Wydarzenia
Warsaw Enterprise Institute organizuje szereg spotkań oraz debat, mających na celu konfrontowanie opinii szerokiego spektrum debaty publicznej wokół kluczowych zagadnień z punktu widzenia rozwoju gospodarczego Polski. W samym 2020 roku, zorganizowaliśmy 42 debaty, w których wzięło udział 180 ekspertów. Naszym celem jest stworzenie forum wymiany myśli i dostarczanie fachowej wiedzy naszym odbiorcom.
Już wkrótce:

Debata poświęcona książce „WOKE S.A.”
14/06/2023



Odbyły się:

Debata „Przyszłość Pieniądza”
30/05/2023





Debata „Przyszłość Pieniądza”
29/05/2023

Unijny handel emisjami. Komu szkodzi, komu pomaga
23/05/2023

Free Market Road Show (Kraków)
28/04/2023

Konferencja Free Market Road Show Warsaw-Kyiv Road to freedom/Droga do wolności
27/04/2023

Inauguracja Projektu Agenda Polska 2030
04/04/2023

Zbyt duże poświęcenie? Kulturowe i społeczne czynniki wpływające na postrzeganie macierzyństwa w Polsce
08/03/2023

Jak inflacja zubaża Polaków? Debata i prezentacja raportu
28/02/2023

Społeczne zaangażowanie i bezpieczeństwo Polski – gdzie jesteśmy rok po wybuchu wojny w Ukrainie?
09/01/2023



Dyskryminacja i Nierówności – czy i jak to nas dotyczy?
01/02/2023





Pierwszy rok wojny. Odporność polityczna, ekonomiczna, społeczna Polski
30/01/2023

Premiera filmu „Opowieść o Krzysztofie Fryderyku Brunie”
17/01/2023

Premiera filmu „Bankier trzech królów. Opowieść o Janie Bonerze”
16/01/2023

Najbogatszy bankier schyłku rzeczypospolitej. Opowieść o Piotr Fergussonie Tepperze.
10/01/2023

Premiera filmu pt. „Wielki finansista i filantrop. Opowieść o Hipolicie Wawelbergu”
05/01/2023

WEI podsumowuje rok 2022 (oraz zaprasza na lampkę wina)
22/12/2022

Jaka przyszłość rynku nieruchomości w Polsce?
19/12/2022

Jak ma wyglądać system kaucyjny?
16/12/2022
Warsaw Enterprise Institute zorganizował debatę pt. „Jak ma wyglądać system kaucyjny?”.
Przy okazji implementacji tzw. dyrektywy plastikowej, polski rząd zamierza wprowadzić system kaucyjny. Jego kształt ostatnio jest szeroko komentowany przez różnych ekspertów oraz media. Czy propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska ma odpowiedni kształt? Jak wygląda to w innych państwach Unii Europejskiej?
Czy to na pewno konieczne rozwiązania? Na te pytania odpowiedzi znaleźliśmy podczas kolejnego przeglądu legislacyjnego!

Jaka przyszłość edukacji?
14/12/2022
Warsaw Enterprise Institute zorganizował debatę pt. „Jaka przyszłość edukacji?”.
Dobry system edukacyjny cechuje się różnorodnością, jest zdecentralizowany i taki, który nie wyklucza alternatywnych form kształcenia. Do takich form należy między innymi edukacja domowa, która w ostatnim czasie za pośrednictwem ustawy Lex Czarnek została w znaczny sposób ograniczona. Dodatkowym elementem ustawy jest wprowadzenie konieczności akceptacji przez kuratorów oświaty każdego NGO chcącego przeprowadzić zajęcia w danej placówce, co skutkować może upolitycznieniem tego procesu.

Czy to koniec pożyczek pozabankowych?
13/12/2022
Głośno komentowana ustawa o przeciwdziałaniu lichwie miała pomóc konsumentom poczuć się bezpiecznie. Jej finalna forma w znaczny sposób odbiega od tego celu i ingeruje w swobodę zawierania umów. Skutkiem jej jest również ograniczenie rynku pożyczek i uniemożliwienie zaciągnięcia kredytów przez część zainteresowanych konsumentów. Może to skutkować koniecznością korzystania z lombardów, których działalność jest znacznie mniej restrykcyjnie regulowana, a potencjalne koszty uzyskania finansowania mogą być znacznie wyższe, co w aktualnej sytuacji wysokich kosztów energii, jak i samego życia może przynieść odwrotny od zakładanego skutek.

