Wydarzenia

Warsaw Enterprise Institute organizuje szereg spotkań oraz debat, mających na celu konfrontowanie opinii szerokiego spektrum debaty publicznej wokół kluczowych zagadnień z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Polski. W samym 2020 roku, zorganizowaliśmy 42 debaty, w których wzięło udział 180 ekspertów. Naszym celem jest stworzenie forum wymiany myśli i dostarczanie fachowej wiedzy naszym odbiorcom.

Cenisz nasze wydarzenia?

Już wkrótce (Wydarzenia, które się odbędą):

Gdzie mają mieszkać Ukraińcy? - Prezentacja raportu WEI

16/05/2022

Spośród różnych obszarów niepewności kwestia uchodźców napływających z Ukrainy do Polski wyróżnia się szczególnym znaczeniem dla przyszłości naszego kraju. Jeszcze w styczniu 2022 r. możliwość nagłego pojawienia się na naszym terytorium dodatkowego 2,9 mln osób wydawała się czysto teoretyczna i mimo że uczulali na nią eksperci – w tym eksperci Warsaw Enterprise Institute – decydenci tylko pobłażliwie kiwali głowami, nie podejmując żadnych realnych działań przygotowawczych. Wojna jednak wybuchła. Ziścił się scenariusz masowego napływu uchodźców, wymuszając na polskim społeczeństwie, gospodarce oraz instytucjach państwa natychmiastowe dostosowania. Z jednej strony – biorąc pod uwagę błyskawiczne tempo imigracji z Ukrainy – obecną sytuację można nazwać kryzysem. Z drugiej strony jest to kryzys, który można (nie bez olbrzymiego wysiłku) przekuć na szansę, zarówno dla Polski, jak i dla uchodźców. Warsaw Enterprise Institute postanowił przyjrzeć się temu tematowi w swoim raporcie.

Bądź na bieżąco, śledząc nas w social media

Odbyły się:

Debata WEI ,,Paliwa a fuzja''

14/03/2022

Fuzja Orlenu i Lotosu to historyczny moment dla polskiej branży paliwowej. Środki zaradcze wynegocjowane przez PKN Orlen z KE mogły być zrealizowane w kilku wariantach – od opcji minimum (jedynie sprzedaż aktywów) po opcję maksimum (nawiązanie przez PKN Orlen partnerstwa biznesowego z globalnym graczem). Udało osiągnąć się opcję maksimum, pomimo negatywnych perspektyw dla branży rafineryjnej i wyzwań związanych z zaostrzającymi się regulacjami środowiskowymi. Dopełnieniem całego procesu jest faktu, że od tego roku popłynie 20 mln ton ropy od Arabii Saudyjskiej.

Partnerem debaty jest PKN ORLEN S.A (www.orlen.pl.)

Program debaty: Program Debaty

Czy Schwab ma rację? Kapitalizm interesariuszy. Niebezpieczna wizja.

03/03/2022

Pandemia COVID-19 stała się silnym bodźcem do krytyki gospodarki rynkowej. Kapitalizm akcjonariuszy, czyli właścicieli, ma zastąpić promowany przez Klausa Schwaba, twórcę Światowego Forum Ekonomicznego w Davos kapitalizm, interesariuszy. Jest on „…formą kapitalizmu, w której przedsiębiorstwa nie tylko optymalizują krótkoterminowe zyski dla akcjonariuszy, ale dążą do tworzenia długoterminowej wartości, biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich swoich interesariuszy i ogółu społeczeństwa” Któż nie zgodzi się z taką deklaracją? Wydaje się niekontrowersyjna, ale tylko pozornie. Taką formę kapitalizmu wdrażać miałyby rządy z pomocą mechanizmów regulacyjnych promujących pozafinansowe kryteria oceny działania firmy: ESG (Environmental, Social, Governance). 

Szkoła do reformy! - Spotkanie sympatyków WEI

25/02/2022

Z jednej strony polski system edukacyjny na poziomie podstawowym i średnim kształci uczniów na relatywnie wysokim poziomie – tak wynika chociażby z międzynarodowego rankingu PISA. Z drugiej strony polskie szkoły borykają się z nieustannym niedofinansowaniem, a sztywny system opłacania nauczycieli pozostawia wiele do życzenia, co odbiera bodźce do podnoszenia jakości kształcenia. W dobie gospodarki opartej na wiedzy, podnoszenie jakości kształcenia coraz wydatnie przekłada się na dochód obywateli i innowacyjność gospodarki, a zaniedbania w tej mierze utrudniają nadganianie najbogatszych gospodarek. Jak zadbać o dobrą jakość polskiego szkolnictwa? Wydaje się, że system oświaty powinien dopuszczać więcej inicjatywy prywatnej, samorządności i niezależności, a jednak obecnie mamy legislacyjna tendencję idącą w przeciwnym kierunku.

