Wydarzenia

Warsaw Enterprise Institute organizuje szereg spotkań oraz debat, mających na celu konfrontowanie opinii szerokiego spektrum debaty publicznej wokół kluczowych zagadnień z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Polski. Naszym celem jest stworzenie forum wymiany myśli i dostarczanie fachowej wiedzy naszym odbiorcom.

Cenisz nasze wydarzenia?

Już wkrótce:

Międzynarodowa konferencja „Future of Europe Forum”

19/03/2024

Warsaw Enterprise Institute, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wraz z Heritage Foundation serdecznie zapraszają na międzynarodową konferencję „Future of Europe Forum”, która odbędzie się 19 marca br. w Warszawie w budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej.
 
Wydarzenie będzie całkowicie w jęz. angielskim (bez tłumaczenia).
 
W konferencji wezmą udział wybitne postaci ze Stanów Zjednoczonych i całej Europy. W naszej opinii jest to szczególny moment, żeby razem z najbardziej wpływową konserwatywną fundacją podjąć tematy, które będą w centrum uwagi zarówno przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, jak i wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
 
Więcej informacji TUTAJ.

Bądź na bieżąco, śledząc nas w social media

Odbyły się:

Bycie singlem szkodzi? Debata demograficzna: Piekutowski vs Staniszewski

27/02/2024

Konflikt między założeniem rodziny a rozwijaniem kariery zawodowej zdaje się być odwiecznym dylematem każdego młodego człowieka. Jednakże sukces zawodowy, wbrew popularnej narracji, nie wyklucza posiadania rodziny, a bezpośrednio się z nią wiąże.
 
O tych i innych kwestiach opowiedzieliśmy podczas naszej dyskusji, która koncentrowała się wokół prezentacji wyników raportu Warsaw Enterprise Institute „Niedoceniana rodzina. Jak rodzina tworzy kapitał społeczny i napędza gospodarkę”.
 
W debacie udział wzięli: 
🔴 Mariusz Staniszewski, Publicysta, autor książek „Polska wojna kulturowa” i „Kartel”
🔴 Jarema Piekutowski, Socjolog, dziennikarz
 
Debatę można obejrzeć TUTAJ.

Punkty zapalne: Sahel

7/02/2024

Centrum Studiów Strategicznych WEI oraz Wydawnictwo WEI zorganizowali dyskusję na temat Sahelu – regionu o kluczowym znaczeniu dla globalnej stabilności. Omówiono także szerszą analizę globalnych wyzwań.
 
W debacie udział wzięli: 
🔴 Witold Repetowicz, polski prawnik, dziennikarz prasowy i telewizyjny, reporter wojenny
🔴 Zbigniew Parafianowicz, polski dziennikarz związany z „Dziennikiem Gazetą Prawną”
🔴 Grzegorz Kuczyński, ekspert i autor raportu na temat Sahelu

Kto rządzi Unią Europejską? | Debata WEI

25/01/2024

Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego otwierają przestrzeń do intensywnej debaty na temat dynamiki władzy w Unii Europejskiej. Tradycyjnie to Paryż i Berlin były uznawane za główne siły napędowe UE, jednak rozszerzenie Unii o nowe państwa, które wykazują znaczący rozwój gospodarczy i polityczny, rzuca wyzwanie tej dominacji.
 
W debacie udział wzięli:
🔴 Tomasz Wróblewski, prezes WEI
🔴 dr Leszek Jesień, politolog
🔴 Paweł Dobrowolski, główny ekonomista, Polski Fundusz Rozwoju
Debatę poprowadził Sebastian Stodolak, wiceprezes WEI
 
Debatę można obejrzeć TUTAJ.

Prezentacja Raportu Cwanego Mikołaja 2023

21/12/2023

🎄 W życiu pewne są tylko śmierć, podatki oraz to, że rząd wykorzysta zabrane ci pieniądze, by cię przekupić. A przynajmniej, by spróbować kupić twoje głosy za kolejne świadczenie socjalne, dotację, czy materialny upominek. Niestety, koszty tych prezentów koniec końców ponosisz ty sam – w podatkach. Wiesz o tym? Cóż, niestety, niektórzy dorośli Polacy wciąż nie są tego świadomi. Chcemy to zmienić.
 
🎁 Warsaw Enterprise Institute od 2020 r. monitoruje, jakie to nowe prezenty otrzymują podatnicy od rządowego Cwanego Mikołaja w danym roku. Celem jest zwiększenie świadomości podatników w zakresie funkcjonowania polityki gospodarczej i finansów publicznych. Mamy jednak nadzieję, że nasz raport da także do myślenia rządzącym, którym wydaje się, że wynaleźli skuteczny sposób zapewniania sobie głosów w wyborach. Zdecydowana bowiem większość z 15 zidentyfikowanych przez nas w 2023 r. prezentów miała ewidentnie cel wyborczy.
 
👉 Raport Cwanego Mikołaja 2023 można zobaczyć TUTAJ.
 
Transmisję z prezentacji można obejrzeć TUTAJ.

Premiera pierwszej książki Ben Shapiro na polski rynku

20/12/2023

W Świetlicy Wolności odbyła się premiera książki Bena Shapiro „Prawa strona historii”, połączona z dyskusją na temat: „Czy stoimy nad przepaścią? Czy nasza cywilizacja zmierza w złym kierunku?”. 
 
W dyskusji wzięli udział:
🔴 Tomasz Wróblewski – prezes Warsaw Enterprise Institute,
🔴 Jan Śpiewak – działacz społeczny i komentator polityczny,
🔴 Rafał Ziemkiewicz – pisarz i publicysta,
🔴 Józef Orzeł – filozof, prezes Klubu Ronina
 
Książka „Prawa strona historii” to inspirująca analiza historii i filozofii zachodniej cywilizacji, która stawia pytania o nasze wartości, wybory i przyszłość. W kontekście tej książki, nasza dyskusja będzie skupiać się na krytycznym spojrzeniu na obecne trendy społeczne i kulturowe, w tym na rosnącą tendencję do postrzegania siebie jako ofiar i skupiania się na mikroagresjach. Książkę w przedsprzedaży można kupić TUTAJ.

Jak szybko zreformować Polskę? Premiera „Poradnika reformatora”

19/12/2023

Nowy rząd ma przed sobą zadanie zreformowania zaniedbywanych dotąd obszarów działania państwa polskiego. Warsaw Enterprise Institute przygotował na podstawie swoich dotychczasowych działań analitycznych „Poradnik reformatora”, który trafi na biurka nowych ministrów. Zawiera on wskazówki, jak reformować zdrowie, gospodarkę, sądy, politykę społeczną, edukację i energetykę. Wiele z proponowanych reform można wdrożyć natychmiast.

Wiatr dziejowy wieje w ostatnich latach z większą siłą. To, czy będzie sprzyjał rozwojowi naszego kraju, czy będzie go opóźniał, zależy w dużej mierze od tego, jak Polska będzie rządzona. Słowem, klucz do naszego dobrobytu dzierży nie kto inny, a my sami. – Reformy, które przedstawiamy w tym dokumencie, są odpowiedzią na problemy realnie dające się we znaki Polakom. Sprawdziliśmy, co ich boli w specjalnym badaniu ankietowym. Najbardziej chcą reform w ochronie zdrowia, wymiarze sprawiedliwości i gospodarce – tłumaczy Sebastian Stodolak, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.

Transmisję z tego wydarzenia można obejrzeć TUTAJ.

Polska dogoni Niemcy w **** roku! – prezentacja raportu „Bilans Otwarcia”

14/12/2023

Czy nasza pozycja względem najbogatszych gospodarek Europy się poprawia? Tak! Ale czy poprawia się w wystarczająco szybkim tempie? Oto pytanie, na które odpowiadamy w raporcie „Bilans Otwarcia 2023”. Zapraszamy na prezentację tego kompleksowego dokumentu, który analizuje wskaźniki gospodarcze w wymiarach takich, jak:
🔴 PKB per capita
🔴 Import/Eksport
🔴 Finanse publiczne
🔴 Inwestycje
🔴 Imigracja/Emigracja
🔴 Poziom życia

Prof. Krzysztof Piech, autor raportu, stara się przedstawić scenariusze doganiania Niemiec, które są wysoce zależne nie tylko od trendów zewnętrznych, lecz także od polityk wewnętrznych. Jeśli nic się nie zmieni, a tempo rozwoju gospodarczego zostanie zachowane, dogonimy naszego zachodniego sąsiada dopiero w połowie lat 60. XXI w., ale jeśli uda się w Polsce wprowadzić prowzrostowe reformy może to wydarzyć się już w… właśnie tego dowiecie się w trakcie prezentacji raportu!