Skuteczny rzecznik reformy monetarnej. Opowieść o Mikołaju Koperniku
12/12/2022

Polska zwalnia. Czy będziemy kiedyś tak zamożni, jak Niemcy?
12/12/2022


Debaty: „Senior w świecie handlu przyszłości” i „Handel w świecie Jetsonów”.
24/11/2022

Rosyjska inwazja na Ukrainę – test dla Zachodu. Jak go zdaje?
22/11/2022
Minęło już ponad 8 miesięcy od inwazji Rosji na Ukrainę. W towarzystwie ekspertów wzięliśmy pod lupę raz jeszcze ten okres, zadając przede wszystkim pytanie o to, jak na wydarzenia w Ukrainie reagował Zachód – USA, UE.

8 miliardów Ziemian, ale “depopulacja” za rogiem - Debata WEI
14/11/2022
Okazja do przeprowadzenia tej debaty była niebagatelna. Populacja Ziemi przekroczyła bowiem w połowie listopada 8 mld dusz. Dotąd nie ziściły się żadne katastroficzne prognozy związane z „bombą populacyjną” – ludzkość w miarę przyrostu populacji była coraz bardziej syta, coraz lepiej ubrana i coraz zdrowsza. To jednak może nie trwać wiecznie.

POLSKA a UNIA EUROPEJSKA – co dalej?
09/11/2022
Historyczne próby dla projektu, jakim jest Unia Europejska nie ustają. Kryzys finansów publicznych jej członków, brexit, pandemia i w końcu wojna testują wytrzymałość tej instytucji do granic możliwości. Na to wszystko nakładają się ambitne polityki klimatyczne. Spójność projektu unijnego stoi dzisiaj pod znakiem zapytania, a układ grających w nim sił politycznych nie jest już jasny i przewidywalny. Jak w tej sytuacji powinna odnaleźć się Polska? O tym rozmawialiśmy podczas naszej kolejnej debaty.

Debata WEI „Nowe media: publiczne, nie państwowe”
17/10/2022
W Świetlicy Wolności odbyła się premiera filmu pt. „Majątek dzięki »Czarnej sztuce«. Opowieść o Janie Hallerze”. Jest to efekt wielomiesięcznej pracy Warsaw Enterprise Institute, powstały na podstawie bohaterów książki „Poczet Polskich Przedsiębiorców”. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Debata WEI „Nowe media: publiczne, nie państwowe”
23/09/2022
W trakcie debaty zastanowiliśmy się na tym, czy zarysowany w raporcie autorstwa Stefana Sękowskiego obraz ewolucji mediów nie jest nazbyt optymistyczny i co ewentualnie może zepchnąć ją na z punktu widzenia społecznego niekorzystne tory. Jak zapewnić nowym środkom przekazu odpowiednie warunki rozwoju – a także jak stworzyć ekosystem oparty na zdrowej konkurencji o konsumenta wartościowych treści.

Bez wyroku, bez procesu, bez aktu oskarżenia. Prezentacja raportu WEI
12/09/2022
WEI zorganizował konferencję pt. „Bez wyroku, procesu i aktu oskarżenia. Nadużywanie tymczasowego aresztowania w Polsce”.

Agenci Kremla. Spotkanie z Adamem Jaworem, płk rez. kontrwywiadu
23/08/2022
23 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie sympatyków Warsaw Enterprise Institute, podczas którego odbyła się rozmowa z płk Adamem Jaworem pt. „Agenci Kremla. Jak naprawdę działają rosyjskie służby wywiadowcze?”.

Mearsheimer? Kto naprawdę jest realistą? Interes Polski na arenie międzynarodowej
16/08/2022

Bez wyroku, bez procesu, bez aktu oskarżenia. Prezentacja raportu WEI
12/08/2022
Celem raportu było zbadanie oraz zwiększenie świadomości dotyczącej problemu, jakim jest nadużywanie tymczasowego aresztowania w Polsce. Dodatkowo raport zawiera pakiet rekomendacji, które mogą doprowadzić do ograniczenia nadużyć.