Czego by tu jeszcze zakazać? - Debata WEI

17/02/2021

Współczesna polityka publiczna korzysta często z narzędzia, jakim są zakazy wykonywania danych działalności, czy produkowania określonych towarów. Na poziomie unijnym zakazy takie związane są najczęściej z celami klimatycznymi (od zakazu plastikowych słomek po planowany zakaz handlu autami spalinowymi), na poziomie krajowym pojawiają się także zakazy w ramach celów zdrowotnych (np. zakazy reklamy używek), czy społecznych (zakaz handlu w niedzielę). Zakazy jednak z ekonomicznego pkt widzenia nie są jednak polityką bez kosztową. Rynek reaguje na nie, oferując substytuty zakazanych produktów (jak w przypadku dopalaczy), bądź obchodząc je, wykorzystując luki w prawie (jak w przypadku zakazu handlu).

Spotkanie sympatyków WEI

25/01/2022

Mimo, że zmiany wprowadzone przez polski ład to kilkanaście ulg podatkowym Polakom wcale nie żyje się lżej. Przyczyną jest między innymi rosnąca inflacja. Nasze oszczędności topnieją, a nie wiadomo za bardzo które sposoby ochrony wartości pieniądza miałby wybierać zwykły kowalski. O skutkach inflacji dla obywateli i najlepszych sposobach jej zwalczania porozmawialiśmy w gronie ekspertów z okazji spotkania sympatyków Warsaw Enterprise Isntitute. W debacie wzięli udział: Cezary Kaźmierczak, Tomasz Wróblewski, Sławomir Dudek, Andrzej Kubisiak oraz Sebastian Stodolak

Cyfrowe waluty banków centralnych - szanse i zagrożenia​

18/12/2021

Cyfryzacja stanowi jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin życia społecznego, a pandemia COVID-19 tylko spotęgowała to wrażenie. Wielu ludzi i duża część firm zaczęła wykonywać czynności za pośrednictwem internetu. Nieodłączną częścią cyfryzacji stały się też w ostatnim czasie kryptowaluty, które są już jej symbolem. Niektóre kraje pokusiły się nawet o uznanie jednej z kryptowalut (bitcoin) za oficjalny środek płatności.

Ostatnio coraz głośniejsze są informację odnoszące się do CBDC (z ang. CBDC – central bank digital currency). Stanowi to złą wiadomość dla producentów portfeli. Banki centralne już niedługo wyemitują cyfrowe waluty! Nad polskim cyfrowym złotym pracuje NBP. Wprowadzenie tego rodzaju walut w system finansów bankowych oznacza rewolucję dla polityki pieniężnej, modelu biznesowego banków, konsumenta, podatnika i obywatela.

 

Kiedy dogonimy króliczka? - analiza gospodarcza i dynamika rozwoju polski na tle innych państw

16/12/2021

Przedstawiamy kolejny, siódmy raport z serii Bilans Otwarcia – Warsaw Enterprise Institute. Podobnie jak w poprzednich latach oceniamy kondycje gospodarczą Polski i dynamikę jej rozwoju na tle innych państw Unii Europejskiej i światowych liderów.
W gronie ekspertów postaraliśmy się udzielić, odpowiedzieć na pytania:
Jak te wszystkie czynniki zadziałały na naszą gospodarkę? Kiedy dogonimy najbardziej rozwinięte kraje na kontynencie – w tym w szczególności Niemcy? Czy w wyniku działań podejmowanych przez rząd czas zrównania gospodarczego zmalał, czy może wręcz przeciwnie wydłużył się? Co należy zrobić, aby zmniejszyć przewagę i złapać w końcu tego upragnione króliczka?
 

Spotkanie sympatyków WEI

14/12/2021

Tym razem w wyjątkowej przedświątecznej atmosferze posłuchaliśmy wystąpienia prof. Roberta Gwiazdowskiego, który opowiedział o galimatiasie podatkowym panującym w Polsce i o tym, jak sobie z nim radzić. Jednocześnie tego wieczoru odbyła się debata i premiera najnowszej książki wydanej przez Wydawnictwo WEI pt. „Tyrania ekspertów”, w której ekonomista William Easterly, autor bestsellera „The White Man’s Burden”, śledzi historię walki z globalnym ubóstwem, pokazując nie tylko, jak stosowane taktyki zdeptały indywidualną wolność ubogich na świecie, ale również, jak stłumiły potrzebną debatę na temat alternatywnego podejścia do rozwiązania ubóstwa – wolności. W debacie wzięli udział: Łukasz Warzecha, Prof. Robert Gwiazdowski oraz Michał Banaś.

Debata WEI " W świecie awatarów. Wirtualna rzeczywistość- realny biznes."

