwiczony był już na Chorwacji, gdzie Gazprom sprzedając gaz przez inną zaprzyjaźnioną lokalną spółkę usiłował przejąć kontrole nad lokalnym rynkiem, można podejrzewać, że również tu będzie chciał fortelem przejąć kontrole nad polskim rynkiem. W Chorwacji z pomocą przyszli Amerykanie – zaangażowali się  w budowę portu LNG na wyspie Kirk. Wszystko byle nie dopuścić do monopolizacji dostaw w Chorwacji. Dodam jeszcze, że w  dalszych planach Fortum jest budowa własnego, konkurencyjnego dla Świnoujścia portu LNG, już  po niemieckiej stronie. Tak czy owak dwie spółki powiązane z Gazpromem mają możliwość opanowania rynku gazu w Polsce. Transakcja wymaga jednak akceptu Amerykanów, z racji tego, że operacja finansowania przejęcia Uniperu prowadzona jest przez Bercley PLC Bank, pozostający w rękach amerykańskich funduszy.