Wskaźnik Bogactwa Narodów - Edycja 2022
20/07/2022
Co mierzy Wskaźnik Bogactwa Narodów? Składa się z dwóch filarów. Prywatnych wydatków per capita oraz z podzielonych na kategorie i ocenionych pod względem jakości wydatków publicznych. Nie chcemy konkurować z miarą, jaką jest PKB, ale świadomość niedoskonałości tego tradycyjnego wskaźnika każe nam szukać alternaty, które ukazują rzeczywistość gospodarczą w, jak nam się wydaje, pouczający sposób. W najnowszej edycji niemal wszystkie klasyfikowane kraje zaliczył spadek wskazań WBN. Wyjątki to Polska oraz Irlandia, choć ta druga jest w zestawieniu krajem wyjątkowym ze względu na strukturę irlandzkiego PKB, rozdętego dzięki amortyzacji aktywów przenoszonych do tego kraju ze względów podatkowych przez międzynarodowe firmy.

Zachód powinien dalej pomagać Ukrainie - ale dlaczego?
18/07/2022
Przedłużająca się wojna na Ukrainie nie jest już newsem z pierwszych stron gazet. Społeczeństwa zachodnie – jakkolwiek brutalnie to brzmi – przyzwyczajają się do niej. Każdy mierzy świat swoimi problemami, a na Zachodzie głównym problemem jest w tej chwili spadek poziomu życia spowodowany inflacją. Można się więc spodziewać, że presja na polityków UE czy USA, by angażować się w sprawy Ukrainy, będzie malała. Politycy zauważą, że w cyklu wyborczym liczą się rzeczy, które można zaoferować bezpośrednio własnym obywatelom, a nie inicjatywy podejmowane za granicą.

Dlaczego wszystko drożeje?
17/05/2022
Nie da się ukryć, że jednym z najbardziej rozgrzewających opinię publiczną tematów od początku roku jest inflacja. Zgodnie z danymi GUS, w kwietniu inflacja konsumencka wyniosła 12,3% w ujęciu rocznym, co czyni ją jedną z najwyższych od wielu lat. Pomimo konsekwentnych podwyżek przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych nadal nie widać na horyzoncie poprawy obecnej sytuacji.

Gdzie mają mieszkać Ukraińcy?
16/05/2022
Spośród różnych obszarów niepewności kwestia uchodźców napływających z Ukrainy do Polski wyróżnia się szczególnym znaczeniem dla przyszłości naszego kraju. Jeszcze w styczniu 2022 r. możliwość nagłego pojawienia się na naszym terytorium dodatkowego 2,9 mln osób wydawała się czysto teoretyczna i mimo że uczulali na nią eksperci – w tym eksperci Warsaw Enterprise Institute – decydenci tylko pobłażliwie kiwali głowami, nie podejmując żadnych realnych działań przygotowawczych. Wojna jednak wybuchła. Ziścił się scenariusz masowego napływu uchodźców, wymuszając na polskim społeczeństwie, gospodarce oraz instytucjach państwa natychmiastowe dostosowania.

Free Market Road Show
28/04/2022


Miliardy w polubieniach - ile warte są nasze dane w sieci
26/04/2022
Nie ważne, czy wrzucasz swoje zdjęcie, mem z kotem, czy lajkujesz czyjś post – wszystkie twoje sieciowe aktywności przedstawiają dla internetowych platform wartość komercyjną. Sam temat wartości danych użytkowników usług cyfrowych w ostatnim czasie stanowi temat debaty publicznej i wywołuje wiele kontrowersji. Pojawiają się nawet głosy, że użytkownicy sieci dają firmom internetowym więcej niż otrzymują. Czy tak jest faktycznie? Dyskusja o wartości danych jest w dużej mierze dyskusją o zasadności interwencji państwa w relacje między użytkownikami a dostawcami usług cyfrowych.

