Polskie Firmy
w
Trójmorzu
Raport WEI
„Bariery i szanse rozwojowe dla polskich firm w obszarze Trójmorza”
Fundacja Warsaw Enterprise Institute przeprowadziła wśród polskich przedsiębiorców badanie diagnozujące bariery i szanse, na jakie natrafiają na rynkach Trójmorza. Z raportem badawczym można zapoznać się poniżej.
Synteza raportu:
- Trójmorze to koncept przedłużający znane już od dawna pomysły geostrategiczne, znacznie bardziej skoncentrowany jednak na kwestiach gospodarczych.
- Struktura gospodarek Trójmorza stwarza duży potencjał tworzenia synergii (stosunkowo wysoki poziom uprzemysłowienia, dojrzałe rynki ICT, spora przestrzeń do wypełnienia w zakresie usług profesjonalnych i naukowych). Wykorzystanie tej okoliczności może być kluczowe dla budowania gospodarczej siły regionu.
- Polscy przedsiębiorcy nie stronią od aktywności na rynkach Trójmorza, jednak samej inicjatywy nie postrzegają jako skonkretyzowanego bytu. W ich świadomości, Trójmorze jest bardziej abstrakcyjnym konceptem, a poszczególne państwa członkowskie traktują go zupełnie indywidualnie.
- Zagraniczne zaangażowanie polskich firm z reguły nie wynika z precyzyjnie rozrysowanego planu, a kluczową barierą dla aktywności na obcych rynkach rzadko są bardzo konkretne przeszkody regulacyjne. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu działalności w innym państwie jest najczęściej wypadkową czystego przypadku, czynnika ludzkiego (nawiązania relacji, dogadywania się etc.) oraz chłodnej analizy biznesowej.\
- Wsparcie rozwoju aktywności zagranicznej firm krajowych może być oparte o zwiększanie kompetencji i świadomości managerów (a w znacznej części przypadków również samych właścicieli firm), tworzenie przestrzeni networkingowych i zapewnianie łatwego dostępu do wiedzy o innych rynkach.
- W przypadku stymulowania zacieśniania współpracy gospodarczej w ramach Trójmorza, do powyższego zestawu działań powinno dojść dodatkowo obudowanie Inicjatywy rozmaitymi instytucjami wskazującymi na jej realny charakter.
Partnerem raportu jest State of Poland.
