Bezpieczeństwo
WEI apeluje o klarowny program naprawy relacji z Unią Europejską
19.09.2017

Polska ma najgorsze od 2004 roku relacje z Unią Europejską i to w momencie, gdy czekają nas głębokie przeobrażenia strukturalne Unii i nowy podział sił na całym kontynencie, a może i na świecie. To ostatnia chwila żeby zapewnić Polsce bezpieczne miejsce w Nowej Europie – uważają eksperci think-tanku Warsaw Enterprise Institute w zaprezentowanym dziś raporcie „Polska wobec UE. Rekomendacje WEI jak wyjść ze ślepej uliczki”.

 

Szybkie zamykanie konfliktów z Unią Europejską, podporządkowanie polityki zagranicznej budowie anty-rosyjskiego sojuszu, naprawa ładu prawnego dla podniesienia naszej konkurencyjności i wzmacnianie prywatnego polskiego biznesu to główne, strategiczne rekomendacje działań, które bez utraty narodowej tożsamości zapewnią Polsce bezpieczeństwo i należne miejsce w Europie. Raport „Polska wobec UE. Rekomendacje WEI jak wyjść ze ślepej uliczki” pod redakcją Tomasza Wróblewskiego, prezesa WEI, jest wspólnym dziełem Pawła Kowala, byłego europosła i v-ce szefa MSZ, Anny Słojewskiej, korespondentki „Rzeczpospolitej” w Brukseli i Andrzeja Talagi, eksperta WEI ds. międzynarodowych.         

Warsaw Enterprise Institute od dłuższego czasu apeluje o jak najszybsze skonstruowanie klarownej doktryny interesów narodowych, wolnej od bieżącej polityki partyjnej.  Coś, co dotychczas nie udało się żadnemu rządowi, a bardzo ułatwiłoby nam w obecnej chwili pozamykanie zbędnych frontów – mówi Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute. 

Głównym przesłaniem rekomendacji WEI jest zaprzestanie polityki konfliktującej Polskę z UE, która obok NATO jest jednym z dwóch filarów bezpieczeństwa naszego kraju. Równie krytyczne jest dziś  odtworzenie partnerskich stosunków z Niemcami w duchu zawiązania trwałego, niezbywalnego sojuszu strategicznego. Polska, nie rezygnując ze współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy nawet państw Trójmorza, musi wrócić do Trójkąta Weimarskiego, bo to oznaczać będzie dostęp do głównych decydentów. Każdy, nawet najbardziej nierozumny zarzut Komisji Europejskiej musimy traktować z pełną powagą, świadomi, że stawką może być izolacja Polski w ramach nowej architektury Unii.

Polskę, a zwłaszcza polski rząd, czeka mnóstwo frustrujących momentów tej jesieni. KE i rządy zachodnich państw, często w porozumieniu z naszymi tradycyjnymi sojusznikami, będą podejmowały działania sprzeczne z naszymi interesami. Pod byle pretekstem będą wymierzały nam kary, nie żeby zmienić nasze decyzje, tylko żeby wdrożyć wygodne im zmiany w architekturze Unii. Frustracje pogłębiać będzie fakt, że nawet w sporach w których  mamy rację, głos Polski będzie coraz słabiej słyszany i nawet jeżeli rządowi uda się osiągnąć chwilowe moralne zwycięstwo, to w ostatecznym rachunku ucierpi nasza racja stanu. Państwu opłaca się czasem poświęcić lub zawiesić ważne atrybuty suwerennego państwa – np. politykę walutową czy fiskalną w imię racji wyższego rządu, czyli zapewnienia państwu bezpieczeństwa i rozwoju ekonomicznego – mówi Andrzej Talaga, ekspert WEI ds. międzynarodowych.

To właśnie na bezpieczeństwie i rozwoju ekonomicznym skupia się raport WEI. W pierwszym obszarze autorzy dokumentu rekomendują uznanie Rosji za strategicznego przeciwnika niezależnie od jej ustroju i formy władzy; przeforsowanie zmiany sposobu finasowania pobytu wojsk USA w Polce z czasowego na stały, w ramach budżetu Pentagonu i włącznie wojsk europejskich na większą skalę w rotacyjną obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce; udział Polski w europejskich inicjatywach obronnych, w ewentualnych misjach wojskowych UE, jako sposób wywierania presji na państwa UE do większego zaangażowania militarnego na wschodzie Europy; polityczne i militarne wsparcie dla Ukrainy (tylko w ramach NATO lub bilateralnego porozumienia z USA) a także wsparcie reżimu Łukaszenki na Białorusi, jako gwaranta suwerenności Białorusi.

W sferze gospodarczej WEI postuluje z jednej strony podjęcie inicjatyw w ramach UE na rzecz przejrzystości i wolności gospodarczych, w tym konkurencji usług czy samych pracowników. Polska musi znaleźć się w obozie państw, które domagają się reformy samej UE, żeby nie dopuścić do wyodrębnienia się małej Unii w ramach strefy euro.  W kraju natomiast należy przeprowadzić szereg wewnętrznych reform systemowych, które wzmocnią naszą pozycję negocjacyjną w Unii. Wśród nich przejście na podatek przychodowy i przywrócenie 22 proc. VAT; wycofanie ustaw ochrony branżowych interesów i przegląd prawa pod kątem odbudowy konkurencyjności. Konieczna jest głęboka reforma polskiej nauki i szkolnictwa pod hasłem – najlepsze polskie uczelnie w pierwszej 20 światowych rankingów do 2025 roku. Nośne hasła „repolonizacji”, należy zastąpić – polską prywatyzacją firm i spółek skarbu państwa. Wszystko dla zapewnienia szybszego wzrostu dobrobytu i niezależności gospodarczej.

Więcej w raporcie „Polska wobec UE. Rekomendacje WEI jak wyjść ze ślepiej uliczki”, dostępnym do pobrania tutaj na stronie www.wei.org.pl