Jak uszczęśliwić McCartney'a - debata o majątkowych prawach autorskich w XXI w
13/04/2022
Wszyscy cenimy sobie dostęp do dzieł kultury, który uzyskujemy w bezprecedensowej skali dzięki nowym technologiom. To jest jednak tylko jedna strona medalu. Druga związana jest z odpowiednim wynagrodzeniem twórców, którzy – wedle niektórych głosów, np. słynnego Beatlesa Paula McCartney’a – nie otrzymują adekwatnej gratyfikacji. To właśnie jeden z powodów, dla którego wysuwano w Polsce postulaty dot. wprowadzenia podatku reprograficznego. Tradycyjnie pośredniczeniem w przekazywaniu pieniędzy od użytkowników do twórców pośredniczą organizacje zarządzania zbiorowego, z których najbardziej znaną jest ZAIKS. Pomiędzy OZZ na dostawcami nowych technologii powstało niezdrowe napięcie – ale czy naprawdę tak musi być?

Podatki, czy zaciskanie pasa? Jak finansować wojsko?
28/03/2022
Obrona obywateli przed agresją zewnętrzną to podstawowa funkcja państwa. Obecnie Polska wydaje na obronność ponad 2 proc. swojego PKB, jednak w obliczu wojny na Ukrainie konieczne będzie podniesienie tej kwoty i modernizacja armii. Z czego ją sfinansować? Rząd PiS proponuje wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię, co może prowadzić do skokowego wzrostu zadłużenia kraju. Czy są inne sposoby? W gronie eksperckim rozważymy, czy nie nadszedł czas na redukcję wydatków socjalnych, zmniejszenie awaryjnego finansowania mediom narodowym, a może emisję specjalnych obligacji wojennych. Pojawiają się także głosy o nieuchronności podnoszenia podatków – czy zasadne? A może wydatki na zbrojenia Polski powinni sfinansować także inni członkowie UE, której to my będziemy w razie czego bronić przed agresją ze Wschodu.

Polacy gotowi na kryzys?
17/03/2022

Debata WEI ,,Paliwa a fuzja''
14/03/2022
Fuzja Orlenu i Lotosu to historyczny moment dla polskiej branży paliwowej. Środki zaradcze wynegocjowane przez PKN Orlen z KE mogły być zrealizowane w kilku wariantach – od opcji minimum (jedynie sprzedaż aktywów) po opcję maksimum (nawiązanie przez PKN Orlen partnerstwa biznesowego z globalnym graczem). Udało osiągnąć się opcję maksimum, pomimo negatywnych perspektyw dla branży rafineryjnej i wyzwań związanych z zaostrzającymi się regulacjami środowiskowymi. Dopełnieniem całego procesu jest faktu, że od tego roku popłynie 20 mln ton ropy od Arabii Saudyjskiej.
Partnerem debaty jest PKN ORLEN S.A (www.orlen.pl.)
Program debaty: Program Debaty

Czy Schwab ma rację? Kapitalizm interesariuszy. Niebezpieczna wizja.
03/03/2022

Szkoła do reformy! - Spotkanie sympatyków WEI
25/02/2022
Z jednej strony polski system edukacyjny na poziomie podstawowym i średnim kształci uczniów na relatywnie wysokim poziomie – tak wynika chociażby z międzynarodowego rankingu PISA. Z drugiej strony polskie szkoły borykają się z nieustannym niedofinansowaniem, a sztywny system opłacania nauczycieli pozostawia wiele do życzenia, co odbiera bodźce do podnoszenia jakości kształcenia. W dobie gospodarki opartej na wiedzy, podnoszenie jakości kształcenia coraz wydatnie przekłada się na dochód obywateli i innowacyjność gospodarki, a zaniedbania w tej mierze utrudniają nadganianie najbogatszych gospodarek. Jak zadbać o dobrą jakość polskiego szkolnictwa? Wydaje się, że system oświaty powinien dopuszczać więcej inicjatywy prywatnej, samorządności i niezależności, a jednak obecnie mamy legislacyjna tendencję idącą w przeciwnym kierunku.

Czego by tu jeszcze zakazać? - Debata WEI
17/02/2021
Współczesna polityka publiczna korzysta często z narzędzia, jakim są zakazy wykonywania danych działalności, czy produkowania określonych towarów. Na poziomie unijnym zakazy takie związane są najczęściej z celami klimatycznymi (od zakazu plastikowych słomek po planowany zakaz handlu autami spalinowymi), na poziomie krajowym pojawiają się także zakazy w ramach celów zdrowotnych (np. zakazy reklamy używek), czy społecznych (zakaz handlu w niedzielę). Zakazy jednak z ekonomicznego pkt widzenia nie są jednak polityką bez kosztową. Rynek reaguje na nie, oferując substytuty zakazanych produktów (jak w przypadku dopalaczy), bądź obchodząc je, wykorzystując luki w prawie (jak w przypadku zakazu handlu).

