Demografia
Wpływ kobiet na wysokim obcasie na wygląd przyszłych pokoleń
17.04.2015

Typowa odpowiedź na pytanie – „czemu Holendrzy są tak wysocy?” brzmi – „ze względu na ich niezwykły dobrobyt”. I w tym miejscu zazwyczaj zamieszczony jest graf podobny do poniższego:

 

Następnie po zamieszczeniu tego grafu nastąpiłoby kilka akapitów opisujących, jak to bieda i niedożywienie powodowały obniżenie przeciętnego wzrostu i jak lepsze odżywianie umożliwiło osiągnięcie dla danej populacji „pełnego potencjału”…

Często wymienianym faktem jest sugerowanie, że dostęp do pełnowartościowego pożywienia i rozwiniętej służby zdrowia wraz z dbaniem o zdrowy tryb życia sprzyja temu, że osoba genetycznie „zaprogramowana” do tego by mieć ponad 180 cm wzrostu jest w stanie ten pułap w życiu osiągnąć. I w ten oto sposób jeszcze w 150 lat temu Holendrzy byli jednym z najniższych narodów w Europie. Jednak później PKB per capita zaczął rosnąć, a wraz z nim mieszkańcy tego „niskiego kraju” (nl: Nederland). I dziś średni wzrost młodego Holendra to aż 184 cm!

Jednym słowem kolejny artykuł powielający znane fakty i pomijający niewygodne pytania. Czemu akurat Holendrzy? Czemu Masajowie są wyżsi od Inuitów? Czemu pomimo rosnącego dobrobytu w USA kolejne pokolenia wydają się być niższe od swoich poprzedników? Czemu Holendrzy z nacji najniższej stali się nagle nacją najwyższą?

Wydaje się, że dzięki najnowszej pracy “Does natural selection favour taller stature among the tallest people on earth?” możemy być bliżej odpowiedzi na to pytanie. W tej pracy wykorzystana została baza danych zawierająca informacje o prawie 100 000 ludzi. Próba została ograniczona do 42 616 osób powyżej 45. roku życia i mających dwóch rodziców, którzy także urodzili się w Holandii.

Wnioski z takiej próby były niesamowite!

Okazuje się, że mężczyźni, których wzrost dla danego okresu przekraczał średnią – mieli o 0,24 więcej dzieci niż pozostała część populacji mężczyzn. Dodatkowo mieli mniejszą szansę pozostania bezdzietnym oraz pozostania bez partnera. Podobnego efektu nie zauważono u kobiet, wśród których to kobiety o przeciętnym wzroście miały najwięcej dzieci.

Przykład Holandii wydaje się wyjaśniać przyczynę nadzwyczajnego wzrostu Holendrów. W dekadach powojennych wydaje się, że kobiety zaczęły preferować mężczyzn o wyższym wzroście. Ponieważ wzrost jest w dużej mierze cechą dziedziczną – przeciętny wzrost w populacji musiał wzrosnąć. Podobne zjawisko może zajść także w Polsce. W żartobliwy sposób obrazuje to następujące zjawisko. Myślę, że wielu czytelników zna kobiety, które twierdzą, że będą spotykać się wyłącznie z mężczyznami, z którymi będą dobrze wyglądać w szpilkach. Oznacza to, że oczekują, że ich partner będzie o co najmniej 10-15 cm wyższy od nich. Pobieżna analiza ogłoszeń w portalach randkowych doprowadzi nas do podobnych wniosków. Określenie „wysoki” pojawia się tam wyjątkowo często w kontekście wymagań określających pożądanego partnera.

Wydaje się więc, że darwinowska ewolucja człowieka nie zatrzymała się, ale nadal trwa. W kontekście tego faktu zostaje mi wystosować do Państwa jeden apel. Ponieważ czytelnicy WEI mają większą niż przeciętną dla całej populacji inteligencję – apeluję do Państwa – miejcie więcej dzieci 🙂 Jest to najlepszy sposób na to aby kolejne pokolenia Polaków były mądrzejsze niż obecne (o ile inteligencja jest dziedziczona tak jak wzrost). 

Piotr Siejda

Fot. aut. Emilien ETIENNE/flickr.com/na lic. CC2.0