Eberhardt: W ostatnich 100 dniach Ukraińcy więcej terytoriów wyzwolili, niż Rosjanie zajęli

Doceniasz tę treść?

– Jeżeli spojrzymy na ostatnie 100 dni, to Ukraińcy więcej terytoriów wyzwolili, niż Rosjanom udało się zająć. Pod tym względem mamy do czynienia z dość dużą nieudolnością armii rosyjskiej, a Ukraińcy złapali wiatr w żagle przede wszystkim w wymiarze medialnym i wizerunkowym – powiedział w „Rozmowie w południe” w RMF FM dr Adam Eberhardt, ekspert od polityki wschodniej, wiceprezes fundacji Warsaw Enterprise Institute, komentując najnowsze doniesienia z frontu.

– Z punktu widzenia ukraińskiego odbicie południa obwodu charkowskiego jest wartością, ponieważ z tych okolic Rosjanie zagrażali Charkowowi od południowego-wschodu, a od północnego-zachodu Słowiańskowi i Kramatorskowi, więc to ma pewne znaczenie taktyczne. Z punktu widzenia teatru działań wojennych dużo ważniejsze jest południe, bo to jest region, który Rosja w pierwszej kolejności planuje anektować po przeprowadzeniu referendów i przyczółek w obwodzie chersońskim, czyli wyjście na Odessę, nad Morzem Czarnym, aby oddzielić Ukrainę od szlaków eksportowych. Tu mamy sytuację patową – zwrócił uwagę ekspert.

Całego wywiadu można posłuchać TUTAJ.

 

Inne wpisy tego autora

Eberhardt o wojnie w Ukrainie: Mamy impas

– W rok 2023 Ukraina wchodziła z bardzo dużą dozą optymizmu, licząc na skuteczną kontrofensywę, która być może załamie nie tylko armię rosyjską, ale wręcz