Spotkanie sympatyków WEI
25/01/2022
Mimo, że zmiany wprowadzone przez polski ład to kilkanaście ulg podatkowym Polakom wcale nie żyje się lżej. Przyczyną jest między innymi rosnąca inflacja. Nasze oszczędności topnieją, a nie wiadomo za bardzo które sposoby ochrony wartości pieniądza miałby wybierać zwykły kowalski. O skutkach inflacji dla obywateli i najlepszych sposobach jej zwalczania porozmawialiśmy w gronie ekspertów z okazji spotkania sympatyków Warsaw Enterprise Isntitute. W debacie wzięli udział: Cezary Kaźmierczak, Tomasz Wróblewski, Sławomir Dudek, Andrzej Kubisiak oraz Sebastian Stodolak

Cyfrowe waluty banków centralnych - szanse i zagrożenia
18/12/2021
Ostatnio coraz głośniejsze są informację odnoszące się do CBDC (z ang. CBDC – central bank digital currency). Stanowi to złą wiadomość dla producentów portfeli. Banki centralne już niedługo wyemitują cyfrowe waluty! Nad polskim cyfrowym złotym pracuje NBP. Wprowadzenie tego rodzaju walut w system finansów bankowych oznacza rewolucję dla polityki pieniężnej, modelu biznesowego banków, konsumenta, podatnika i obywatela.

Kiedy dogonimy króliczka? - analiza gospodarcza i dynamika rozwoju polski na tle innych państw
16/12/2021
Jak te wszystkie czynniki zadziałały na naszą gospodarkę? Kiedy dogonimy najbardziej rozwinięte kraje na kontynencie – w tym w szczególności Niemcy? Czy w wyniku działań podejmowanych przez rząd czas zrównania gospodarczego zmalał, czy może wręcz przeciwnie wydłużył się? Co należy zrobić, aby zmniejszyć przewagę i złapać w końcu tego upragnione króliczka?

Spotkanie sympatyków WEI
14/12/2021
Tym razem w wyjątkowej przedświątecznej atmosferze posłuchaliśmy wystąpienia prof. Roberta Gwiazdowskiego, który opowiedział o galimatiasie podatkowym panującym w Polsce i o tym, jak sobie z nim radzić. Jednocześnie tego wieczoru odbyła się debata i premiera najnowszej książki wydanej przez Wydawnictwo WEI pt. „Tyrania ekspertów”, w której ekonomista William Easterly, autor bestsellera „The White Man’s Burden”, śledzi historię walki z globalnym ubóstwem, pokazując nie tylko, jak stosowane taktyki zdeptały indywidualną wolność ubogich na świecie, ale również, jak stłumiły potrzebną debatę na temat alternatywnego podejścia do rozwiązania ubóstwa – wolności. W debacie wzięli udział: Łukasz Warzecha, Prof. Robert Gwiazdowski oraz Michał Banaś.

Debata WEI " W świecie awatarów. Wirtualna rzeczywistość- realny biznes."
03/12/2021
Warsaw Enterprise Institute zorganizowało debatę pt. „W świecie awatarów. Wirtualna rzeczywistość -realny biznes.”
W Eksperckim gronie odpowiedzieliśmy na pytania : jak zaawansowany jest ten proces? co go ogranicza, a co może przyśpieszyć?, jaką rolę odgrywają technologie wirtualne, jeśli chodzi o naszą relację ze światem rzeczywistym a innymi ludźmi?, czy można w sposób konstruktywny i pożyteczny połączyć „wirtual” z”realem?” oraz wreszcie – czy polscy przedsiębiorcy mogą na tym zupełnie nowym i powstającym na naszych oczach runku odegrać rolę, dostarczając własne rozwiązania i aplikacje?

