Gospodarka
Ucieczka do lokat
16.08.2014

Według Open Finance, właściciele zakładanych przed rokiem 12-miesięcznych depozytów bankowych zrobili dobry interes. Jak wyliczył Michał Sadrak, zakładane w lipcu ubiegłego roku 12-miesięczne lokaty ze stałym oprocentowaniem, po uwzględnieniu 19-proc. podatku oraz inflacji (-0,2 proc. r/r), zakończyły się ze średnią rentownością na poziomie 2,4 proc. Kluczowa w tej inwestycji okazała się ujemna dynamika cen.

Polacy chyba poszli za ciosem i zaczęli gromadzić w bankach coraz więcej oszczędności. Według NBP, w lipcu depozyty gospodarstw domowych zwiększyły się o 2,9 mld zł czyli o 0,5 proc. do 563,9 mld zł.

Jeżeli przez najbliższych kilka miesięcy utrzyma się deflacja – co w przypadku wojny handlowej z Rosją jest całkiem możliwe – lokaty mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście, pod warunkiem że banki nie zaczną gwałtownie obniżać oprocentowania.

Lokaty, uważane powszechnie za super pewne inwestycje, chętnie wybierane w okresach niepewności, również mają swoje ciemne strony. Nie ma co się łudzić – w takich czasach jak obecne nie ma bezpiecznych przystani.

Stanisław Koczot

Fot. na lic. CC2.0/aut. Dave Dugdale/flickr.com