Uwaga Kapitalizm nadciąga

Uwaga Kapitalizm nadciąga
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Kongres przegłosuje w tym tygodniu największą w historii Ameryki redukcję podatków. Po latach etatyzmu i interwencjonizmu, w wielkim stylu, powraca do gry tradycyjna, prorynkowa i prorozwojowa Ameryka. Dla reszty świata, w tym Polski, to czerwone światło – kto nie podejmie teraz koniecznych reform, zostanie daleko w tyle.

Półtora biliona dolarów wróci wprost do kieszeni Amerykanów. Niemal każde gospodarstwo domowe w przyszłym roku zapłaci o 10-20 proc. mniej podatków. Ci, którzy inwestują i tworzą miejsca pracy, oszczędzą jeszcze więcej. Potężny bodziec pro-rozwojowy pozwoli Ameryce sfinansować rewolucję technologiczną o jakiej tylko możemy marzyć w Europie.

Sugestywne slajdy i opowieści o elektro-mobilności, fin-techu, czy kosmo-techu to za mało. Jak świat światem, każdy skok cywilizacyjny potrzebuje tych samych, dobrze znanych mechanizmów pobudzających kreatywność i ludzką energię. Mniej podatków i więcej wolności rynkowych. Żaden naród nigdy się nie wzniósł na wyżyny dzięki temu, że wyżej opodatkował swoich obywateli.

Amerykanie zredukują podatek od firm z 35 proc do 21 proc. Nowe, niższe progi podatkowe obejmą praktycznie każdą rodzinę, a nowe bodźce dla globalnych korporacji ściągną z powrotem kapitał do Ameryki. Środki trwałe przeniesione do Stanów Zjednoczonych będą opodatkowane 8 proc. a gotówka 15,5 proc. Żegnajcie raje podatkowe, żegnajcie zachęty inwestycyjne. Ustawa wprowadza też prosty mechanizm opodatkowania zysków w miejscu wytworzenia. To znaczy, że globalne korporacje będą musiały płacić w Ameryce podatki od tego co zarobią w Ameryce a nie w miejscu do którego przeniosły swoją siedzibę. Cała ustawa podatkowa jest znacznie dłuższa i zawiera szereg ulg zachęcających do inwestowania i cięższej pracy.

Piszę to w kontekście nowego raportu WEI „Bilansu Otwarcia 2018” – indeksu badającego tempo w jakim polska gospodarka zbliża się do najszybciej rozwiniętych gospodarek Europy.

https://wei.org.pl/aktualnosci/run,raport-otwarcia-bilans-roku-wedlug-wei,page,1,article,2898.html

Okazuje się, że dynamika spadła w ostatnim roku. Dalej się zbliżamy, ale nie tak szybko jak kiedyś. Rację mają ci, którzy mówią, że to głównie za sprawą szybszego rozwoju innych państw, a nie spowolnienia w Polsce. Pytanie tylko, co robimy żeby mimo wszystko nie zostawać w tyle. Kilka tych prostych recept rynkowych dajemy pod rozwagę premierowi Morawieckiemu. To, że cały rozwinięty świat stopniowo odchodzi od przestarzałej socjalnej narracji i silnego interwencjonizmu państwowego. Prezydent Emmanuel Macron obniża podatek korporacyjny z 33 proc. docelowo do 25 proc. Premier Holandii Mark Rutte obniża podatek korporacyjny z 25 proc. do 21 proc., likwiduje 15-procentowy podatek od dywidend i obniża podatek dochodowy dla najbogatszych. O redukcji podatków coraz głośniej mówi Theresa May, przygotowująca brytyjską gospodarkę do życia w świecie bez UE. Z kolei, nowy konserwatywny rząd Sebastiana Kurza planuje obniżyć Austriakom podatki oszczędzając na biurokracji i przekazując część kompetencji państwa prywatnym firmom.

Konserwatywno-wolnościowe reformy stopniowo wypychają zmurszałe etatystyczno-socjalne systemy polityczne Europy. Tak jak w niepamięć odchodzić będzie zachodnia narracja socjalnej sprawiedliwości społecznej, tak też piękne słowa o naszym zrównoważonym rozwoju będą wkrótce passé. Dobroduszny idealizm ponadnarodowej wspólnoty zastąpią twarde interesy i rywalizacja. Walutą będzie bogactwo ich obywateli a nie piękne karty historii. Narzędziami do uprawiania polityki będzie „bezlitosny” kapitalizm

Inne wpisy tego autora

Wróblewski: Wolność jest dla właścicieli mediów

Prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski ocenił, że pozew Donalda Trumpa przeciwko największym mediom społecznościowym ma bardzo solidne podstawy. – Donald Trump bardzo rzeczowo i bardzo

Esej „Długa droga w nieznane”

„Dzieje ludzkości, co do zasady, są wypadkową ludzkich wyborów. Od czasu do czasu nasze wybory podyktowane są jednak siłą wyższą. Kataklizmy, zarazy, wojny, niewyobrażalne ludzkie

Esej „Oblany test eurokracji”

„Gdy Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, nie mówiąc o Izraelu, zaczynają „nowe”, postpandemiczne życie, Europa pogrąża się w trzeciej fali zarazy i wewnętrznych awanturach. Historia zmagań