Zaproszenie do udziału w seminarium „Ukraiński sektor rolny w Unii Europejskiej: w poszukiwaniu kompromisów oraz polskie doświadczenia”

Doceniasz tę treść?

Warsaw Enterprise Institute i Institute for Economic Research and Policy Consulting (IER) mają zaszczyt zaprosić do udziału w seminarium eksperckim pt. „Ukraiński sektor rolny w Unii Europejskiej: w poszukiwaniu kompromisów oraz polskie doświadczenia”, które odbędzie się online na platformie ZOOM w środę, 26 czerwca 2024 r., w godzinach 9:30–11:00 (czasu polskiego).

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE w lutym 2022 r., a w czerwcu 2022 r. uzyskała status kandydata do UE. W grudniu 2023 r. przywódcy UE podjęli decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych. Jednocześnie Ukraina przygotowuje się do integracji z UE w oparciu o umowę stowarzyszeniową UE–Ukraina oraz pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA). Rosyjska agresja znacząco wpłynęła na więzi gospodarcze Ukrainy z UE, w tym na strukturę handlu. W 2022 r. około 2/3 eksportu towarów z tego kraju stanowiły produkty rolne i spożywcze, a znaczna ich część była wysyłana do UE lub za jej pośrednictwem. Ukraina pozostaje jednym z wiodących eksporterów towarów rolno-spożywczych w Europie. Przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej będzie wymagało znaczącej przebudowy europejskiej polityki rolnej, systemów subsydiowania produkcji, a także konieczności dostosowania ukraińskiego rolnictwa do europejskich surowych norm jakości wynikających zarówno z zasad bezpieczeństwa żywności, jak i polityki klimatycznej. Ekspansja ukraińskiego rolnictwa na rynki europejskie może budzić spore obawy wśród rolników w krajach europejskich. Chcemy jednak dowiedzieć się, czy poza walką konkurencyjną istnieją obszary, w których możliwa jest współpraca.

W dyskusji wezmą udział:

  • Olga Trofimtseva, była p.o. Ministra Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, ekspert ds. agrarnych
  • Rodion Rybchynskyi, Dyrektor Związku Młynarzy Ukrainy
  • Bartosz Mielniczek, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. sektora rolno-spożywczego, członek Polskiej Sieci Ekonomii
  • Oleksandra Avramenko, Szef Komitetu Integracji Europejskiej, Ukrainian Agribusiness Club Association (UCAB)
  • Andrzej Gantner, Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców
  • Jacek Podgórski, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Moderatorem będzie Iryna Kosse z Institute for Economic Research and Policy Consulting (IER)

 

Seminarium będzie przeprowadzone w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Zapraszamy do rejestracji: https://forms.office.com/e/34jeU2KLpa

Po rejestracji (najpóźniej do wtorku) otrzymacie Państwo wiadomość e-mail z potwierdzeniem zawierającą informacje o debacie za pośrednictwem platformy ZOOM. Przewidujemy tłumaczenie polsko-ukraińskie.

 

Seminarium jest realizowane w ramach projektu „Ukraińska droga do Unii Europejskiej. Polskie doświadczenia” finansowanego wspólnie przez Foundation Open Society Institute oraz International Renaissance Foundation.

Inne wpisy tego autora