Polexit-na co to komu?
Debata WEI oraz raport dotyczący możliwości wyjścia Polski z UE oraz jego skutków.
01/12/2021
Relacje Polski z Unią Europejską nie należą do najłatwiejszych. Znajdujemy się obecnie w okresie wzmożonego ich napięcia, związanego m.in. ze sporem o praworządność. W debacie publicznej coraz częściej – na razie tylko w ramach gorącej debaty, czysto hipotetycznie – rozważa się wariant polexitu, czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Idee i słowa mają jednak konsekwencje, samo dyskutowanie tego scenariusza może być zapowiedzią potencjalnych zawirowań dla podmiotów gospodarczych: firm, konsumentów, inwestorów, pracowników i może skłonić je do podjęcia kosztownych działań niwelujących ryzyko.

Jak nie wylać dziecka z kąpielą? - Doświadczenia i rekomendacje z zakresu zwalczania luki VAT. WEI zaprasza na debatę.
10/11/2021
Istnieje kilka fundamentalnych zasad dobrego systemu podatkowego. Bez względu na to, jakie podatki i w jakiej wysokości obowiązują, powinny być płacone na równych
zasadach. Ponad system podatkowy powinien być zabezpieczony przed próbami defraudacji i wyłudzeń. Takie zjawiska miały miejsce w przeszłości przy okazji rozliczania podatku VAT, m.in. na rynku paliw. W 2016 r. polski rząd przyjął pakiet rozwiązań, zwane potocznie pakietem paliwowym, które je w dużej mierze ukróciły, przynosząc budżetowi ok. 2,5 mld zł rocznie. Polski rząd, zachęcony tym przykładem zaczął silniej zwracać uwagę na problem szczelności systemu podatkowego.
Partnerem Debaty jest PKN ORLEN.
https://www.orlen.pl/pl

Zmiany klimatu - czas panikować? Zielony liberał vs zielony konserwatysta
25/10/2021

Premiera książki "Kiedy Harry stał się Sally"
25/10/2021

Czy polskie firmy podbiją Trójmorze? - raport i dyskusja WEI
19/10/2021
Na poziomie politycznym Trójmorze to nośny koncept. Państwa regionu Europy Środkowej i Wschodniej – od Łotwy, przez Polskę po Chorwację, ale też Austrię – mają wspólne interesy i przestrzeń do budowania potencjału gospodarczego. Ale czy faktycznie polskie firmy są zainteresowane rynkami Trójmorza, czy może bardziej kusi je Zachód Europy? Obecnie 24,7 proc. całkowitej wartości polskiego eksportu do państw UE to towary i usługi trafiające na rynek państw Trójmorza. Te wartości mogłyby być wyższe.

Żabie skoki – strategia dla polskiej innowacyjności?
29/09/2021
Polska nie jest już montownią Europy, jak twierdzą niektórzy, ale z całą pewnością nie jest także awangardą jej gospodarczego rozwoju, jeśli idzie o nowoczesny przemysł i usługi. Proces modernizacji polskiej gospodarki wcale nie musi być powolny. Może przypominać żabie skoki, tj. polegać na adaptowaniu i rozwijaniu najnowszych możliwych technologii w danych branżach z pominięciem stadiów pośrednich.

Co na to Kisiel? Debata o wolności słowa
27/09/2021
W 30. rocznicę śmierci największego nonkonformisty PRL-u i apostoła zdrowego rozsądku Stefana Kisielewskiego rozmawialiśmy o wolności słowa, o którą Kisiel walczył przez całe swoje życie. Co powiedziałby nt. lewicowej cancel culture? Polityki cenzury na social mediach? Coraz większej rządowej propagandzie uprawianej za pomocą mediów narodowych? Karaniu za mowę nienawiści? Tego możemy się tylko domyślać.

Spotkanie otwarte sympatyków WEI: Jak ułatwić białoruskim firmom relokację do Polski?
02/09/2021
Aleś Alachnovič, przedstawiciel ds. reform gospodarczych Swiatłany Cichanouskiej w krótkiej prelekcji opowie o przyczynach obecnej sytuacji gospodarczej na Białorusi, która prowadzi tamtejsze firmy do biznesowej emigracji, a także wskaże bariery, które mogą utrudniać białoruskim biznesmenom relokację do Polski, która z kolei jest bez wątpienia w interesie naszego kraju. Zapraszamy!