Transmisję z prezentacji można obejrzeć TUTAJ.

Premiera książki „Dawid, Goliat i Partnerzy” Cezarego Kaźmierczaka

13/12/2023

W Świetlicy Wolności wraz z Wydawnictwem WEI zorganizowaliśmy premierę książki Cezarego Kaźmierczaka „Dawid, Goliat i Partnerzy”, która odkrywa nieznane dotąd kulisy podziemia w PRL.

Podczas tego niezwykłego wieczoru Autor podzielił się swoimi wspomnieniami z czasów działalności w podziemiu, będąc założycielem „Cyrku” oraz współzałożycielem Komitetu Oporu Społecznego i Radia Solidarność w Siedlcach.

Towarzyszyli mu:
🔴 Jolanta Wiśniewska, działająca w warszawskim Radiu Solidarność,
🔴 Zbigniew Janas, członek kierownictwa warszawskiego podziemia.

Spotkanie poprowadził Jerzy Wysocki, dziennikarz prasy podziemnej.

📖 Książkę można kupić tutaj: https://wydawnictwo.wei.org.pl/product/dawid-goliat-i-partnerzy

E-commerce opportunities to digitize and boost your business in Poland

4/12/2023

Warsaw Enterprise Institute we współpracy z Alibaba.com i Webidoo zorganizowali dyskusję dotyczącą perspektyw dla małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie e-commerce.

Paneliści:
🔴 Piotr Palutkiewicz – wiceprezes WEI
🔴 Cezary Bachański – ekspert WEI, Dyrektor Forum MSP w ZPP
🔴 Guido Parodi – Managing Director IC Digital IC&Partners
🔴 Stefano Giusto – EU Strategic Partnerships Manager Alibaba Group
🔴 Tiberia Perez – Digital Export Manager Webidoo

Premiera książki: „Mity i Zaklęcia XXI wieku”

29/11/2023

„Mity i Zaklęcia XXI wieku” to fascynująca podróż przez współczesne wierzenia i przesądy, które kształtują naszą rzeczywistość. Autor, Przemysław Staciwa, z niezwykłą wnikliwością analizuje, jak dawne mity odnajdują się w nowoczesnym świecie, wpływając na nasze życie, politykę, a nawet technologię.

Goście:
🔴 Przemysław Staciwa – dziennikarz, laureat Kryształowego Ekranu, znany z głębokich reportaży i publikacji w prestiżowych tytułach.
🔴 Tomasz Wróblewski – prezes Warsaw Enterprise Institute, dziennikarz z międzynarodowym doświadczeniem, twórca „Newsweek Polska” i „Forbes Polska”.

Debata „Odporni na cyberataki?”

23/11/2023

💼 Debata „Odporni na cyberataki?”

Warsaw Enterprise Institute zorganizował panel dyskusyjny na temat bezpieczeństwa cybernetycznego koncentrujący się na wyzwaniach i strategiach ochrony w obliczu rosnącego znaczenia Polski na scenie polityczno-gospodarczej i zagrożeniu ze strony cyberataków. 

W gronie ekspertów znaleźli się:
🔴 Jarosław Pudzianowski, Główny Specjalista Bezpieczeństwa Informacji, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (Ekspert w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji)
🔴 Piotr Osóbka, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa, Link4
🔴 Bartosz Pastuszka, CEO, NaviRisk
🔴 Dr hab. Małgorzata Skórzewska-Amberg, Profesor, Akademia Leona Koźmińskiego
🔴 Szymon Witkowski, Ekspert, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Autor raportu WEI
🔴 Piotr Apel, Niezależny Ekspert
🔴 Paweł Krakowian, Architekt Rozwiązań IT, Hewlett Packard Enterprise

**Partnerzy** 🤝 Akademia Leona Koźmińskiego, Generacja Innowacja

Premiera „Czarnej Księgi” wydatków publicznych

24/10/2023

Niewiele jest kwestii, co do których – przynajmniej teoretycznie – powinna panować powszechna zgoda ponad podziałami. Na pewno należy do nich przekonanie, że pieniądze pobierane w podatkach powinny być wydatkowane z głową i w sposób służący wszystkim obywatelom. Niestety, nie są.
 
Przygotowaliśmy „Czarną Księgę”, czyli zbiór 49 dowodów na to, że władza, zarówno ta lokalna, jak i samorządowa pieniądze podatnika traktuje rozrzutnie i bezmyślnie. Toalety publiczne w cenie warszawskiego mieszkania, zwijane drogi i zimne termy za setki tysięcy złotych, opóźnienia w wykonaniu ważnych inwestycji kosztujące setki milionów i puste dworce za miliardy? Wydaje się, że władza sądzi, że polski podatnik zniesie to wszystko biernie i pokornie.
 
W ramach premiery – oprócz prezentacji książki – odbyły się też dwie debaty, w których wzięli udział eksperci z Polski i zagranicy. 
 
Transmisję z premiery można obejrzeć TUTAJ.

Roast Podatków - Warsaw Stand-up x Turniak, Chojnacki, Kostelecki, Legońkoff, Pacuszkie

20/10/2023

20 października odbył się ROAST PODATKÓW W ŚWIETLICY WOLNOŚCI.

Imprezę poprowadził Ryszard Mazur!
Wystąpili:
Marcin Turniak
Marceli Chojnacki
Roman Kostelecki
Jarek Legońkoff
Bartek Pacuszkie

Imigranci. Szansa czy zagrożenie?

26/09/2023

Masowy napływ imigrantów od południowej granicy Unii Europejskiej. Kryzys migracyjny na wschodniej granicy sprokurowany przez Mińsk i Moskwę. Uchodźcy wojenni z Ukrainy… Migracje na świecie nabierają tempa i skali. Liczba międzynarodowych migrantów w 2020 r. przekroczyła 280 mln. I nie dziwi chęć poszukiwania lepszego miejsca do życia przez biednych tego świata. Jednak masowość tego zjawiska z jednej strony może wywoływać lokalne zaburzenia i problemy, z drugiej jest szansą dla starzejących się społeczeństw i gospodarek Zachodu. Żeby szansa nie została zaprzepaszczona, a problemy zminimalizowane, potrzeba państwom i regionom właściwych strategii migracyjnych.
 
O tym, jaką strategię powinna przyjąć UE i Polska rozmawialiśmy 26 września w Świetlicy Wolności w gronie ekspertów:
🔴 Jarema Piekutowski – publicysta, autor raportu WEI pt. „Migracje: niewykorzystana (na razie) szansa Polski”, którego premiera będzie miała miejsce podczas wydarzenia;
🔴 Dr Sara Bojarczuk – socjolożka, Ośrodek Badania nad Migracjami UE;
🔴 Paweł Musiałek – prezes Klubu Jagiellońskiego,
🔴 Tomasz Wróblewski – prezes Warsaw Enterprise Institute.
 
Transmisję z debaty można obejrzeć TUTAJ.

Jak bardzo wzrosną podatki?

20/09/2023

Kampanię wyborczą zdominowały postulaty „niskich i prostych podatków”. To słuszne postulaty. Jednak biorąc pod uwagę inne pomysły mainstreamowych partii, będą one bardzo trudne w realizacji. Zwiększanie finansowania publicznego w edukacji, zdrowiu, czy obronności przy jednoczesnym spowolnieniu gospodarczym oznacza, że ogólny poziom opodatkowania w Polsce w najbliższych latach będzie rósł. Jakich danin i jakich wzrostów można się spodziewać? Czy istnieje wyjście z tej sytuacji?
 
W dyskusji udział wzięli:
🔴 Cezary Bachański – przedsiębiorca, w wolnych chwilach publicysta, a także autor raportów i analiz gospodarczych dla Warsaw Enterprise Institute;
🔴 Gabriel Hawryluk – młodszy analityk ekonomiczny FOR;
🔴 Szymon Witkowski – ekspert ZPP, Dyrektor Forum Pracy ZPP.
Moderatorem debaty był Andrzej Strojny – analityk WEI.
 