03/12/2021

Warsaw Enterprise Institute zorganizowało debatę pt. „W świecie awatarów. Wirtualna rzeczywistość -realny biznes.”

W Eksperckim gronie odpowiedzieliśmy na pytania : jak zaawansowany jest ten proces? co go ogranicza, a co może przyśpieszyć?, jaką rolę odgrywają technologie wirtualne, jeśli chodzi o naszą relację ze światem rzeczywistym a innymi ludźmi?, czy można w sposób konstruktywny i pożyteczny połączyć „wirtual” z”realem?” oraz wreszcie – czy polscy przedsiębiorcy mogą na tym zupełnie nowym i powstającym na naszych oczach runku odegrać rolę, dostarczając własne rozwiązania i aplikacje? 

Polexit-na co to komu?
Debata WEI oraz raport dotyczący możliwości wyjścia Polski z UE oraz jego skutków.

01/12/2021

Relacje Polski z Unią Europejską nie należą do najłatwiejszych. Znajdujemy się obecnie w okresie wzmożonego ich napięcia, związanego m.in. ze sporem o praworządność. W debacie publicznej coraz częściej – na razie tylko w ramach gorącej debaty, czysto hipotetycznie – rozważa się wariant polexitu, czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Idee i słowa mają jednak konsekwencje, samo dyskutowanie tego scenariusza może być zapowiedzią potencjalnych zawirowań dla podmiotów gospodarczych: firm, konsumentów, inwestorów, pracowników i może skłonić je do podjęcia kosztownych działań niwelujących ryzyko.

 

Jak nie wylać dziecka z kąpielą? - Doświadczenia i rekomendacje z zakresu zwalczania luki VAT. WEI zaprasza na debatę.

10/11/2021

Istnieje kilka fundamentalnych zasad dobrego systemu podatkowego. Bez względu na to, jakie podatki i w jakiej wysokości obowiązują, powinny być płacone na równych
zasadach. Ponad system podatkowy powinien być zabezpieczony przed próbami defraudacji i wyłudzeń. Takie zjawiska miały miejsce w przeszłości przy okazji rozliczania podatku VAT, m.in. na rynku paliw. W 2016 r. polski rząd przyjął pakiet rozwiązań, zwane potocznie pakietem paliwowym, które je w dużej mierze ukróciły, przynosząc budżetowi ok. 2,5 mld zł rocznie. Polski rząd, zachęcony tym przykładem zaczął silniej zwracać uwagę na problem szczelności systemu podatkowego. 

Partnerem Debaty jest PKN ORLEN.
https://www.orlen.pl/pl

Zmiany klimatu - czas panikować? Zielony liberał vs zielony konserwatysta

25/10/2021

Zmiany klimatu są przedstawiane przez światowych liderów jako wyzwanie, które wymaga zmian w każdej właściwie sferze życia. Bez poniesienia kosztów walki z nimi, jesteśmy skazani… No, właśnie – na co? Czy naprawdę czas już, jak przekonuje obóz Grety, na panikę? A może potrzeba w spokoju przemyśleć skalę zagrożenia i sposoby walki z nim? Czy wygramy z klimatem z pomocą podatków i regulacji? Cała rzesza wybitnych naukowców twierdzi, że lepiej się dostosować. Na te pytania odpowiedzieli Jakub Wiech i Damian Olko – zielony konserwatysta i zielony liberał.

Premiera książki "Kiedy Harry stał się Sally"

25/10/2021

W poniedziałek 25.10 zadebiutowało wydawnictwo WEI, a co za tym idzie odbyła się oficjalna premiera pierwszej książki „Kiedy Harry stał się Sally” Ryana T. Andersona.
Jest to kompleksowa, odważna, lecz stonowana, mocno wsparta na badaniach, analiza zjawiska transpłciowości we współczesnym świecie. Książka będąca przykładem bezprecedensowego aktu cenzury dokonanego przez światowego giganta sprzedaży internetowej – platformę Amazona. Siłą rzeczy, stajemy dzisiaj w obliczu pytania, czy dopuścimy do importu zjawiska Cancel Culture do Polski?

Czy polskie firmy podbiją Trójmorze? - raport i dyskusja WEI

19/10/2021

Na poziomie politycznym Trójmorze to nośny koncept. Państwa regionu Europy Środkowej i Wschodniej – od Łotwy, przez Polskę po Chorwację, ale też Austrię – mają wspólne interesy i przestrzeń do budowania potencjału gospodarczego. Ale czy faktycznie polskie firmy są zainteresowane rynkami Trójmorza, czy może bardziej kusi je Zachód Europy? Obecnie 24,7 proc. całkowitej wartości polskiego eksportu do państw UE to towary i usługi trafiające na rynek państw Trójmorza. Te wartości mogłyby być wyższe. 

