Cykl: Kulawi władcy, odc. 2 „Korupcja w organizacjach międzynarodowych”

Doceniasz tę treść?

W drugim odcinku serii „Kulawi władcy” dokumentujemy przypadki korupcji na najwyższych szczeblach wspomnianych organizacji. Karmienie dyktatur, transfer środków do wybranych korporacji, czy wspieranie konkretnej agendy ideologicznej okazują się tam częstymi praktykami.

„Kulawi władcy” to cykl pięciu filmów dokumentalnych, w których przyjrzeliśmy się międzynarodowym instytucjom powołanym do rozwiązywania problemów tego świata: likwidacji biedy, zapewnienia pokoju między narodami, czy zwiększania poziomu dobrobytu. Wzniosłe hasła, które przyświecają takim organizacjom, często nie przekładają się na rzeczywistości. Trawi je korupcja, nieefektywność, biurokracja, czy upolitycznienie. Nasza seria wskazuje na konieczność zreformowania kluczowych instytucji międzynarodowych tak, by były bardziej demokratyczne, przejrzyste i lepiej służyły swoim nominalnym celom. Wydaje nam się, że dyskusja na ten temat nie jest obecnie wystarczająca i nikt nie prowadzi aktywnych działań naprawczych. Tymczasem w świecie borykającym się z poważnymi globalnymi wyzwaniami, jest to konieczność.

Obejrzyj też pierwszy z odcinków naszej serii. Znajdziesz go TUTAJ.

Inne wpisy tego autora

Grupy trzymające władzę: nauczyciele

Grupa trzymająca władzę – takiego określenia użył niegdyś znany, polski producent filmowy Lew Rywin podczas rozmowy z redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” Adamem Michnikiem. Autor przytoczonych