„Czarna Księga” wydatków publicznych

Doceniasz tę treść?

Niewiele jest kwestii, co do których – przynajmniej teoretycznie – powinna panować powszechna zgoda ponad podziałami. Na pewno należy do nich przekonanie, że pieniądze pobierane w podatkach powinny być wydatkowane z głową i w sposób służący wszystkim obywatelom. Niestety, nie są.

Warsaw Enterprise Institute przygotowało „Czarną Księgę” wydatków publicznych. Jest to zbiór 49 dowodów na to, że władza, zarówno ta centralna, jak i samorządowa pieniądze podatnika traktuje rozrzutnie i bezmyślnie. Toalety publiczne w cenie warszawskiego mieszkania, zwijane drogi i zimne termy za setki tysięcy złotych, opóźnienia w wykonaniu ważnych inwestycji kosztujące setki milionów i puste dworce za miliardy? Wydaje się, że władza sądzi, że polski podatnik zniesie to wszystko biernie i pokornie. Mamy nadzieję, że tak się jednak nie stanie.

Zachęcamy do lektury naszej najnowszej publikacji, którą udostępniamy za darmo w formacie pdf. Można ją pobrać, klikając poniższy link, a także odwiedzając naszą stronę czarnaksiega.wei.org.pl, gdzie znajdziecie także plebiscyt, w którym można oddawać swój głos na 3 najgorsze przykłady marnowania pieniędzy podatników.

Chcemy, aby ta inicjatywa stała się impulsem do debaty społecznej na temat racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi oraz skłoniła do podejmowania działań mających na celu zwiększenie przejrzystości i efektywności w wydatkach publicznych.

 

POBIERZ PUBLIKACJĘ

 

Transmisję z całej premiery można znaleźć w 3 częściach tutaj:

  1. Wstęp Tomasza Wróblewskiego i Przemysława Staciwy
  2. Panel 1 „Marnotrawstwo pieniędzy podatnika – problem całej Europy” [ANG]
  3. Panel 2 „Finansowe must-do – Priorytety nowego polskiego ministra finansów”

Inne wpisy tego autora