<< wróć do listy

Co:
Remont ulicy Dobroszyckiej w Oleśnicy

Kiedy:
19 grudnia 2022 roku

Za ile:
15 mln zł

Kto:
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu

W dolnośląskiej Oleśnicy wyremontowali ulicę Dobroszycką. Mieszkańcy długo czekali na ten moment, a kiedy już nastał, masowo uwieczniali ulice w mediach społecznościowych. Chyba żadne miasto w Polsce nie dorobiło się takiej magicznej ulicy. W jednym miejscu, żeby wejść na chodnik, trzeba było kucać, czy wręcz czołgać się pod tablicą reklamową. „Oddajemy pokłon Lidlowi” – śmiali się mieszkańcy.

Polskie przykłady realizacji inwestycji drogowych to nieustające pasmo inspiracji dla scenarzystów filmów komediowych, stand-uperów i szyderców. Remont ulicy Dobroszyckiej w Oleśnicy był wielokrotnie przekładany. Przetargi trzeba było kilkukrotnie ogłaszać. Umowę podpisano 7 sierpnia 2019 roku[1]. Projekt współfinansowano przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020, budżetu Gminy oraz budżetu państwa[2]. Prac podjęła się firma Eurovia z Kobierzyc na zlecenie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Remont dotyczył ciągu drogi wojewódzkiej nr 340 od ul. Wojska Polskiego do węzła Dąbrowa drogi S8. Gdy remont udało się zakończyć, mieszkańcy osłupieli. Niby to tylko kilometrowy odcinek, niewiele mogło się wydarzyć… A jednak.

Przy Dobroszyckiej podniesiono chodnik, nad którym już wcześniej widniała tablica reklamowa. W toku prac nikt nie usunął instalacji i teraz mieszkańcy, żeby przejść drogą, musieli kucać, a co roślejsi, przeczołgiwać się pod znakiem reklamowym. Sprawa zyskała medialny rozgłos, a rowerzyści, dla których przeszkoda stanowiła spore zagrożenie, wrzucali do mediów społecznościowych zdjęcia kuriozalnego efektu remontu[3]. Nie był to pierwszy popis zleceniodawcy – Dolnośląskich Służb Dróg i Kolei. Wcześniej ten sam podmiot oddał do użytku drogę rowerową, którą nagle i niespodziewanie przecinała jezdnia dla aut. „Taki był projekt” – tłumaczono[4].

To nie koniec problemów z remontem Dobroszyckiej. Jak się później okazało, budowa ronda w tym miejscu odcięła mieszkańców od ich posesji. Błąd popełniono już na samym etapie projektowania. Podczas komisji, którą w Oleśnicy zwołano w celu wyjaśnienia sprawy, na pytania mieszkańców projektant odpowiedział tak: „W toku prac projektowych proponowaliśmy wykonać sięgacz (chodzi o ulicę mającą jeden wyjazd, kończącą się zazwyczaj placem do zawracania) do zawracania, który obsłużyłby dojazd do działek, ale spotkało się to z protestem ze strony wodociągów i miasta (…)”[5]. Wtedy urząd miasta pod naciskiem mieszkańców oraz radnych zobowiązał się do naprawienia sytuacji.

Oleśnicka inwestycja podzieliła mieszkańców, działkowiczów, rowerzystów. Nerwy, opóźnienia, festiwal nieporozumień. Do tego pieniądze niepotrzebnie wyrzucone w błoto.

[1] https://dsdik.wroc.pl/dsdik/aktualnosci/3109-umowa-na-dobroszyck-podpisana.html, [dostęp: 13.05.2023].

[2] „Celem inwestycji jest osiągnięcie wysokiej jakości życia społeczności Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez integrację jego przestrzeni w spójny organizm społ-gosp., między innymi dzięki rozwojowi i modernizacji sieci transportu. W ramach strategii wskazuje się na działania zmierzające do osiągnięcia celu nadrzędnego: inwestycje w poprawę jakości i przepustowości dróg z naciskiem na drogi wojewódzkie katalizujące największy ruch pojazdów oraz inwestycje w usprawnienie dojazdu do tras szybkiego ruchu. Projekt wpisuje się w założenia Strategii ZIT WrOF. Inwestycja ma za zadanie usprawnić komunikację m. Oleśnica z drogą S8 oraz poprawić bezpieczeństwo i komfort poruszających się samochodami, rowerzystów oraz pieszych, zamieszkujących w sąsiedztwie rozbudowywanej drogi”. Źródło: https://dsdik.wroc.pl/realizacje/unia/2893.html, [dostęp: 13.05.2023].

[3] https://zielona.interia.pl/polityka-klimatyczna/polska/news-piesi-musza-sie-czolgac-po-chodniku-absurd-w-olesnicy,nId,6516065, [dostęp: 14.05.2023].

[4] O sprawie donosił lokalny portal „Moja Oleśnica”: https://mojaolesnica.pl/51318,802187,pod-reklama-piesi-musza-kucac-lub-sie-czolgac-absurd-przy-dobroszyckiej, [dostęp: 14.05.2023].

[5] https://mojaolesnica.pl/51718,985072,mieszkancy-odcieci-od-dzialek-po-modernizacji-dobroszyckiej, [dostęp: 14.05.2023].

MojaOlesnica.pl