Ciężko mówić o huraoptymizmie wśród przedsiębiorców

Doceniasz tę treść?

Pozom zadowolenia polskich przedsiębiorców sięgający 60 proc., jego przyczyny oraz to, co negatywnie wpływa na nastroje prowadzących firmy, w tym przede wszystkim kwestia składki zdrowotnej, ale też dyskusja o tym, kto powinien płacić za zwolnienia lekarskie pracowników, których koszty przedsiębiorcy postrzegają jako bardzo uciążliwe – to główne tematy dzisiejszej audycji „Rządy Pieniądza” w Polskim Radiu 24.

Badanie nastroju przedsiębiorców to nie jest realny wskaźnik gospodarczy. Pokazuje odczucia, jakie deklarują przedsiębiorcy – co czują i jak postrzegają sytuację gospodarczą. Jest to dość subiektywny wskaźnik, który wymaga bardziej oceny socjologów, aniżeli ekonomistów – mówił Piotr Palutkiewicz, wiceprezes WEI w  trakcie audycji.

Odnosząc się jednak do samych danych, to zaledwie 60 procent badanych przedsiębiorców wykazuje optymizm, więc ciężko mówić o jakimś huraoptymizmie. Z takiego socjologicznego punktu widzenia widzimy, że od połowy 2022 roku nastroje przedsiębiorców spadały, gdy wchodził w życie Polski Ład, ale teraz, gdy sytuacja się zmieniła, przedsiębiorcy czują się lepiej i mają przeświadczenie, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jednak należy przyznać, że powodów do optymizmu za bardzo nie ma. Więcej jest zagrożeń, które mogą zakłócić konsekwentny wzrost gospodarczy. Istnieją bowiem realne zakłócenia polityczne, regulacyjne, które już spokojnej nocy przedsiębiorcom mogą nie gwarantować – dodał.

Całej audycji można posłuchać TUTAJ.

Inne wpisy tego autora