Żabie skoki – strategia dla polskiej innowacyjności?

29/09/2021

Polska nie jest już montownią Europy, jak twierdzą niektórzy, ale z całą pewnością nie jest także awangardą jej gospodarczego rozwoju, jeśli idzie o nowoczesny przemysł i usługi. Proces modernizacji polskiej gospodarki wcale nie musi być powolny. Może przypominać żabie skoki, tj. polegać na adaptowaniu i rozwijaniu najnowszych możliwych technologii w danych branżach z pominięciem stadiów pośrednich.

Co na to Kisiel? Debata o wolności słowa


27/09/2021

W 30. rocznicę śmierci największego nonkonformisty PRL-u i apostoła zdrowego rozsądku Stefana Kisielewskiego rozmawialiśmy o wolności słowa, o którą Kisiel walczył przez całe swoje życie. Co powiedziałby nt. lewicowej cancel culture? Polityki cenzury na social mediach? Coraz większej rządowej propagandzie uprawianej za pomocą mediów narodowych? Karaniu za mowę nienawiści? Tego możemy się tylko domyślać. 

Spotkanie otwarte sympatyków WEI: Jak ułatwić białoruskim firmom relokację do Polski?

02/09/2021

Aleś Alachnovič, przedstawiciel ds. reform gospodarczych Swiatłany Cichanouskiej w krótkiej prelekcji opowie o przyczynach obecnej sytuacji gospodarczej na Białorusi, która prowadzi tamtejsze firmy do biznesowej emigracji, a także wskaże bariery, które mogą utrudniać białoruskim biznesmenom relokację do Polski, która z kolei jest bez wątpienia w interesie naszego kraju. Zapraszamy! 


Debata WEI: Z otwartymi ramionami? - Imigranci a polska.

30/08/2021

Powrót do władzy Tabliów w Afganistanie może zdaniem specjalistów zaskutkować kolejną falą masowych migracji do Europy. Kolejną, bo UE przećwiczyła ten scenariusz przez 6 laty z niezbyt pozytywnym skutkiem – kraje członkowskie nie umiały sobie poradzić z zarządzaniem napływającymi imigrantami, a potem z ich asymilacją na lokalnych rynkach pracy. Jak kraj taki, jak Polska powinien odpowiadać na kryzysy migracyjne? Zapraszamy!

Jakie są przyczyny inflacji? Czy to pandemiczna nadprodukcja pieniądza, zaburzenia w łańcuchach dostaw czy chciwość przedsiębiorców? Na to pytanie odpowiedzieliśmy 25.01 podczas kolejnego już spotkania otwartego sympatyków WEI, które połączone …

W ostatni wtorek odbyło się spotkanie z Hannesem H. Gissurarsonem, islandzkim profesorem i wolnościowcem, który opowiedział o swojej książce „Dwudziestu czterech myślicieli konserwatywno-liberalnych” (2020, wyd. New Direction). Na prawie 900 …

Warsaw Enterprise Institute zaprasza na #DebataWEI pt. „Cyberpezpieczeństwo – jak o nie zadbać?”. Debata połączona będzie z prezentacją naszego najnowszego Raportu pt. „Jakie regulacje dla cyberbezpieczeństwwa?” autorstwa Dr. Mikołaja Barczentewicza oraz Macieja …

Warsaw Enterprise Institute zaprasza wszystkich swoich sympatyków, ludzi, dla których wolność osobista i gospodarcza jest szczególnie ważna do wspólnego celebrowania Dnia Przedsiębiorcy w Świetlicy Wolności!   21 czerwca obchodzimy Dzień …

Warsaw Enterprise Institute zaprasza na kolejną #DebataWEI pt. „Jaka przyszłość firm rodzinnych? Wyzwania rozwojowe”, której celem jest zdiagnozowanie kondycji polskich firm rodzinnych.   Polskie firmy rodzinne wykazały się jednak olbrzymią zdolnością adaptacji …

Warsaw Enterprise Institute zaprasza na debatę prezentująca kolejny Raport z cyklu „Polska w pandemii”, w którym analizujemy działanie polskiego aparatu przymusu podczas pandemii.   Jednym z najważniejszych wątków czasu walki …

Warsaw Enterprise Institute zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu „Polska w pandemii”, podczas którego zaprezentujemy #RaportWEI pt. „Niepewność, paraliż, chaos – polska gospodarka w kryzysie pandemicznym i reakcja państwa”, autorstwa Piotra Palutkiewicza. …

Pandemia nie zabiła rynku mieszkaniowego. W największych miastach Polski od 2020 r. wzrosły o nawet kilkanaście procent. Analitycy prognozują, że średnie ceny mieszkań w Polsce w 2021 r. wzrosną nawet …