Transmisję z debaty można obejrzeć TUTAJ.

Pożegnanie lata z WEI w Świetlicy Wolności

21/09/2023

W ramach POŻEGNANIA LATA odbył się panel dyskusyjny, którego tematem była przyszłość internetu i jego fundamentalna rola w dostarczaniu bezpłatnych i dostępnych dla wszystkich informacji. Istnieją obawy, że internet jest zagrożony ze względu na propozycje legislacyjne Unii Europejskiej takie jak wprowadzenie opłat sieciowych, które mogą podnieść koszty usług internetowych, a w tym streamingu. Propozycja spotyka się z krytyką naukowców, polityków i mniejszych firm telekomunikacyjnych, które obawiają się, że mogą wzmocnić dominację największych operatorów, wpłynąć negatywnie na jakość treści internetowych oraz naruszyć neutralność sieci. Przykład Korei Południowej, która wprowadziła podobne rozwiązania, jest ostrzeżeniem przed tym podejściem.
 
🗣️ W dyskusji wzięli udział:
🔴 Roman Warszawski – influencer;
🔴 Paweł Lewandowski – Wiceminister Cyfryzacji;
🔴 Oskar Barcz – założyciel AT Cloud, inżynier programista;
🔴 Maciej Troć – prawnik specjalizujący się w fintechu, wykładowca akademicki;
🔴 Mateusz Mrozek – Dyrektor Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK.
 
Transmisję z debaty można obejrzeć TUTAJ.

Nowy plan wzmocnienia bezpieczeństwa Polski

6/07/2023

Środowiska ZPP, WEI, Forum Konsumentów przy współpracy z Defence24 zaprezentowali nowy plan wzmocnienia bezpieczeństwa Polski w ramach projektu Agenda Polska 2030. 
 
Nasz najnowszy dokument prezentowali:
🔴 Piotr Małecki, Prezes zarządu Defence24
🔴 Tomasz Wróblewski, Prezes Warsaw Enterprise Institute
🔴 Adam Eberhardt, Dyrektor Centrum Studiów Strategicznych WEI
🔴 Jakub Bińkowski, członek zarządu i dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Pizza i Pierogi. Spotkanie biznesu włosko-polskiego (Incontro d'affari italo-polacco)

30/06/2023

30 czerwca odbyło się spotkanie „Pizza i Pierogi, czyli spotkanie biznesu włosko-polskiego” w Świetlicy Wolności (ulica Nowy Świat 6/12 w Warszawie).
 
Podczas spotkania omówione zostały kwestie związane ze współpracą gospodarczą między Polską a Włochami. Głównymi gośćmi byli przedstawiciele włoskich przedsiębiorców w Polsce i polskich przedsiębiorców we Włoszech, a także eksperci rządowi w sprawach gospodarczych.
 
Partnerami wydarzenia byli: „Gazzetta Italia”, Włoski Mąż – delikatesy i wino, restauracja Bottegas

Debata poświęcona książce „WOKE S.A.”

14/06/2023

Wydawnictwo WEI oraz Warsaw Enterprise Institute przygotowały premierę książki „WOKE S.A.”. Spotkanie odbyło się w ramach debaty dotyczącej kierunku, w którym zmierza współczesny świat.
 
W debacie wzięli udział:
🔴 Prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, profesor nauk humanistycznych, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy;
🔴 Dr Katarzyna Szumlewicz – doktor nauk społecznych, publicystka, autorka licznych publikacji na temat współczesnej kultury i edukacji;
🔴 Rafał Antoni Ziemkiewicz – dziennikarz, publicysta, pisarz science fiction, jeden z najbardziej rozpoznawalnych komentatorów bieżącej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.

Debata „Przyszłość Pieniądza”

30/05/2023

30 maja odbyła się debata wokół książki „Przyszłości pieniądza” Eswara Prasada.

W debacie wystąpili:
🔴 Prof. Tomasz Ochinowski – Katedra Psychologii i Socjologii Zarządzania;
🔴 Aleksander Pawlak – prezes firmy Tavex;
🔴 prof. Krzysztof Piech – Profesor nadzwyczajny doktor habilitowany nauk; ekonomicznych, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, startupowiec, bitcoinowiec.
🔴 Piotr Rosik – zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG, wcześniej z-ca redaktora naczelnego portalu Strefa Inwestorów (2017–2022).

Debata „Przyszłość Pieniądza”

29/05/2023

 Warsaw Enterprise Institute oraz Institute for Economic Research and Policy Consulting (Ukraina) serdecznie zapraszają na debatę online (via ZOOM) pt. „Perspektywy Ukrainy na rynku rolno-spożywczym UE: trwająca integracja i wyzwania akcesyjne. Wizja Ukrainy i Polski”. Dyskusja odbędzie się w języku angielskim.
 
Dyskusja jest organizowana w ramach projektu „Integracja Ukrainy z rynkiem wewnętrznym UE: postępy w ramach Umowy Stowarzyszeniowej i nowe możliwości” realizowanego przez IER w partnerstwie z RAC „Społeczeństwo i Środowisko” i DiXi Group przy wsparciu finansowym International Renaissance Foundation (IRF), Ukraina.

Unijny handel emisjami. Komu szkodzi, komu pomaga

23/05/2023

Warsaw Enterprise Institute szanuje ustalenia nauki względem zmian klimatu. Diagnoza to jedno, a leczenie to drugie. Klimatyczne recepty przepisywane przez unijnych polityków takie, jak handel uprawnieniami do emisji CO2 wydają się mieć co najmniej jedną sporą wadę: generują koszty gospodarcze. Od 2029 r. europejski system handlu emisjami CO2 ma objąć także – obok przemysłu – ogrzewanie budynków mieszkalnych i transport prywatny.
 

Free Market Road Show (Kraków)

28/04/2023

Free Market Road Show to konferencja, która gromadzi naukowców, przedsiębiorców i autorów z dziedziny ekonomii z całego świata. Pierwszy raz organizowana była w Krakowie.
 
Było to otwarte wydarzenie z dyskusją odbywające się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i organizowane przez różnych międzynarodowych partnerów: Austrian Economic Center, Hayek Institute, Warsaw Enterprise Institute i wreszcie Polską Siecią Filozofii Ekonomii.

Konferencja Free Market Road Show Warsaw-Kyiv Road to freedom/Droga do wolności

27/04/2023

Free Market Road Show w Warszawie to inicjatywa Austrian Economics Center organizowana przez Warsaw Enterprise Institute i Centrum Wolnego Rynku Bendukidze.
 
W tym roku dyskutowaliśmy o przyszłej drodze Ukrainy do UE i wyzwaniach związanych z odbudową tego kraju. Naturalnie dyskutowaliśmy o tym w kontekście Polski i roli naszego kraju w tym procesie.

Inauguracja Projektu Agenda Polska 2030

04/04/2023

Pierwsza Agenda Polska powstała cztery lata temu. Szereg postulatów wynikających z ówczesnej analizy sytuacji polityczno-ekonomicznej zostało wykorzystanych, inne stały się jeszcze bardziej palące i wciąż czekają na swoje wdrożenie. Zdobyte doświadczenia dały nam nie tylko ogrom wiedzy, ale też wiarę, że nawet najbardziej ambitne i pozornie abstrakcyjne cele można zrealizować.
 
Dynamika wydarzeń ostatnich lat sprawia, że przed Polską otwiera się dzisiaj historyczna możliwość. Od tego, jak wykorzystamy już dziś rosnące znaczenie Polski w Europie, może zależeć nie tylko nasz dobrobyt i bezpieczeństwo, ale porządek polityczny całej Europy.
Dlatego rozpoczynamy nową edycję projektu Agenda Polska 2030, w której jako środowisko i szeroki zespół ekspertów odniesiemy się do najważniejszych wyzwań i stanu państwa w obszarach sądownictwa, edukacji i szkolnictwa wyższego, ochrony zdrowia, gospodarki, polityki społecznej oraz bezpieczeństwa.

Zbyt duże poświęcenie? Kulturowe i społeczne czynniki wpływające na postrzeganie macierzyństwa w Polsce

08/03/2023

Debata o dzietności sprowadzana jest często do czynników ekonomicznych. Są one istotne, jednak niska dzietność w bardzo bogatych społeczeństwach wskazuje, że przy podejmowaniu decyzji o rodzicielstwie istotne są też kwestie kulturowe i społeczne. Można odnieść wrażenie, że atmosfera wokół posiadania dzieci w Polsce nie jest najlepsza – jest przedstawiane w mediach jako wyzwanie wiążące się nie tylko z kosztami, ale i wielkim ryzykiem.
 
