Bezpieczeństwo
WEI daje żółte światło ws. Caracali
05.10.2016

Zerwanie kontraktu na zakup 50 wielozadaniowych śmigłowców Caracal nie jest zaskakujące. Przekonujący jest argument o niedoskonałości oferty offsetowej. Pozyskiwanie sprzętu od zagranicznych kontrahentów w miarę możliwości powinno być związane z transferem nowoczesnych technologii wojskowych do polskiego przemysłu obronnego. W tym przypadku możliwości istnieją, z racji obecności dwóch uznanych międzynarodowych koncernów dysponujących w Polsce własnym zapleczem produkcyjno-technologicznym. Dalszy rozwój tych ośrodków i doświadczeń rodzimych inżynierów uważamy za krytyczny element spójności procesu modernizacji polskich sił zbrojnych.

Nie zmienia to faktu, że z niepokojem obserwujemy przedłużający się proces pozyskiwania śmigłowców wielozadaniowych. Stanowi ilustrację wciąż nierozwiązanych problemów związanych z zakupami nowego sprzętu dla polskiej armii. Procedury przetargowe pozostają wyjątkowo zawiłe i długotrwałe, zaś potencjalni rodzimi oraz zagraniczni kontrahenci napotykają przeszkody prawne i instytucjonalne niemal na każdym kroku.

Polska armia od lat czeka na nowoczesną maszynę, mogącą nie tylko wzmocnić możliwości operacyjne Sił Zbrojnych, ale także realizować zadania z zakresu ratownictwa morskiego (SAR) czy wsparcia w sytuacjach kryzysowych, takich jak powódź. Nowe postępowanie przetargowe, nawet jeśli zostanie szybko rozpisane, oznacza, że polscy piloci przez kilka najbliższych lat będą wciąż latać na leciwych radzieckich konstrukcjach, którym kończą się resursy. W obecnej sytuacji geopolitycznej uważamy to za niedopuszczalne opóźnienie.

Warsaw Enterprise Insitute nie po raz pierwszy apeluje o naprawę systemu przetargowego a w tym konkretnym przypadku takie skonstruowanie mechanizmów zamawiania śmigłowców, żeby potencjalni dostawcy udostępnili polskiej armii maszyny do testów jeszcze w okresie trwania procedur.