Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Światowa Organizacja Zdrowia – czy naprawdę „rządzą światem”? A jeśli tak, to czy ich sposób działania można uznać za właściwy?

Doceniasz tę treść?

Warsaw Enterprise Institute przygotował cykl pięciu filmów dokumentalnych „Kulawi władcy”, w których przyjrzeliśmy się międzynarodowym instytucjom powołanym do rozwiązywania problemów tego świata: likwidacji biedy, zapewnienia pokoju między narodami czy zwiększania poziomu dobrobytu. Wzniosłe hasła, które przyświecają takim organizacjom, często nie przekładają się na rzeczywistości. Trawi je korupcja, nieefektywność, biurokracja czy upolitycznienie.

W pierwszym odcinku serii zatytułowanym „Wasale supermocarstw?” chcemy pokazać jak dużą rolę w zarządzaniu organizacjami międzynarodowymi odgrywają najsilniejsze państwa, co może się odbywać kosztem mniej wpływowych członków. Jednym z przykładów tego zjawiska jest duży wpływ chińskich władz na Światową Organizację Zdrowia, który przełożył się na opóźnioną reakcję na pojawienie się w Chinach koronawirusa. Gdyby instytucja ta działała sprawniej, możliwe, że do pandemii w ogóle by nie doszło.

Nasza seria wskazuje na konieczność zreformowania kluczowych instytucji międzynarodowych tak, by były bardziej demokratyczne, a ich działania stały się przejrzyste i lepiej służyły swoim nominalnym celom. Można zaryzykować twierdzenie, że dyskusja na ten temat jest obecnie niewystarczająca i nie są prowadzone aktywne działania naprawcze. Tymczasem w dzisiejszym świecie, borykającym się z poważnymi globalnymi wyzwaniami, jest to konieczność.

Całość materiału możecie obejrzeć TUTAJ.

Inne wpisy tego autora