W trakcie debaty omówiliśmy popularne wyobrażenia o posiadaniu dzieci, spróbujemy prześledzić główne narracje kształtujące te postawy (z naciskiem na media i social media) oraz zadaliśmy pytanie, czy możliwa oraz pożądana jest ich radykalna zmiana. 

Jak inflacja zubaża Polaków? Debata i prezentacja raportu

28/02/2023

WEI zorganizował debatę pt. „Jak inflacja zubaża Polaków?”.
 
„Nie ma subtelniejszego, pewniejszego sposobu na podważenie fundamentów społeczeństwa niż psucie pieniądza. Ten proces angażuje wszystkie ukryte prawa ekonomii po stronie zniszczenia i robi to w sposób, który potrafi zdiagnozować jedna osoba na milion”. Czy to słowa jakiegoś „rynkowego fundamentalisty”? Nie. To słowa Keynesa. Nawet on rozumiał znaczenie stabilnych cen dla dobrobytu. Od dwóch lat Polacy doświadczają skutków rosnących w wyniku inflacji kosztów życia. WEI w najnowszym raporcie pokazuje, które grupy społeczne inflacja zubożyła dotąd najbardziej. W trakcie eksperckiej dyskusji wskażemy przyczyny problemu oraz sposoby jego rozwiązania.

Społeczne zaangażowanie i bezpieczeństwo Polski – gdzie jesteśmy rok po wybuchu wojny w Ukrainie?

09/01/2023

Zbliża się rok od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, dlatego organizatorzy chcą podjąć dyskusję na temat: fenomenu społecznego zaangażowania Polaków w sytuacjach kryzysowych, inicjatyw organizacji pozarządowych, niosących pomoc obywatelom Ukrainy na poziomie krajowym i europejskim, rosnącej pozycji Polski i krajów bałtyckich na arenie międzynarodowej oraz zwiększenia bezpieczeństwa Polski i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
 
W ramach Salonu Debat odbyły się dwie dyskusje:
➡️ DEBATA I: „Bezpieczeństwo regionu Europy Środkowo-Wschodniej w dobie wojny w Ukrainie” w godz. 17:05-18:05
➡️ DEBATA II: „Rok wsparcia Ukrainy. Czego nauczyła nas wojna za wschodnią granicą?” godz. 18:10-19:10.

Dyskryminacja i Nierówności – czy i jak to nas dotyczy?

01/02/2023

„Dyskryminacja i nierówności” daje szeroki wachlarz dowodów empirycznych, które podważają tezę, że różnice ekonomiczne mogą być wyjaśnione przez jakikolwiek jeden czynnik, czy to dyskryminację, wyzysk, czy genetykę. Książka przedstawia społeczne konsekwencje tych wizji – od katastrof edukacyjnych po powszechną przestępczość i przemoc.
Na te pytania podczas debaty odpowiedzieli prelegenci:
🔹 Michał Gulczyński – doktorant na Uniwersytecie Bocconiego w Mediolanie, ekspert Klubu Jagiellońskiego,
🔹 Tomasz Rostkowski – profesor SGH, autor wielu książek i artykułów o tematyce zarządzania,
🔹 Katarzyna Szumlewicz – doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, magister filozofii; krytyczka literacka, eseistka i publicystka,
🔹 Jan Śpiewak – polski polityk, socjolog, publicysta, działacz społeczny i samorządowy. 
Pokaż mniej

Pierwszy rok wojny. Odporność polityczna, ekonomiczna, społeczna Polski

30/01/2023

Warsaw Enterprise Institute monitoruje nastroje polskiego społeczeństwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę oraz uchodźców, którzy napłynęli do naszego kraju.
 
Z tej okazji zorganizowaliśmy prezentację najnowszej edycji badania „Postawy Polaków wobec wojny w Ukrainie” oraz debatę ekspertów, w trakcie której oszacowali oni odporność Polski i Zachodu pod względem politycznym, ekonomicznym i społecznym na wydarzenia na wschodzie.

Premiera filmu „Opowieść o Krzysztofie Fryderyku Brunie”

17/01/2023

Warsaw Enterprise Institute zorganizował premierę filmu pt. „Opowieść o Krzysztofie Fryderyku Brunie”.
 
Lata Królestwa Kongresowego były epoką powstawania fortun naturalizowanych cudzoziemców – nie tylko w Łodzi i jej okolicach i nie tylko w przemyśle. Dobrą koniunkturę gospodarczą wykorzystali też obrotni rzemieślnicy, tworząc rodzinne firmy, którym kres położyły dopiero ostatnia wojna i rządy komunistów. Ewangelik Mikołaj Karol Brun, warszawski mieszczanin, Niemiec z pochodzenia, 8 października 1795 roku świętował narodziny syna, Krzysztofa Fryderyka. Był niezamożnym rzemieślnikiem i dla syna przewidział typowo rzemieślniczą karierę. 
 

Premiera filmu „Bankier trzech królów. Opowieść o Janie Bonerze”

16/01/2023

Warsaw Enterprise Institute zorganizował premierę filmu pt. „Bankier trzech królów. Opowieść o Janie Bonerze”.
 
Jan Boner wywodził się z Alzacji. Wraz z braćmi Jakubem i Fryderykiem w drugiej połowie XV wieku osiedlił się we Wrocławiu. 7 lutego 1483 roku Jan Boner wyemigrował do Krakowa, gdzie przed radą miejską złożył przysięgę, stając się obywatelem miasta. Był założycielem polskiej gałęzi rodu Bonerów – rodziny mieszczańskiej w późnym średniowieczu osiedlonej na Śląsku i w Małopolsce, której przedstawiciele od XV wieku odgrywali ważną rolę na dworze Jagiellonów. W 1498 roku stał się członkiem rady miejskiej w Krakowie, a w 1522 wszedł w skład 6-osobowej komisji zarządzającej miejską kasą. 
 

Najbogatszy bankier schyłku rzeczypospolitej. Opowieść o Piotr Fergussonie Tepperze.

10/01/2023

Warsaw Enterprise Institute zorganizował premierę filmu pt. „Najbogatszy Bankier Rzeczypospolitej. Opowieść o Piotrze Fergussonie Tepperze”.
 
Ten finansista żydowskiego pochodzenia, inaczej niż wielu mu współczesnych bankierów i przemysłowców, nie zmienił religii swoich przodków. Był utalentowanym bankierem, a przy tym wielkim filantropem i gorącym patriotą. Dzięki tysiącom rubli, hojnie łożonych przez Wawelberga, pod strzechy trafiły dzieła wielkich polskich pisarzy w tanich wydaniach.
 

Premiera filmu pt. „Wielki finansista i filantrop. Opowieść o Hipolicie Wawelbergu”

05/01/2023

Warsaw Enterprise Institute zorganizował premierę filmu pt. „Wielki finansista i filantrop. Opowieść o Hipolicie Wawelbergu”.
 
Ten finansista żydowskiego pochodzenia, inaczej niż wielu mu współczesnych bankierów i przemysłowców, nie zmienił religii swoich przodków. Był utalentowanym bankierem, a przy tym wielkim filantropem i gorącym patriotą. Dzięki tysiącom rubli, hojnie łożonych przez Wawelberga, pod strzechy trafiły dzieła wielkich polskich pisarzy w tanich wydaniach.
 

WEI podsumowuje rok 2022 (oraz zaprasza na lampkę wina)

22/12/2022

Spotkanie z Cwanym Mikołajem, czyli WEI podsumowuje rok 2022.
 
Warsaw Enterprise Institute zorganizował w Świetlicy Wolności spotkanie podsumowujące rok 2022. W trakcie spotkania Tomasz Wróblewski omówił najważniejsze wydarzenia tego roku i wskazał kierunki rozwoju naszej fundacji w 2023 r. Adam Eberhardt zilustrował działania fundacji w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Natomiast Sebastian Stodolak przedstawił nasz najnowszy Raport Cwanego Mikołaja, w którym szacujemy fiskalne koszty prezentów rozdawanych nam przez rząd. Natomiast Michał Banaś, dyrektor wydawniczy WEI, przedstawił nasze publikacje.