Debata WEI: Z otwartymi ramionami? - Imigranci a polska.
30/08/2021
Powrót do władzy Tabliów w Afganistanie może zdaniem specjalistów zaskutkować kolejną falą masowych migracji do Europy. Kolejną, bo UE przećwiczyła ten scenariusz przez 6 laty z niezbyt pozytywnym skutkiem – kraje członkowskie nie umiały sobie poradzić z zarządzaniem napływającymi imigrantami, a potem z ich asymilacją na lokalnych rynkach pracy. Jak kraj taki, jak Polska powinien odpowiadać na kryzysy migracyjne? Zapraszamy!
Pożarci przez inflację!
Jakie są przyczyny inflacji? Czy to pandemiczna nadprodukcja pieniądza, zaburzenia w łańcuchach dostaw czy chciwość przedsiębiorców? Na to pytanie odpowiedzieliśmy 25.01 podczas kolejnego już spotkania otwartego sympatyków WEI, które połączone …
Kto i po co wymyślił liberalizm?
W ostatni wtorek odbyło się spotkanie z Hannesem H. Gissurarsonem, islandzkim profesorem i wolnościowcem, który opowiedział o swojej książce „Dwudziestu czterech myślicieli konserwatywno-liberalnych” (2020, wyd. New Direction). Na prawie 900 …
„W systemie, w którym państwo wszystkim ma coś dawać i zapewniać, każdy będzie narzekał, że dostaje za mało i walka będzie trwać bez końca.” To słowa Simpsona, jednego z niewielu …
Debata WEI: Cyberbezpieczeństwo – jak o nie zadbać?
Warsaw Enterprise Institute zaprasza na #DebataWEI pt. „Cyberpezpieczeństwo – jak o nie zadbać?”. Debata połączona będzie z prezentacją naszego najnowszego Raportu pt. „Jakie regulacje dla cyberbezpieczeństwwa?” autorstwa Dr. Mikołaja Barczentewicza oraz Macieja …
Warsaw Enterprise Institute zaprasza wszystkich swoich sympatyków, ludzi, dla których wolność osobista i gospodarcza jest szczególnie ważna do wspólnego celebrowania Dnia Przedsiębiorcy w Świetlicy Wolności! 21 czerwca obchodzimy Dzień …
Warsaw Enterprise Institute zaprasza na kolejną #DebataWEI pt. „Jaka przyszłość firm rodzinnych? Wyzwania rozwojowe”, której celem jest zdiagnozowanie kondycji polskich firm rodzinnych. Polskie firmy rodzinne wykazały się jednak olbrzymią zdolnością adaptacji …
Warsaw Enterprise Institute zaprasza na debatę prezentująca kolejny Raport z cyklu „Polska w pandemii”, w którym analizujemy działanie polskiego aparatu przymusu podczas pandemii. Jednym z najważniejszych wątków czasu walki …
Warsaw Enterprise Institute zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu „Polska w pandemii”, podczas którego zaprezentujemy #RaportWEI pt. „Niepewność, paraliż, chaos – polska gospodarka w kryzysie pandemicznym i reakcja państwa”, autorstwa Piotra Palutkiewicza. …
Debata WEI: Czy w Polsce panują uczciwe warunki pracy? Dyskusje wokół idei Europy Socjalnej
Zapraszamy na drugą debatę z cyklu „Dyskusje wokół idei Europy Socjalnej”, w którym analizujemy najważniejsze elementy Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Tym razem nasi eksperci WEI oraz zaproszeni goście przeanalizują dla …
Debata WEI: Nasze drogie nowe mieszkania
Pandemia nie zabiła rynku mieszkaniowego. W największych miastach Polski od 2020 r. wzrosły o nawet kilkanaście procent. Analitycy prognozują, że średnie ceny mieszkań w Polsce w 2021 r. wzrosną nawet …
Warsaw Enterprise Institute zaprasza na debatę WEI pt. „Biedna średnia? – jaka przyszłość czeka polską klasę średnią?”. Klasa średnia to pojęcie, którym politycy uwielbiają szermować. Zazwyczaj chcą ją wzmacniać, …
Dochód minimalny dla wszystkich? – Dyskusje WEI wokół idei Europy Socjalnej. Premiera debaty!
Zapraszamy na premierę debaty Warsaw Enterprise Institute z cyklu Dyskusje wokół idei Europy Socjalnej, w której goście WEI reprezentujący największe europejskie think tanki gospodarcze, przeanalizują zapisy III rozdziału Europejskiego Filaru …