Jaka przyszłość rynku nieruchomości w Polsce?

19/12/2022

Warsaw Enterprise Institute zorganizował debatę pt. „Jaka przyszłość rynku nieruchomości w Polsce?”.
 
Kryzys na rynku nieruchomości zbliża się wielkimi krokami. O ile nie obserwujemy aktualnie dużych spadków cen, o tyle biorąc pod uwagę wysokość inflacji, nominalnie tracą one w dużym tempie na wartości. W ostatnim czasie rząd podejmuje wiele działań legislacyjnych mających poprawić tę sytuację i uratować tę część gospodarki, między innymi poprzez wprowadzenie budowy domu na podstawie zgłoszenia czy nowelizację programu mieszkanie bez wkładu własnego. Czy te działania są optymalne? Czy rząd powinien w tej sytuacji zaingerować? Jaka jest przyszłość młodego człowieka szukającego swoich pierwszych czterech kątów? Na te pytania odpowiedzieliśmy podczas przeglądu legislacyjnego!

Jak ma wyglądać system kaucyjny?

16/12/2022

Warsaw Enterprise Institute zorganizował debatę pt. „Jak ma wyglądać system kaucyjny?”.

Przy okazji implementacji tzw. dyrektywy plastikowej, polski rząd zamierza wprowadzić system kaucyjny. Jego kształt ostatnio jest szeroko komentowany przez różnych ekspertów oraz media. Czy propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska ma odpowiedni kształt? Jak wygląda to w innych państwach Unii Europejskiej?

Czy to na pewno konieczne rozwiązania? Na te pytania odpowiedzi znaleźliśmy podczas kolejnego przeglądu legislacyjnego!

Jaka przyszłość edukacji?

14/12/2022

Warsaw Enterprise Institute zorganizował debatę pt. „Jaka przyszłość edukacji?”.

Dobry system edukacyjny cechuje się różnorodnością, jest zdecentralizowany i taki, który nie wyklucza alternatywnych form kształcenia. Do takich form należy między innymi edukacja domowa, która w ostatnim czasie za pośrednictwem ustawy Lex Czarnek została w znaczny sposób ograniczona. Dodatkowym elementem ustawy jest wprowadzenie konieczności akceptacji przez kuratorów oświaty każdego NGO chcącego przeprowadzić zajęcia w danej placówce, co skutkować może upolitycznieniem tego procesu. 

Czy to koniec pożyczek pozabankowych?

13/12/2022

Głośno komentowana ustawa o przeciwdziałaniu lichwie miała pomóc konsumentom poczuć się bezpiecznie. Jej finalna forma w znaczny sposób odbiega od tego celu i ingeruje w swobodę zawierania umów. Skutkiem jej jest również ograniczenie rynku pożyczek i uniemożliwienie zaciągnięcia kredytów przez część zainteresowanych konsumentów. Może to skutkować koniecznością korzystania z lombardów, których działalność jest znacznie mniej restrykcyjnie regulowana, a potencjalne koszty uzyskania finansowania mogą być znacznie wyższe, co w aktualnej sytuacji wysokich kosztów energii, jak i samego życia może przynieść odwrotny od zakładanego skutek. 

Skuteczny rzecznik reformy monetarnej. Opowieść o Mikołaju Koperniku

12/12/2022

W Świetlicy Wolności wspólnie obejrzeliśmy film pt. „Skuteczny rzecznik reformy monetarnej. Opowieść o Mikołaju Koperniku”.
 
Jest to efekt wielomiesięcznej pracy Warsaw Enterprise Institute, powstały na podstawie bohaterów książki „Poczet Polskich Przedsiębiorców”. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Polska zwalnia. Czy będziemy kiedyś tak zamożni, jak Niemcy?

12/12/2022

12 grudnia odbyła się debata Warsaw Enterprise Institute „Polska zwalnia. Czy będziemy kiedyś tak zamożni, jak Niemcy?” prezentująca #RaportWEI pt. Bilans Otwarcia 2022❗
 
Stopniowo słabnie tempo rozwoju Polski. W połowie lat 90. byliśmy wiceliderem UE. Bieżący rok będzie dużo trudniejszy – wg prognoz MFW będziemy na 13. miejscu w UE, a w przyszłym będziemy dopiero na 21. miejscu w UE. Czy wobec tego możemy liczyć, że kiedykolwiek pod względem zamożności dogonimy Niemcy? Więcej w naszym raporcie!

Debaty: „Senior w świecie handlu przyszłości” i „Handel w świecie Jetsonów”.

24/11/2022

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu przy ulicy Towarowej 55, odbyła się konferencja organizowana przez Warsaw Enterprise Institute. Podczas konferencji, w ramach której zostały przeprowadzone dwie debaty, eksperci mieli okazję podyskutować na tematy związane z ekonomią i handlem. 
 

Rosyjska inwazja na Ukrainę – test dla Zachodu. Jak go zdaje?

22/11/2022

W siedzibie WEI odbyła się debata „Rosyjska inwazja na Ukrainę – test dla Zachodu. Jak go zdaje?”. 
Minęło już ponad 8 miesięcy od inwazji Rosji na Ukrainę. W towarzystwie ekspertów wzięliśmy pod lupę raz jeszcze ten okres, zadając przede wszystkim pytanie o to, jak na wydarzenia w Ukrainie reagował Zachód – USA, UE. 

8 miliardów Ziemian, ale “depopulacja” za rogiem - Debata WEI

14/11/2022

Okazja do przeprowadzenia tej debaty była niebagatelna. Populacja Ziemi przekroczyła bowiem w połowie listopada 8 mld dusz. Dotąd nie ziściły się żadne katastroficzne prognozy związane z „bombą populacyjną” – ludzkość w miarę przyrostu populacji była coraz bardziej syta, coraz lepiej ubrana i coraz zdrowsza. To jednak może nie trwać wiecznie. 

POLSKA a UNIA EUROPEJSKA – co dalej?

09/11/2022

Historyczne próby dla projektu, jakim jest Unia Europejska nie ustają. Kryzys finansów publicznych jej członków, brexit, pandemia i w końcu wojna testują wytrzymałość tej instytucji do granic możliwości. Na to wszystko nakładają się ambitne polityki klimatyczne. Spójność projektu unijnego stoi dzisiaj pod znakiem zapytania, a układ grających w nim sił politycznych nie jest już jasny i przewidywalny. Jak w tej sytuacji powinna odnaleźć się Polska? O tym rozmawialiśmy podczas naszej kolejnej debaty. 

Debata WEI „Nowe media: publiczne, nie państwowe”

17/10/2022

W Świetlicy Wolności odbyła się premiera filmu pt. „Majątek dzięki »Czarnej sztuce«. Opowieść o Janie Hallerze”. Jest to efekt wielomiesięcznej pracy Warsaw Enterprise Institute, powstały na podstawie bohaterów książki „Poczet Polskich Przedsiębiorców”. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Debata WEI „Nowe media: publiczne, nie państwowe”

23/09/2022

W trakcie debaty zastanowiliśmy się na tym, czy zarysowany w raporcie autorstwa Stefana Sękowskiego obraz ewolucji mediów nie jest nazbyt optymistyczny i co ewentualnie może zepchnąć ją na z punktu widzenia społecznego niekorzystne tory. Jak zapewnić nowym środkom przekazu odpowiednie warunki rozwoju – a także jak stworzyć ekosystem oparty na zdrowej konkurencji o konsumenta wartościowych treści. 

Bez wyroku, bez procesu, bez aktu oskarżenia. Prezentacja raportu WEI

12/09/2022

WEI zorganizował konferencję pt.  „Bez wyroku, procesu i aktu oskarżenia. Nadużywanie tymczasowego aresztowania w Polsce”.

 
Na konferencji pojawili się reprezentanci: RPO, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, CourtWatch, White Stone, Stowarzyszenia Niepokonani i kanału „Prawo Marcina”. Swoją obecnością zaszczyci nas także profesor Robert Gwiazdowski.

Agenci Kremla. Spotkanie z Adamem Jaworem, płk rez. kontrwywiadu

23/08/2022

23 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie sympatyków Warsaw Enterprise Institute, podczas którego odbyła się rozmowa z płk Adamem Jaworem pt. „Agenci Kremla. Jak naprawdę działają rosyjskie służby wywiadowcze?”.

Mearsheimer? Kto naprawdę jest realistą? Interes Polski na arenie międzynarodowej

16/08/2022

W gronie eksperckim rozmawialiśmy o różnych „realizmach” w relacjach międzynarodowych i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, któremu z nich najbliżej do trafnego opisu zachodzących zjawisk.
 

Bez wyroku, bez procesu, bez aktu oskarżenia. Prezentacja raportu WEI

12/08/2022

Celem raportu było zbadanie oraz zwiększenie świadomości dotyczącej problemu, jakim jest nadużywanie tymczasowego aresztowania w Polsce. Dodatkowo raport zawiera pakiet rekomendacji, które mogą doprowadzić do ograniczenia nadużyć.

Wskaźnik Bogactwa Narodów - Edycja 2022

20/07/2022

Co mierzy Wskaźnik Bogactwa Narodów? Składa się z dwóch filarów. Prywatnych wydatków per capita oraz z podzielonych na kategorie i ocenionych pod względem jakości wydatków publicznych. Nie chcemy konkurować z miarą, jaką jest PKB, ale świadomość niedoskonałości tego tradycyjnego wskaźnika każe nam szukać alternaty, które ukazują rzeczywistość gospodarczą w, jak nam się wydaje, pouczający sposób. W najnowszej edycji niemal wszystkie klasyfikowane kraje zaliczył spadek wskazań WBN. Wyjątki to Polska oraz Irlandia, choć ta druga jest w zestawieniu krajem wyjątkowym ze względu na strukturę irlandzkiego PKB, rozdętego dzięki amortyzacji aktywów przenoszonych do tego kraju ze względów podatkowych przez międzynarodowe firmy.

Zachód powinien dalej pomagać Ukrainie - ale dlaczego?

18/07/2022

Przedłużająca się wojna na Ukrainie nie jest już newsem z pierwszych stron gazet. Społeczeństwa zachodnie – jakkolwiek brutalnie to brzmi – przyzwyczajają się do niej. Każdy mierzy świat swoimi problemami, a na Zachodzie głównym problemem jest w tej chwili spadek poziomu życia spowodowany inflacją. Można się więc spodziewać, że presja na polityków UE czy USA, by angażować się w sprawy Ukrainy, będzie malała. Politycy zauważą, że w cyklu wyborczym liczą się rzeczy, które można zaoferować bezpośrednio własnym obywatelom, a nie inicjatywy podejmowane za granicą. 

Dlaczego wszystko drożeje?

17/05/2022

Nie da się ukryć, że jednym z najbardziej rozgrzewających opinię publiczną tematów od początku roku jest inflacja. Zgodnie z danymi GUS, w kwietniu inflacja konsumencka wyniosła 12,3% w ujęciu rocznym, co czyni ją jedną z najwyższych od wielu lat. Pomimo konsekwentnych podwyżek przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych nadal nie widać na horyzoncie poprawy obecnej sytuacji.

Gdzie mają mieszkać Ukraińcy?

16/05/2022

 Spośród różnych obszarów niepewności kwestia uchodźców napływających z Ukrainy do Polski wyróżnia się szczególnym znaczeniem dla przyszłości naszego kraju. Jeszcze w styczniu 2022 r. możliwość nagłego pojawienia się na naszym terytorium dodatkowego 2,9 mln osób wydawała się czysto teoretyczna i mimo że uczulali na nią eksperci – w tym eksperci Warsaw Enterprise Institute – decydenci tylko pobłażliwie kiwali głowami, nie podejmując żadnych realnych działań przygotowawczych. Wojna jednak wybuchła. Ziścił się scenariusz masowego napływu uchodźców, wymuszając na polskim społeczeństwie, gospodarce oraz instytucjach państwa natychmiastowe dostosowania. 

Free Market Road Show

28/04/2022

🗣️ Free Market Road Show jest największą międzynarodową platformą wymiany myśli i wypracowywania rozwiązań ekonomicznych i społeczno-politycznych z libertariańskiego, konserwatywnego i rynkowo-liberalnego punktu widzenia. Oferuje unikalną możliwość osobistej dyskusji z decydentami z kręgów polityki i biznesu.
 

Miliardy w polubieniach - ile warte są nasze dane w sieci

26/04/2022

Nie ważne, czy wrzucasz swoje zdjęcie, mem z kotem, czy lajkujesz czyjś post – wszystkie twoje sieciowe aktywności przedstawiają dla internetowych platform wartość komercyjną. Sam temat wartości danych użytkowników usług cyfrowych w ostatnim czasie stanowi temat debaty publicznej i wywołuje wiele kontrowersji. Pojawiają się nawet głosy, że użytkownicy sieci dają firmom internetowym więcej niż otrzymują. Czy tak jest faktycznie? Dyskusja o wartości danych jest w dużej mierze dyskusją o zasadności interwencji państwa w relacje między użytkownikami a dostawcami usług cyfrowych. 

Jak uszczęśliwić McCartney'a - debata o majątkowych prawach autorskich w XXI w

13/04/2022

Wszyscy cenimy sobie dostęp do dzieł kultury, który uzyskujemy w bezprecedensowej skali dzięki nowym technologiom. To jest jednak tylko jedna strona medalu. Druga związana jest z odpowiednim wynagrodzeniem twórców, którzy – wedle niektórych głosów, np. słynnego Beatlesa Paula McCartney’a – nie otrzymują adekwatnej gratyfikacji. To właśnie jeden z powodów, dla którego wysuwano w Polsce postulaty dot. wprowadzenia podatku reprograficznego. Tradycyjnie pośredniczeniem w przekazywaniu pieniędzy od użytkowników do twórców pośredniczą organizacje zarządzania zbiorowego, z których najbardziej znaną jest ZAIKS. Pomiędzy OZZ na dostawcami nowych technologii powstało niezdrowe napięcie – ale czy naprawdę tak musi być? 

Podatki, czy zaciskanie pasa? Jak finansować wojsko?

28/03/2022

Obrona obywateli przed agresją zewnętrzną to podstawowa funkcja państwa. Obecnie Polska wydaje na obronność ponad 2 proc. swojego PKB, jednak w obliczu wojny na Ukrainie konieczne będzie podniesienie tej kwoty i modernizacja armii. Z czego ją sfinansować? Rząd PiS proponuje wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię, co może prowadzić do skokowego wzrostu zadłużenia kraju. Czy są inne sposoby? W gronie eksperckim rozważymy, czy nie nadszedł czas na redukcję wydatków socjalnych, zmniejszenie awaryjnego finansowania mediom narodowym, a może emisję specjalnych obligacji wojennych. Pojawiają się także głosy o nieuchronności podnoszenia podatków – czy zasadne? A może wydatki na zbrojenia Polski powinni sfinansować także  inni członkowie UE, której to my będziemy w razie czego bronić przed agresją ze Wschodu.

Polacy gotowi na kryzys?

17/03/2022

Z badań przeprowadzonych przez Maison&Partners na zlecenie Warsaw Enterprise Institute i przy współpracy z Defence24.pl wynika, że społeczeństwo polskie jest chętne do obrony i wsparcia Ojczyzny, ale z drugiej strony jest bardzo słabo do tego przygotowane. Jednak co jest optymistyczne – społeczeństwo chce dokształcać się w tym zakresie. Ponadto:
– Gotowość do zaangażowania się w obronę kraju w razie wojny deklaruje 66% dorosłych Polaków, z czego 17% – w walkę na froncie, a 49% w inne działania związane z obronnością, ale bez walki.
– Co trzeci dorosły Polak wolałby nie angażować się w obronę kraju, a zostawić to odpowiednim służbom.
– Mężczyźni częściej niż kobiety deklarują, że w przypadku zagrożenia/sytuacji kryzysowej, wiedzieliby, jak należy się zachować oraz że w razie potrzeby, posiadają przydatne przedmioty.
 

Debata WEI ,,Paliwa a fuzja''

14/03/2022

Fuzja Orlenu i Lotosu to historyczny moment dla polskiej branży paliwowej. Środki zaradcze wynegocjowane przez PKN Orlen z KE mogły być zrealizowane w kilku wariantach – od opcji minimum (jedynie sprzedaż aktywów) po opcję maksimum (nawiązanie przez PKN Orlen partnerstwa biznesowego z globalnym graczem). Udało osiągnąć się opcję maksimum, pomimo negatywnych perspektyw dla branży rafineryjnej i wyzwań związanych z zaostrzającymi się regulacjami środowiskowymi. Dopełnieniem całego procesu jest faktu, że od tego roku popłynie 20 mln ton ropy od Arabii Saudyjskiej.

Partnerem debaty jest PKN ORLEN S.A (www.orlen.pl.)

Program debaty: Program Debaty

Czy Schwab ma rację? Kapitalizm interesariuszy. Niebezpieczna wizja.

03/03/2022

Pandemia COVID-19 stała się silnym bodźcem do krytyki gospodarki rynkowej. Kapitalizm akcjonariuszy, czyli właścicieli, ma zastąpić promowany przez Klausa Schwaba, twórcę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos kapitalizm, interesariuszy. Jest on „…formą kapitalizmu, w której przedsiębiorstwa nie tylko optymalizują krótkoterminowe zyski dla akcjonariuszy, ale dążą do tworzenia długoterminowej wartości, biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich swoich interesariuszy i ogółu społeczeństwa” Któż nie zgodzi się z taką deklaracją? Wydaje się niekontrowersyjna, ale tylko pozornie. Taką formę kapitalizmu wdrażać miałyby rządy z pomocą mechanizmów regulacyjnych promujących pozafinansowe kryteria oceny działania firmy: ESG (Environmental, Social, Governance). 

Szkoła do reformy! - Spotkanie sympatyków WEI

25/02/2022

Z jednej strony polski system edukacyjny na poziomie podstawowym i średnim kształci uczniów na relatywnie wysokim poziomie – tak wynika chociażby z międzynarodowego rankingu PISA. Z drugiej strony polskie szkoły borykają się z nieustannym niedofinansowaniem, a sztywny system opłacania nauczycieli pozostawia wiele do życzenia, co odbiera bodźce do podnoszenia jakości kształcenia. W dobie gospodarki opartej na wiedzy, podnoszenie jakości kształcenia coraz wydatnie przekłada się na dochód obywateli i innowacyjność gospodarki, a zaniedbania w tej mierze utrudniają nadganianie najbogatszych gospodarek. Jak zadbać o dobrą jakość polskiego szkolnictwa? Wydaje się, że system oświaty powinien dopuszczać więcej inicjatywy prywatnej, samorządności i niezależności, a jednak obecnie mamy legislacyjna tendencję idącą w przeciwnym kierunku.

Czego by tu jeszcze zakazać? - Debata WEI

17/02/2021

Współczesna polityka publiczna korzysta często z narzędzia, jakim są zakazy wykonywania danych działalności, czy produkowania określonych towarów. Na poziomie unijnym zakazy takie związane są najczęściej z celami klimatycznymi (od zakazu plastikowych słomek po planowany zakaz handlu autami spalinowymi), na poziomie krajowym pojawiają się także zakazy w ramach celów zdrowotnych (np. zakazy reklamy używek), czy społecznych (zakaz handlu w niedzielę). Zakazy jednak z ekonomicznego pkt widzenia nie są jednak polityką bez kosztową. Rynek reaguje na nie, oferując substytuty zakazanych produktów (jak w przypadku dopalaczy), bądź obchodząc je, wykorzystując luki w prawie (jak w przypadku zakazu handlu).

Spotkanie sympatyków WEI

25/01/2022

Mimo, że zmiany wprowadzone przez polski ład to kilkanaście ulg podatkowym Polakom wcale nie żyje się lżej. Przyczyną jest między innymi rosnąca inflacja. Nasze oszczędności topnieją, a nie wiadomo za bardzo które sposoby ochrony wartości pieniądza miałby wybierać zwykły kowalski. O skutkach inflacji dla obywateli i najlepszych sposobach jej zwalczania porozmawialiśmy w gronie ekspertów z okazji spotkania sympatyków Warsaw Enterprise Isntitute. W debacie wzięli udział: Cezary Kaźmierczak, Tomasz Wróblewski, Sławomir Dudek, Andrzej Kubisiak oraz Sebastian Stodolak

Cyfrowe waluty banków centralnych - szanse i zagrożenia​

18/12/2021

Cyfryzacja stanowi jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin życia społecznego, a pandemia COVID-19 tylko spotęgowała to wrażenie. Wielu ludzi i duża część firm zaczęła wykonywać czynności za pośrednictwem internetu. Nieodłączną częścią cyfryzacji stały się też w ostatnim czasie kryptowaluty, które są już jej symbolem. Niektóre kraje pokusiły się nawet o uznanie jednej z kryptowalut (bitcoin) za oficjalny środek płatności.

Ostatnio coraz głośniejsze są informację odnoszące się do CBDC (z ang. CBDC – central bank digital currency). Stanowi to złą wiadomość dla producentów portfeli. Banki centralne już niedługo wyemitują cyfrowe waluty! Nad polskim cyfrowym złotym pracuje NBP. Wprowadzenie tego rodzaju walut w system finansów bankowych oznacza rewolucję dla polityki pieniężnej, modelu biznesowego banków, konsumenta, podatnika i obywatela.

 

Kiedy dogonimy króliczka? - analiza gospodarcza i dynamika rozwoju polski na tle innych państw

16/12/2021

Przedstawiamy kolejny, siódmy raport z serii Bilans Otwarcia – Warsaw Enterprise Institute. Podobnie jak w poprzednich latach oceniamy kondycje gospodarczą Polski i dynamikę jej rozwoju na tle innych państw Unii Europejskiej i światowych liderów.
W gronie ekspertów postaraliśmy się udzielić, odpowiedzieć na pytania:
Jak te wszystkie czynniki zadziałały na naszą gospodarkę? Kiedy dogonimy najbardziej rozwinięte kraje na kontynencie – w tym w szczególności Niemcy? Czy w wyniku działań podejmowanych przez rząd czas zrównania gospodarczego zmalał, czy może wręcz przeciwnie wydłużył się? Co należy zrobić, aby zmniejszyć przewagę i złapać w końcu tego upragnione króliczka?
 

Spotkanie sympatyków WEI

14/12/2021

Tym razem w wyjątkowej przedświątecznej atmosferze posłuchaliśmy wystąpienia prof. Roberta Gwiazdowskiego, który opowiedział o galimatiasie podatkowym panującym w Polsce i o tym, jak sobie z nim radzić. Jednocześnie tego wieczoru odbyła się debata i premiera najnowszej książki wydanej przez Wydawnictwo WEI pt. „Tyrania ekspertów”, w której ekonomista William Easterly, autor bestsellera „The White Man’s Burden”, śledzi historię walki z globalnym ubóstwem, pokazując nie tylko, jak stosowane taktyki zdeptały indywidualną wolność ubogich na świecie, ale również, jak stłumiły potrzebną debatę na temat alternatywnego podejścia do rozwiązania ubóstwa – wolności. W debacie wzięli udział: Łukasz Warzecha, Prof. Robert Gwiazdowski oraz Michał Banaś.

Debata WEI " W świecie awatarów. Wirtualna rzeczywistość- realny biznes."

03/12/2021

Warsaw Enterprise Institute zorganizowało debatę pt. „W świecie awatarów. Wirtualna rzeczywistość -realny biznes.”

W Eksperckim gronie odpowiedzieliśmy na pytania : jak zaawansowany jest ten proces? co go ogranicza, a co może przyśpieszyć?, jaką rolę odgrywają technologie wirtualne, jeśli chodzi o naszą relację ze światem rzeczywistym a innymi ludźmi?, czy można w sposób konstruktywny i pożyteczny połączyć „wirtual” z”realem?” oraz wreszcie – czy polscy przedsiębiorcy mogą na tym zupełnie nowym i powstającym na naszych oczach runku odegrać rolę, dostarczając własne rozwiązania i aplikacje? 

Polexit-na co to komu?
Debata WEI oraz raport dotyczący możliwości wyjścia Polski z UE oraz jego skutków.

01/12/2021

Relacje Polski z Unią Europejską nie należą do najłatwiejszych. Znajdujemy się obecnie w okresie wzmożonego ich napięcia, związanego m.in. ze sporem o praworządność. W debacie publicznej coraz częściej – na razie tylko w ramach gorącej debaty, czysto hipotetycznie – rozważa się wariant polexitu, czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Idee i słowa mają jednak konsekwencje, samo dyskutowanie tego scenariusza może być zapowiedzią potencjalnych zawirowań dla podmiotów gospodarczych: firm, konsumentów, inwestorów, pracowników i może skłonić je do podjęcia kosztownych działań niwelujących ryzyko.

 

Jak nie wylać dziecka z kąpielą? - Doświadczenia i rekomendacje z zakresu zwalczania luki VAT. WEI zaprasza na debatę.

10/11/2021

Istnieje kilka fundamentalnych zasad dobrego systemu podatkowego. Bez względu na to, jakie podatki i w jakiej wysokości obowiązują, powinny być płacone na równych
zasadach. Ponad system podatkowy powinien być zabezpieczony przed próbami defraudacji i wyłudzeń. Takie zjawiska miały miejsce w przeszłości przy okazji rozliczania podatku VAT, m.in. na rynku paliw. W 2016 r. polski rząd przyjął pakiet rozwiązań, zwane potocznie pakietem paliwowym, które je w dużej mierze ukróciły, przynosząc budżetowi ok. 2,5 mld zł rocznie. Polski rząd, zachęcony tym przykładem zaczął silniej zwracać uwagę na problem szczelności systemu podatkowego. 

Partnerem Debaty jest PKN ORLEN.
https://www.orlen.pl/pl

Zmiany klimatu - czas panikować? Zielony liberał vs zielony konserwatysta

25/10/2021

Zmiany klimatu są przedstawiane przez światowych liderów jako wyzwanie, które wymaga zmian w każdej właściwie sferze życia. Bez poniesienia kosztów walki z nimi, jesteśmy skazani… No, właśnie – na co? Czy naprawdę czas już, jak przekonuje obóz Grety, na panikę? A może potrzeba w spokoju przemyśleć skalę zagrożenia i sposoby walki z nim? Czy wygramy z klimatem z pomocą podatków i regulacji? Cała rzesza wybitnych naukowców twierdzi, że lepiej się dostosować. Na te pytania odpowiedzieli Jakub Wiech i Damian Olko – zielony konserwatysta i zielony liberał.

Premiera książki "Kiedy Harry stał się Sally"

25/10/2021

W poniedziałek 25.10 zadebiutowało wydawnictwo WEI, a co za tym idzie odbyła się oficjalna premiera pierwszej książki „Kiedy Harry stał się Sally” Ryana T. Andersona.
Jest to kompleksowa, odważna, lecz stonowana, mocno wsparta na badaniach, analiza zjawiska transpłciowości we współczesnym świecie. Książka będąca przykładem bezprecedensowego aktu cenzury dokonanego przez światowego giganta sprzedaży internetowej – platformę Amazona. Siłą rzeczy, stajemy dzisiaj w obliczu pytania, czy dopuścimy do importu zjawiska Cancel Culture do Polski?

Czy polskie firmy podbiją Trójmorze? - raport i dyskusja WEI

19/10/2021

Na poziomie politycznym Trójmorze to nośny koncept. Państwa regionu Europy Środkowej i Wschodniej – od Łotwy, przez Polskę po Chorwację, ale też Austrię – mają wspólne interesy i przestrzeń do budowania potencjału gospodarczego. Ale czy faktycznie polskie firmy są zainteresowane rynkami Trójmorza, czy może bardziej kusi je Zachód Europy? Obecnie 24,7 proc. całkowitej wartości polskiego eksportu do państw UE to towary i usługi trafiające na rynek państw Trójmorza. Te wartości mogłyby być wyższe. 

Żabie skoki – strategia dla polskiej innowacyjności?

29/09/2021

Polska nie jest już montownią Europy, jak twierdzą niektórzy, ale z całą pewnością nie jest także awangardą jej gospodarczego rozwoju, jeśli idzie o nowoczesny przemysł i usługi. Proces modernizacji polskiej gospodarki wcale nie musi być powolny. Może przypominać żabie skoki, tj. polegać na adaptowaniu i rozwijaniu najnowszych możliwych technologii w danych branżach z pominięciem stadiów pośrednich.

Co na to Kisiel? Debata o wolności słowa


27/09/2021

W 30. rocznicę śmierci największego nonkonformisty PRL-u i apostoła zdrowego rozsądku Stefana Kisielewskiego rozmawialiśmy o wolności słowa, o którą Kisiel walczył przez całe swoje życie. Co powiedziałby nt. lewicowej cancel culture? Polityki cenzury na social mediach? Coraz większej rządowej propagandzie uprawianej za pomocą mediów narodowych? Karaniu za mowę nienawiści? Tego możemy się tylko domyślać. 

Spotkanie otwarte sympatyków WEI: Jak ułatwić białoruskim firmom relokację do Polski?

02/09/2021

Aleś Alachnovič, przedstawiciel ds. reform gospodarczych Swiatłany Cichanouskiej w krótkiej prelekcji opowie o przyczynach obecnej sytuacji gospodarczej na Białorusi, która prowadzi tamtejsze firmy do biznesowej emigracji, a także wskaże bariery, które mogą utrudniać białoruskim biznesmenom relokację do Polski, która z kolei jest bez wątpienia w interesie naszego kraju. Zapraszamy! 


Debata WEI: Z otwartymi ramionami? - Imigranci a polska.

30/08/2021

Powrót do władzy Tabliów w Afganistanie może zdaniem specjalistów zaskutkować kolejną falą masowych migracji do Europy. Kolejną, bo UE przećwiczyła ten scenariusz przez 6 laty z niezbyt pozytywnym skutkiem – kraje członkowskie nie umiały sobie poradzić z zarządzaniem napływającymi imigrantami, a potem z ich asymilacją na lokalnych rynkach pracy. Jak kraj taki, jak Polska powinien odpowiadać na kryzysy migracyjne? Zapraszamy!

Jakie są przyczyny inflacji? Czy to pandemiczna nadprodukcja pieniądza, zaburzenia w łańcuchach dostaw czy chciwość przedsiębiorców? Na to pytanie odpowiedzieliśmy 25.01 podczas kolejnego już spotkania otwartego sympatyków WEI, które połączone …

Debata poświęcona książce „WOKE S.A.”

14/06/2023

Wydawnictwo WEI oraz Warsaw Enterprise Institute przygotowały premierę książki „WOKE S.A.”. Spotkanie odbyło się w ramach debaty dotyczącej kierunku, w którym zmierza współczesny świat.
 
W debacie wzięli udział:
🔴 Prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, profesor nauk humanistycznych, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy;
🔴 Dr Katarzyna Szumlewicz – doktor nauk społecznych, publicystka, autorka licznych publikacji na temat współczesnej kultury i edukacji;
🔴 Rafał Antoni Ziemkiewicz – dziennikarz, publicysta, pisarz science fiction, jeden z najbardziej rozpoznawalnych komentatorów bieżącej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.

Debata „Przyszłość Pieniądza”

30/05/2023

30 maja odbyła się debata wokół książki „Przyszłości pieniądza” Eswara Prasada.

W debacie wystąpili:
🔴 Prof. Tomasz Ochinowski – Katedra Psychologii i Socjologii Zarządzania;
🔴 Aleksander Pawlak – prezes firmy Tavex;
🔴 prof. Krzysztof Piech – Profesor nadzwyczajny doktor habilitowany nauk; ekonomicznych, nauczyciel akademicki, działacz społeczny, startupowiec, bitcoinowiec.
🔴 Piotr Rosik – zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG, wcześniej z-ca redaktora naczelnego portalu Strefa Inwestorów (2017–2022).

Debata „Przyszłość Pieniądza”

29/05/2023

 Warsaw Enterprise Institute oraz Institute for Economic Research and Policy Consulting (Ukraina) serdecznie zapraszają na debatę online (via ZOOM) pt. „Perspektywy Ukrainy na rynku rolno-spożywczym UE: trwająca integracja i wyzwania akcesyjne. Wizja Ukrainy i Polski”. Dyskusja odbędzie się w języku angielskim.
 
Dyskusja jest organizowana w ramach projektu „Integracja Ukrainy z rynkiem wewnętrznym UE: postępy w ramach Umowy Stowarzyszeniowej i nowe możliwości” realizowanego przez IER w partnerstwie z RAC „Społeczeństwo i Środowisko” i DiXi Group przy wsparciu finansowym International Renaissance Foundation (IRF), Ukraina.